Читај ми!

Гасни интерконектор између Бугарске и Грчке пуштен у рад; Вучић: Надам се оваквој церемонији следеће године у Србији

Грчка и Бугарска пустиле су у рад гасни интерконектор који спаја две земље, а на који ће се повезати и Србија која гради своју деоницу од Ниша до Димитровграда и даље до Софије. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поручила је да данас почиње ново доба за Бугарску и југоисточну Европу, док је председник Азербејџана Илхам Алијев рекао да ће пројекат гасног интерконектора играти важну улогу у оснаживању енергетске безбедности Европе. Председник Србије Александар Вучић истакао је да се нада да ће следеће године слична церемонија бити одржана и у Србији.

Гасовод ће преносити гас из Азербејџана преко Транс-јадранског гасовода (ТАП) и из других извора преко планираног терминала за течни природни гас у Александруполису на северу Грчке.

Радови на изградњи новог гасовода између Бугарске и Грчке завршени су половином јула. Он ће до Бугарске допремати гас из Азербејџана, а данас почињу прве комерцијалне испоруке.

Гасовод дужине 182 километара, од чега 151 километар у Бугарској и 31 километар у Грчкој, протеже се од североисточног грчког града Комотинија до Старе Загоре у средишњој Бугарској.

Гасовод, како је раније најављено, почиње да ради са капацитетом од три милијарде кубика гаса годишње и изгледима за повећање на пет милијарди.

Србија је почетком ове године, уз подршку ЕУ, започела градњу гасног интерконектора са Бугарском Ниш–Димитровград у дужини од 109 километара на територији Србије и радови би требало да буду завршени до септембра 2023. године.

Тим гасоводом Србија ће се повезати на гасовод између Бугарске и Грчке односно добиће могућност снабдевања гасом из Азербејџана или са ЛНГ терминала (за течни природни гас) у Грчкој.

Министарство енергетике Србије је раније најавило да ће наша земља договорити закуп капацитета са Азербејџаном како би могли кроз гасну интерконекције у 2023. да имамо на располагању најмање 1,4 милијарде кубних метара гаса.

Иначе, Грчка планира да постане енергетски хаб у региону уз коришћење фосилних горива из Каспијског мора и југоисточног Средоземља и обновљиву енергију из Египта, а гради и терминал за течни природни гас (ЛНГ) у североисточној луци Александрополис. Русија је крајем априла обуставила испоруку гаса Бугарској, пошто није хтела да га плаћа у рубљама.

Меморандум о разумевању за пројекат гасног интерконектора између Бугарске и Грчке потписан је 2009. године, а заједничка компанија ИЦГБ регистрована 2011. године.

На почетку реализације пројекта било је најављено да ће гасовод бити пуштен у рад крајем 2014. године.

Јужни гасни коридор је један од највећи гасних пројеката, чији је део ТАП, којим би гас са налазишта у Каспијском језеру пред обалом Азербајџана преко Грузије, Турске, Грчке и Албаније, требало преко Јадранског мора да стиже до југа Италије.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње