Годишњица убиства Срба у Скеланима

Обележено 17 година од убиства 68 српских бораца и цивила у Скеланима код Братунца. За почињене ратне злочине на подручју Подриња, још нико није одговарао.

Полагањем венаца на централном спомен обележју и парастосом у цркви, у Скеланима у месној заједници општине Сребреница обележена је 17. годишњица страдања 68 српских цивила, које су на најбруталнији начин убили припадници муслиманских оружаних снага.

Венце су положили представници борачке организације Републике Српске, општине Сребреница и Братунац, као и представници других организација и удружења.

Напад муслиманских јединица под командом Насера Орића почео је, према сведоцима, у зору 16. јануара 1993. године на рубна подручја Скелана и том приликом је поред 68 убијених српских цивила још 165 рањено, а 30 заробљено и одведено у логор у Сребреници.

Српско становништво је, тражећи спас, бежало према мосту који спаја Скелане са Бајином Баштом у Србији, који је био под сталном митраљеском и снајперском паљбом.

Велики број је рањен и убијен на мосту и у његовој близини, док су неки погођени када су покушавали да препливају реку Дрину.

Од 30 заробљених Срба половина није преживела тортуру у бошњачком затвору и логору у Сребреници, а судбина 10 особа и даље је непозната.

Сва српска села око Скелана, више од 20, муслимани су разорили и попалили током рата, као и четири православне цркве.

Злочинци некажњени 

За ове и друге ратне злочине на подручју Подриња нико још није одговарао, иако су злочини почињени над Србима документовани и предати надлежним правосудним органима на процесуирање.

Ни Орић, који је ухапшен по налогу Хашког трибунала, није одговарао за ратне злочине почињене током рата над српским цивилима на подручју Подриња.

Орића је Хашки трибунал 2006. године осудио на две године затвора, јер није спречио убиство пет босанских Срба, као ни малтретирање 11 затвореника, у периоду од 1992. до 1993. године, а на основу командне одговорности.

Орић је, истовремено, ослобођен оптужби за уништавање цивилних објеката, за шта није постојала војна потреба.

Међутим, жалбено веће Хашког трибунала је 3. јула 2008. године ослободило је Орића свих оптужби поднетих против њега, јер није доказана његова кривица за злочине почињене над српским становништвом.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи