Читај ми!

Стигла нова слова

Нова школска година црногорским основцима донеће и нова слова у азбуку - жј (ź) и шј (ś). Учиће се разлика књижевног и некњижевног језика, па ће деца и даље учити да морају да користе постојеће падеже, као и да је неправилно скраћивати речи.

У уџбеницима Црногорског језика и књижевности основци ће од септембра учити азбуку од 32 слова, уместо досадашњих 30, наводе подгоричке Вијести.

Коришћење два нова слова жј (ź) и шј (ś) биће правилно и у књижевном језику, а слово ђ имаће већу примену у писаном језику.

Иако су уведена у језик, два нова слова се практично не користе у уџбеницима из других предмета.

У уџбенику за други разред основне школе између слова ж и з нашло се слово жј (ź), а између слова с и т слово шј (ś). Као примери су наведени "шјекира (śekira)" и "жјеница (źenica)", који се могу користити уместо "сјекира" и "зјеница", а "нигђе" и "другђе" уместо "нигдје" и "другдје".

У трећем разреду учиће се разлика између стандардног, односно, књижевног и нестандардног, односно, некњижевног језика, па ће деца и даље учити да морају да користе постојеће падеже, као и да је неправилно скраћивати речи.

Како наводе Вијести, два нова слова се практично не користе у уџбеницима из других предмета.

Коауторка уџбеника за црногорски језик Душанка Поповић објашњава да је ученицима омогућено да користе и јотовану и нејотовану варијанту језика, односно, да ће, на пример, учити да је правилно и "ђе" и "гдје".

"Једина разлика је у томе што се поштовала граматика и правопис црногорског језика. Многе ствари које су биле неправилне и даље су неправилне", навела је Поповићева.

Поповићева је рекла да сматра да граматику и правопис црногорског језика треба да погледају људи из струке, како би унапредили постојеће књиге.

"Граматику и правопис не треба да пишу историчари, песници, филозофи, писци и слично. Језик треба да стандардизује искључиво лингвиста", закључила је Поповићева.

Бојкот уџбеника

Одбор за школовање на српском језику у Беранама упутио је позив родитељима деце која говоре српским језиком да не купују нова издања уџбеника.

Члан Одбора, др Бранислав Вешовић, рекао је за Вијести да је њихов став врло јасан и да је то први потез, пре других радикалнијих мера.

"За сада позивамо родитеље да не купују уџбенике. Али, ако до почетка школске године не буде договора о равноправности српског језика и ако не буде уџбеника на српском језику, онда ћемо упутити апел да се бојкотује настава", рекао је Вешовић.

Одбор за школовање на српском језику у Беранама формирале су две невладине организације, "Центар за равноправност и конститутивност српског народа у Црној Гори" и Српски културни центар "Жупан Првослав".

Број коментара 62

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару