Промоција ћирилице у Хрватској – "Да се боље разумијемо"
Српско национално вијеће и Заједничко веће општина покренули су кампању под називом "Да се боље разумијемо", којом се тражи скидање стигме са ћириличног писма и српског језика у Хрватској.
Предвиђено је да се кампања одвија у три фазе и трајаће до 1. јануара наредне године, када Хрватска преузима председавање Европском унијом, преноси портал Новости.
Непосредан повод за почетак кампање је седница Градског већа Вуковара на којој ће се у петак расправљати о питању коришћења мањинског језика и писма.
Због тога су СНВ и ЗВО одштампали Статут Града Вуковара на ћирилици и српском језику, који су на конференцији за медије поделили новинарима, подсећајући и тако на чињеницу да вуковарски одборници, ако то желе, могу да траже и добију материјале на српском језику писане ћириличним писмом.
Без обзира на сутрашњу одлуку Градског вијећа Вуковара о испуњавању законских обавеза, кампања ће се наставити инсистирањем на равноправности и то, како је речено, снагом аргумената.
"Желимо послати поруку да кориштење ћирилице у приватном и јавном простору по ничему не угрожава већински народ", рекао је председник СНВ-а Борис Милошевић.
Председник Савјета СНВ-а Милорад Пуповац истакао је да свако писмо у првом реду служи за међусобно споразумевање, ширење знања и зближавање, а по потреби и за расправљање и сучељавање.
"Ћирилично писмо, као једно од писама ЕУ након уласка Бугарске, не би смјело у ниједној држави бити забрањивано и ограничавано. Свако писмо, унаточ међусобним разликама, направљено је да повезује људе, премошћује времена и спаја свјетове. Неки хоће да ћирилично писмо буде писмо неслободе у Хрватској, а ћирилица је увијек била и увијек ће бити писмо слободе, баш као и свако друго писмо", поручио је Пуповац.
Председник вуковарског СДСС-а Срђан Колар поручио је да ћирилица није агресорско писмо, што се често може чути у Вуковару.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар