Собрање усвојило Закон о језицима, умало сукоб Груевског и Џаферија
Македонско Собрање, без расправе о 35.500 амандмана опозиције, усвојило је закон којим албански постаје други службени језик у тој држави. Обезбеђење је у последњи час спречило физички сукоб председника парламента Таљата Џаферија и дојучерашњег лидера ВМРО-ДПМНЕ Николе Груевског. Протест испред зграде парламента.
Посланици владајуће коалиције, без расправе о бројним амандманима опозиције, изгласали су Закон о језицима, којим албански језик, практично, постаје други званични језик у Македонији.
Овај закон подржала су 64 од 120 посланика у Собрању, чиме је стављена тачна на двомесечно натезање власти и опозиције око усвајања овог акта.
Собрање је средином јануара већ донело овај закон, али је тај акт враћен у скупштинску процедуру пошто је председник Ђорђе Иванов одбио да га потпише.
Изгласавању Закона о језицима претходио је инцидент, пошто је доскорашњи лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пришао столу председника парламента, извадио Џаферијеву картицу из система за гласање и пролио воду по столу, након чега је Џафери прогласио паузу.
Између Џаферија и Груевског стало је обезбеђење, па је инцидент прекинут.
ВМРО-ДПМНЕ тврди да је нови закон "противуставан", као и да "продубљује разлике у друштву на штету хомогенизације македонске заједнице".
Лидер ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најавио је да ће та опозициона странка поднети кривичну пријаву против председника Собрања јер је парламент без расправе о амандманима усвојио Закон о употреби језика.
Закон о језицима, којим албански, практично, постаје други званични језик у тој земљи, био је један од кључних услова албанских партија пред формирање владајуће коалиције на чијем се челу налазе СДСМ и премијер Зоран Заев.
Током седнице, испред Собрања протестовали су противници доношења овог закона.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар