Бошњачки политичари негодовали због прославе Дана РС
Из Федерације БиХ и ове године упућене су осуде и критике због, како наводе, обележавања непостојећег празника, уз посебне замерке упућене делегацији Србије и политичким представницима хрватског народа у тој држави.
Делегацију Србије на обележавању Дана Републике Српске предводила је премијер Владе Србије, Ана Брнабић, коју је председница РС Жељка Цвијановић одликовала као појединца.
Бошњачки члан Председништва БиХ, Шафик Џаферовић сматра да се Брнабићева тим орденом, којим су, како каже, раније одликовани Радован Караџић, Момчило Крајишник, Биљана Плавшић "стала раме уз раме с њима".
Незадовољство званичника у Федерацији БиХ, Бошњака и дела хрвтске заједнице, изазвало је присуство лидера ХДЗ БиХ Драгана Човића на свечаности у Бањалуци, који је ту дошао са актуеним министром финансија у Савету министара БиХ, Вјекославом Бевандом, а придружио им се и потпредседник РС из реда хрватског народа Јосип Јерковић.
Човић, који је на Свечаној академији у спортској хали "Борик" представљен као изасланик хрватског народа у БиХ, добио је громогласан аплауз, а његов долазак у Бањалуку у Федерацији БиХ протумачен је као јасан доказ његове блиске сарадње са српским чланом Председништва БиХ, Милорадом Додиком.
Џаферовић сматра да обележавање 9. јануара као, како је навео, "дана босанскохерцеговачког ентитета Република Српска" представља грубо кршење коначне и обавезујуће одлуке Уставног суда Босне и Херцеговине, којом је прослава овог датума као празника проглашено неуставним.
Он сматра да сви они који учествују овом антиуставном чину грубо нарушавају Дејтонски мировни споразум, као темељ мира и стабилности у Босни и Херцеговини и региону.
То се, каже, односи и на званичнике Републике Србије, који својим честиткама и присуством у Бањалуци на овај дан, исказују непоштовање према БиХ и њеним институцијама те охрабрују предводнике политика које угрожавају сигурност у региону.
Таква политика, сматра, никоме не може донети никакво добро, а нарочито не бх. ентитету РС и његовим грађанима.
"Тиме се Босни и Херцеговини, али и целој регији, не шаљу добре поруке, поготово узимајући у обзир да је премијерка Републике Србије прихватила одликовање којима су раније одликовани Радован Караџић, Момчило Крајишник, Биљана Плавшић и други пресудама међународних судова осуђени ратни злочинци, чиме је стала раме уз раме с њима", навео је Џаферовић, пренела је Фена.
Џаферовић је стога од Тужилаштва БиХ затражио да, како је рекао, коначно почне примену закона, јер према његовом тумачењу, одбијање провођења одлука Уставног суда БиХ је кривично дело.
Непоштовање Устава БиХ
Рамиз Салкић, потпредседник РС из реда бошњачког народа, који је на данашњи дан, Дан Републике Српске, организовао обележавање "дана сећања на жртве геноцида" у Меморијалном центру Сребреница-Поточари, рекао је за Фену да 9. јануа треба обележавати другачије, на начин који ће "уважавати историјске чињенице, а не уважавати злочине".
Позив свих Бошњака, казао је Салкић, је да се 9. јануар обележава као дан сећања на све жртве злочиначке политике која је осуђена, и којој је пресуђено за удружени злочиначки подухват, за тешке ратне злочине укључујући злочин геноцид над Бошњацима заштићене зоне УН-а Сребреница".
Он сматра да су данашње свечаности у Бањауци "лаж", а да је, како смара, истина да је почињен злочин у име "тадашње Српске Републике БиХ на овим просторима"
Потпредсједник Социјалдемократске партије БиХ, Денис Бећировић, сматра да је обележавање 9. јануара као "Дана Републике Српске" антидејтонски, антиуставни и антицивилизацијски чин неодговорних политичара у босанскохерцеговачком ентитету Република Српска.
Бећировић тврди да је пресудама највиших светских судова и у бројним релевантним научним радовима доказано и утврђено да се тај 9. јануар може везивати само за злочиначке активности и то за "агресију на Републику БиХ, покушај стварања велике Србије, геноцид и злочине против човечности".
"Судски и научно је доказано да је то један од најцрњих датума у босанскохерцеговачкој и европској историји након Другог светског рата", навео је Бећировић у саопштењу достављеном медијима.
Стога он сматра да је, како каже, "крајње време да званичници тог ентитета схвате елементарну правну чињеницу да је РС административно-територијална јединица унутар независне, суверене и недељиве државе БиХ и као такав егзистира тек од потписивања Дејтонског мировног споразума".
Такође, мишљења је да је непоштовање обавезујућих одлука Уставног суда БиХ отворено позивање на непоштовање Дејтонског мировног споразума и Устава БиХ.
Наставак оваквог, како каже, деструктивног приступа он види као "својеврсни позив и увертира у друга кривична дела против интегритета, суверенитета и независности БиХ".
Позвао је српски народ у Босни и Херцеговини да се угледа на антифашисте Србе који су с антифашистима из других народа учествовали на засједањима ЗАВНОБиХ-а, а не да се угледају на, како је навео, пресуђене ратне злочинце који су прокламирали политику раздвајања народа и укидања одлука ЗАВНОБиХ-а.
Наша странка у БиХ је оценила је "срамотним то што је политичко руководство мањег ентитета инсистира на обележавању Дана Републике Српске.
А још више, кажу, провоцира чињеница да томе подршку дају Србија и Русија.
"Њихови званичници који су се данас појавили у Бањалуци, желећи да дају легитимитет том дану, морају знати да тим чином негирају Устав и правни поредак БиХ", поручили су из Наше странке.
Обележавање Дана Републике Српске осудио је и председник Бошњачког покрета за равноправност народа Сејфудин Токић, који је поручио да је БиХ држава толеранције, мултиетичности, да тежи европским западним цивилизацијским вредностима, пуноправном чланству НАТО-а и Европској унији, уз поруку да "нема поделе БиХ".
Потпредседник УО Конгреса Бошњака света Ахмед Сејдић сматра да би се о догађају поводом 9. јануара требало да се одреде институције власти у БиХ а не невладин сектор, јер ако, како је рекао, хоћемо будућност за младе генерације, "онда се о томе морају договарати извршне институције власти".
И педставници Бошњака у органима власти у Републици Спској негодовали су због обележавања Дана Републике Српске упркос одлуци Уставног суда да то не може бити тај дан зато што је сикриминирајући за све несрбе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар