Спајић: Да би српски језик био службени у Црној Гори, Устав би требало да се мења
Црногорски премијер Милојко Спајић изјавио је да је неопходна евентуална измена Устава да би српски језик у Црној Гори могао да добије статус службеног, додаје и да свакако треба имати у виду резултате пописа становништва.
"Таква иницијатива би захтевала евентуалне измене Устава што не би могло да се догоди без најширег консензуса. Ипак, морамо да будемо свесни да Црна Гора живи најважнији интеграциони моментум у својој историји и да ништа не смемо учинити приоритетнијим", рекао је Милојко Спајић у интервјуу подгоричкој Побједи.
Поларизујућа питања
Управо зато је, каже, Влада понудила Платформу „Барометар 26“, којом се сви релевантни друштвени актери који се залажу за чланство у Европској унији позивају да дају допринос затварању преговарачких поглавља до краја 2026. године.
"Платформу су подржали сви чиниоци парламентарне већине. Такозвана поларизујућа питања биће отворена у посебним радним групама и скупштинским одборима, уз глас експерата из академске заједнице, где би се тражили компромиси између свих идентитетских групација у Црној Гори", рекао је Спајић и истакао: "Важно је да имамо на уму и резултате пописа који несумњиво пружају основ да се отворе оваква питања, чија решења, како сам већ казао, морамо тражити у широким консултацијама."
Нема говора о двојном држављанству са Србијом
На питање докле се стигло са владином процедуром измена Закона о држављанству и на шта ће се оне односити, као и на који начин би евентуално увођење двојног држављанства са Србијом могло утицати на будућност грађана Црне Горе, Спајић каже да "нема говора о Владиној иницијативи такве врсте".
"Све иницијативе које су дошле од Владе у претходној години биле су усмерене на јачање владавине права, приближавање Европској унији и унапређење економије, односно бољег стандарда грађана. Назнаке о промени Закона о држављанству долазе од стране појединих субјеката парламентарне већине, а свој став о потенцијалним изменама сам већ саопштио", рекао је Спајић.
Црногорски премијер је указао да ништа не сме бити урађено на штету интереса државе Црне Горе и њене независности.
"Такође, све што би потенцијално, наглашавам потенцијално, настало из такве иницијативе мора бити резултат широког договора са опозицијом уз најстроже поштовање закона и Устава и у партнерству са ЕУ", рекао је Спајић.
"Економско држављанство"
Истиче да је посебан програм „економско држављанство“ у Црној Гори допринео привлачењу страних инвестиција, које су имале мултипликативни економски ефекат, као што је валоризација значајних економских потенцијала и ресурса, отварање нових радних места, као и подстицај равномернијег регионалног развоја.
"Током примене програма, у једном делу уочили смо и одређене пропусте, нарочито када је у питању употреба финансијских средстава, као и банкарских гаранција. Зато сматрам да би било од изузетног значаја размотрити редефинисање постојећих услова или потенцијални иновирани концепт, који би био више фокусиран на привлачење талената, који својим знањем доприносе даљем унапређењу конкурентности црногорске привреде и бржем укључивању у велико европско, али и глобално тржиште", рекао је Спајић.
Додаје да је Влада упозната са поступком који води Малта, али и чињеницом да тренутно 70 земаља у свету има неки облик издавања пасоша по основу финансијског доприноса.
"Донећемо одлуку која ће бити усаглашена са Европском унијом, како бисмо заштитили безбедност и репутацију државе, последично и ЕУ, од ризика уласка сумњивог капитала или појединаца умешаних у прање новца и финансирање тероризма, али и обезбедили нове подстицајне услове за развој економије", закључио је Спајић.
Коментари