петак, 28.05.2021, 18:30 -> 18:51
Извор: vecernji.hr
Вечерњи лист о РТС-овој емисији о православљу у Далмацији: Није слутило на добро
Хрватски "Вечерњи лист" објавио је текст поводом емитовања две путописне приче РТС-ове емисије "Око магазин". Иако, како каже аутор, називи емисија "нису слутили на добро", гледање се претворило у "важну добру вијест".
"У Шибенику, на Добрићу, ребус чува причу, крила, коса и коцке, боце, мртвачка глава. Тако завршава лет, тако пролази слава.
Тако иду стихови пјесме Ребус с истоименог албума Арсена Дедића објављеног 2008. године. Није ми била позната та пјесма све до прије неколико дана када сам на Јутјубу погледао једно од издања Магазина Око, врло гледане емисију Радио-телевизије Србије у којој новинари РТС-а и њихови гостујући суговорници претресају политичке и друге актуалности из земље и свијета", започиње текст на порталу Вечерњег листа аутор Бранимир Пофук.
У даљем тексту пише да су крајем априла и почетком маја у РТС-овој емисији Око магазин приказане две путописне приче за које се, како истиче, нипошто не може рећи да нису актуалне.
"Напротив, итекако су актуалне и требале би бити актуалне за јавност како у Србији тако и у Хрватској, гдје су обје снимљене. Заједничка тема им је била православље у Далмацији и суживот Срба и Хрвата, односно католика и православних. Не само предрасуде него и познавање медијске сцене у данашњој Србији, укључујући њихову јавну државну телевизију, у мени су, прије него што сам погледао споменуте емисије, побудили мисао: 'Ух, РТС и живот православних Срба било гдје у Хрватској, а особито у Далмацији... то не слути на добро.' Та моја мисао, на моју велику срећу и радост, показала се грешном и сасвим погрешном", истиче се у тексту.
Како додаје аутор, често се медијима и новинарима пребацује да се хватају само лоших вести и да паразитирају на људском злу и невољама.
"Често су такве замјерке, нажалост, сасвим оправдане. Управо зато с радошћу се хватам ових лијепих прича, добрих вијести и примјера како медији могу служити разглашавању и афирмирању опћег добра. Заслуга за то у овом случају подједнако припада аутору емисија Далибору Жарићу, као и одреда свим о његовим суговорницима", наглашава се у тексту.
Тема прве емисије био је древни и у Далмацији најстарији православни манастир Крупа.
"Сниматељ си је доиста дао труда да покаже љепоте кршевита крајолика у који су се усјекли брзи и бистри токови Крупе и Зрмање. А новинар Далибор Жарић потрудио се извући најплеменитије и најбоље од свог домаћина, младога православног монаха и данашњег игумана манастира Крупа оца Пајсија. Испричана је повијест самостана, приказана његова блага, подсјетило се на писца Симу Матавуља који је у њему боравио. Али, није се говорило о посљедњем рату. Да, рећи ће смјеста неки Хрвати, наравно да је Србима боље и лакше да не говоре о рату. Међутим, отац Пајсије је препричао како је једног дана, мало након његова повратка у родни крај и преузимања духовног послања у њему, у двориште самостана дојездио моторист у кожној јакни и поздравио га са "здраво, колега"", прича аутор текста на сајту Вечерњег листа.
Моториста у кожној јакни био је млади католички свештеник, у емисији представљен као задарски жупник дон Марио.
"Ријеч је о дон Марију Сикирићу, Бибињцу, некадашњем пакоштанском, а данас жупнику Жупе бл. Алојзија Степинца на задарском Билом бригу. Дон Марио и отац Пајсије говорили су о свом суживоту, а аутор емисије није се либио показати колико га се дојмила прича дон Марија о томе како је католичке црквене матичне књиге у Бенковцу у раздобљу од 1990. до 1995. чувао и сачувао равнатељ тамошњег музеја, а како су након Олује католички свећеници дон Павао Керо и дон Чедомил Шупраха обишли манастир Крупа и у стари ‘рено 4’ потрпали све вриједне старе књиге и иконе које су затекли и однијели их на чување у Задар", подсећа се у тексту.
"Овај суживот који овдје водимо Пајсије и ја може се врло лако и брзо опет догодити, није то нешто у овом крају ново што нетко тек треба открити… Мислим да треба пуно више разговарати о разумним људима, него о неразумним и кренути на друкчији начин напријед јер нема смисла понављати тко је коме што учинио, то се не смије радити… Треба гледати свијетле тренутке", рекао је у емисији дон Марио и додао: "Ми као представници Цркве дајемо смјернице и надам се да ће то и други наставити", цитира аутор у тексту.
Емисија о манастиру Крупа, додаје се у тексту, завршила је партијом балота и ломљењем хрскаве коре нетом испод пеке извађеног посног хлеба који је замесио, испекао и са својим верницима и придошлом телевизијском екипом, као у време првих хришћана, поделио отац Пајсије.
Друга прича у Шибенику
Како се даље додаје у тексту, колега Жарић је другу своју православно-далматинску причу снимио у Шибенику и у православном манастиру Крка, а на Јутјубу је објављена под насловом: "Православље у Далмацији – може ли се у мантији кроз Шибеник".
"Одговор на то питање добио је шетајући се по Шибенику пред камером с још једним Далматинцем, у Задру рођеним данашњим младим далматинским епископом Никодимом, који је готово на сваком кораку поздрављао и одздрављао својим Шибенчанима и говорио о далматинском, па тако и свом менталитету и бићу обликованом одрастањем на камену и сунцу који их чине темпераментнима и жустрима, што неки људи погрешно тумаче као тежак карактер", подсећа аутор текста.
Епископ Никодим је, додаје се, говорио и о чарима свог детињства проведеног у трчкарању задарским калама, али и о томе како је било и још је потребно уложити велики напор да ствари крену набоље и да се односи међу људима поправе.
"И испричао је и о томе како је ‘пионир’ новог суживота и слободног кретања православних свећеника Шибеником у мантији био монах Севастијан који је као самостански кухар први у мантији почео одлазити на шибенску тржницу, која је срце сваког града, и тамо заподијевао разговоре о кухању и храни, размјењујући рецепте са женама од којих је куповао сва блага што их свима дају далматински вртови и њиве", наводи аутор текста.
Зато је, указује се у тексту, други до емисије и снимљен у манастиру Крка у којем је отац Севастијан, иначе рођен у Канади од оца франкофонског Канађанина и мајке српског порекла, наследио Никодима на месту игумана.
"Све скупа претворило се у један велики хвалоспјев Далмацији, земљи сличној оној Исусовој по маслинама, лозама и смоквама. А одмах на почетку обиласка Шибеника, владика Никодим је екипу РТС-а одвео на шибенски трг Добрић, показао им камени ребус и препричао им пјесму у којој Арсен пјева: Ваља бити мудар, на ријечима шкрт, и само ваља смјерно окопавати врт, јер лажљивим устима слиједи смрт. Загонетну пјесму Арсен завршава загонетним стихом: Ови се подаци и мене дотичу. Тако се и мене дотичу ове двије телевизијске приче о томе како се закухава суживот и мир. Оне су за мене важна добра вијест. Надам се да ће дотакнути и вас", закључује се у колумни на сајту Вечерњег листа.
Коментари