среда, 04.04.2012, 13:29 -> 01:06
Заушке у Мачванском округу
У Мачванском округу потврђене заушке код двадесет шесторо оболелих. Проглашење епидемије зависиће од евентуалног повећања броја случајева, и то пре свега код оних који нису вакцинисани, кажу надлежни. Инкубација траје три недеље и за сада се прати ситуација на терену.
Последњих петнаестак дана, у Мачванском округу повећан је број оболелих од заушака. До сада је евидентирано 26 случајева, а највише је у Љубовији - 14, углавном деце школског и студентског узраста, четворо истог узраста у Лозници и два шабачка студента.
Шесторо за констатованим заушцима (паротитом) из Липолиста су старији и нису вакцинисани.
Код свих пацијената клиничка слика болести је блага, са повишеном температуром, отоком и црвенилом жлезда, благим болом и без комликација. Сви су на кућном лечењу. Већина је, кажу, имала контакт преко школе или посла са Републиком Српском.
Докторка Драгана Радојчић, епидемиолог Завод за јавно здравље у Шапцу каже да су заушке, највероватније, пренете из Републике Српске, јер су имали период кад нису уопште вакцинисали децу:
"Наша претпоставка је да су они пријавили епидемију заушака. Не можемо имати доказ, осим што смо утврдили да се ради о епидемијском паротиту у Липолисту, јер смо код тих пацијената радили серологију пошто нису били вакцинисани."
Вакцинација је код нас обавезна од 1981. године. Прву вакцину која укључује заштиту од заушака, малих богиња и рубеола примају деца са годину дана, а ревакцина је пред полазак у школу.
Лекари потврђују да, и поред вакцине, деца могу добити заушке, али као блажу респираторну инфекцију, али су у највећој мери заштићени од компликација. Они који су прележали заушке не могу их добити опет.
Заушке се преносе контактом са оболелим, уз инкубацију од три недеље и трају од седам до десет дана.
Докторка Биљана Вуковић, начелница дечијег диспанзера Дома здравља у Шапцу каже да је, као и код осталих вирусних инфекција, потребно мировање:
"Мировање, што више течности и скидање температуре – то је и основна превенција због компликација. Крајња фаза може бити стерилитет. Поред тога, код мушке деце се јавља упала тестиса, а код женске јајника, такође и менингитис."
Након прошлонедељне несташице, у шабачком Дому здравља кажу да тренутно имају одређен број доза вакцине које су им испоручене, али не и све тражене количине. Родитељи се у великом броју одазивају на позив и доводе децу. Паротит је у овом делу Србије забележен пре 10 година.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар