Од окупатора нас ослободили илегалци, сада нас окупирали ирегуларци
Професор Владо Ђукановић је још 2016. говорио о илегалним, ирегуларним (нерегуларним) и непрописним мигрантима.
ИЛЕГАЛНИ? Миграције су у току: људи из земље сталног боравка или држављанства долазе у неку другу земљу, само је питање да ли илегално, ирегуларно (нерегуларно) или непрописно.
Пре неколико недеља још једна у мору невеселих а честих вести последњих година: „Сомборац шверцовао 22 илегална мигранта у комбију: прво одбио да заустави возило, па покушао да побегне.”
И питање: могу ли мигранти бити илегални?
У Приручнику „Заштита миграната према Европској конвенцији за заштиту људских права и Европској социјалној повељи” Јаниса Ктистакиса стоји да не могу:
„Незаконит може бити само поступак, односно чин, док човек не може бити илегалан, односно незаконит.”
Није баш тако! Матичин речник за тај придев даје значења незаконит, противзаконит, бесправан, али уводи и изведеницу илегалац, „онај који се крије од власти, потајни борац против власти”!
Зар Прле и Тихи нису били илегалци?!
Уз придев илегалан могу доћи именице које означавају неживо, као илегалан поступак/организација/састанак, али и оне што означавају живо.
Ипак, професор Ђукановић истиче да су илегални мигранти људи који улазе у неку земљу да би се у њој бавили криминалом, зато је било потребно за пример из новина наћи подеснији термин.
ИРЕГУЛАРНИ? Напокон расплет: „Ухапшен Сомборац због кријумчарења ирегуларних миграната”. Чек, чек, зар нису били илегални?
Овде је боље речено, то су људи без докумената који у земљи бораве нерегуларно, супротно правилима и прописима, тј. нерегуларни (ирегуларни) мигранти.
А како постоји нерегуларна војска, зашто да и мигранти не буду нерегуларни?
НЕПРОПИСНИ? Правници кажу да су „непрописни мигранти људи који бораве у некој земљи без њеног знања и дозволе”.
Професор Ђукановић, међутим, доказује да овог пута синтагма није језички коректна пошто можемо говорити само о непрописном лечењу/кретању/паркирању, не и о непрописном раднику/станару/мигранту...
МИГРАНТИ? Налазимо их само у уџбенику из географије, где се каже да су то људи који учествују у пресељавају.
У Речнику САНУ има једино емиграната, тј. оних који су напустили отаџбину, и имиграната – усељеника.
Миграната нема ни у Речнику Матице српске, чак ни у новом издању из 2018!
Ако се правимо да мигранти не постоје, проблем ће нестати.
Ма важи!
Коментари