Црна Гора неће платити ренту за вилу

За коришћење виле "Црногорка" на Дедињу, Црна Гора неће платити Србији 1,5 милиона евра, јер не постоји писани траг за толико потраживање Београда, пишу подгоричке "Вијести".

Црна Гора неће платити Србији 1,5 милиона евра за коришћење виле "Црногорка" на Дедињу, јер не постоји никакав писани траг за такво и толико потраживање Београда, објавиле су подгоричке "Вијести".

Позивајући се на извор из Владе Црне Горе, лист преноси да извршна власт у Подгорици сматра неутемељеним захтев за плаћање ренте за коришћење виле, као и да ће питање плаћања рачуна остати на чекању док о њему не буду разговарали и нашли решење представници државног врха Србије и Црне Горе.

Лист пише да за Владу у Подгорици није спорно да је држава Србија власник виле "Црногорка", у којој је смештена црногорска амбасада, јер јој је припала сходно договореној територијалној подели имовине бивше заједнице, али да није јасно како је влада те земље дошла до тога да треба платити закуп и износ од 1,5 милиона евра.

Тај износ значио би да месечна закупнина виле "Црногорка" на Дедињу износи 35.000 евра. Влада Србије плаћа ренту од 11.500 евра за амбасаду у Подгорици, која се налази у једној кући у Херцеговачкој улици и центру Подгорице.

Без дизања тензије у односима са Србијом

У влади сматрају да Београд "пренебрегава чињеницу да је Црна Гора уложила значајан новац у вилу Црногорка", као и да постоји уговор на основу којег је вила "Црногорка" уступљена Влади Црне Горе на коришћење без накнаде.

Тај уговор потписали су 3. јуна 1994. године, тадашњи председник савезне владе и премијер Мило Ђукановић.

Црногорска влада сматра да не постоји ниједан документ, нити уговор на основу којег би Црна Гора била обавезна да Србији плати тражени износ и истиче да не жели да ово питање буде повод за дизање тензија у односима са Србијом.

У Подгорици, такође, сматрају неоснованом оцену Министарства спољних послова Србије да вила "Црногорка" не може бити обухваћена сукцесијом имовине земаља бивше Југославије и сматрају да вила "Црногорка" треба да буде део приче о подели имовине о којој две државе треба да разговарају.

Према договору двеју Влада из јула 2006. године Србији припада 94,12 одсто имовине бивше заједничке државе у Београду, а Црној Гори 5,88 одсто.

Број коментара 61

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи