Гориво будућности стигло у Мађарску – отворена највећа фабрика водоника у региону
Србија и Мађарска развијају пројекат градње нафтовода који ће спојити две земље. Носиоци посла су српска "Транснафта" и мађарски "Мол". Та мађарска нафтна компанија, надомак Будимпеште, отворила је до сада и највећу фабрику зеленог водоника у Централној и Источној Европи.
Зелени водоник означен је као гориво будућности. "Молова" фабрика, капацитета је 10 мегавата и производиће 1.600 тона чистог водоника годишње.
Ново постројење користи искључиво струју из обновљивих извора, док је највећа корист смањење емисија угљен-диоксида из највеће мађарске рафинерије "Дунав" – за 25.000 тона годишње.
Угљенично неутрална Мађарска
Извршни директор "Мол групе" Јожеф Молнар каже да се овом технологијом постиже смањење емисија које је једнако избацивању око 5.500 возила с пута.
"И то преко ноћи. Наша нова фабрика зеленог водоника чини 'Молове' рафинеријске операције зеленијим, али сутра ће понудити и решења за целу индустрију", наводи Молнар.
Министар енергетике Мађарске Чаба Лантош наглашава да је план Будимпеште да буду угљенично неутрални.
"У складу са очекивањима Европске уније и Уједињених нација о клими. Са новим технологијама ми то желимо да постигнемо", објашњава Лантош.
Транзиција нафтне индустрије
Нове технологије производње зеленог водоника које је мађарска нафтна компанија развила са Сједињеним Државама примениће и у друге две рафинерије у иностранству, како би производњу горива ускладила са европским директивама до 2050. године.
Молнар указује да је класична нафтна индустрија у транзицији.
"Направили смо још један корак ка одрживој мобилности. Уверени смо да ћемо остварити своје циљеве и цео регион учинити конкурентнијим", каже Молнар.
Водоник као ново гориво у Србији – стратегија и подстицаји
И Влада Србије припрема нову "Стратегију развоја енергетике" у којој ће први пут бити и ново гориво – водоник.
И компаније већ развијају пројекте за градњу постројења зеленог водоника.
Најављени су и државни постицаји и могућност успостављања регионалне сарадње на тржишту водоника.
Коментари