Србин из Глине ухапшен у Црној Гори по хрватској потерници
Мирослав Јовић (47), Србин из Глине, ухапшен је на аеродрому у Тивту, по Интерполовој потерници хрватских власти. Јовић није био на списку хрватског тужилаштва, саопштио је Информационо-документациони центар Веритас.
Црногорски медији јавили су јутрос да је Јовић ухапшен синоћ, а Жупанијски суд у Сиску осудио га је 2006. на 15 година затвора јер је наводно прекршио правила међународног права за време оружаног сукоба и починио ратни злочин против цивилног становништва.
Осим Јовића, по истој пресуди осуђен је и Милан Станојевић.
У њој пише да је Јовић са Миланом Станојевићем 3. септембра 1991. године убио Иванку Медвед и ранио њеног супруга Бранка Медведа, преносе Вијести
Објашњава се да су то урадили јер су њихове комшије, Медведи, били Хрвати.
У образложењу пресуде се наводи да је преживели Бранко Медвед на суду сведочио да је кобног дана најпре угледао Јовића, а затим и Станојевића.
Тврди да им је рекао "добар дан", али да ови нису одговорили, већ да су одмах запуцали.
Веритас: Јовић није био на списку хрватског тужилаштва
Србин из Глине Мирослав Јовић кога је Црна Гора изручила Хрватској због наводне одговорности за ратни злочин, није се налазио на списку осумњичених, оптужених и осуђених хрватског државног тужилаштва, саопштио је Информационо-документациони центар Веритас.
У саопштењу, објављеном на сајту Веритаса, се наводи да је Јовић седми ухапшени Србин на подручју Црне Горе по хрватским потерницама, на основу којих је до сада у свету ухапшено 162 људи.
Од тог броја укупно 54 су изручена Хрватској, након чега је против чак њих 20 поступак обустављен или је преквалификовано дело за које се терете из ратног злочина у оружану побуну, што има за последицу губитак обештећења за време проведено у притвору.
Од шесторо Срба ухапшених пре Јовића у Црној Гори и изручених Хрватској, двојица су амнестирана након преквалификације дела, једном је оптужница одбачена, један је осуђен на пет година затвора, а двојици, међу којима је генерал Борислав Ђукић, суђење је у току.
Веритас истиче да оволики број обустављених поступака против лица са Интерполових потерница указује и на хрватску злоупотребу Интерпола.
У саопштењу се наводи да Мирослава Јовића терете да је заједно са Миланом Станојевићем починио ратни злочин у септембру 1991. године на подручју Глине.
Станојевићу, који је Немачкој ухапшен у августу 2005. и екстрадиран у Хрватску, суђено је пред Жупанијским судом у Сиску, а заједно са њим и Јовићу у одсуству.
Пресудом тог суда од 30. маја 2006. године обојица су проглашена кривим да су 3. септембра 1991. године у месту Горње Табориште, као припадници, како се истиче "нелегалне јединице такозване РСК", због наводне сарадње са оружаним формацијама Хрватске, из ватреног оружја усмртили Иванку Медвед, а њеном супругу Бранку нанели тешке и по живот опасне повреде.
Због тога су обојица осуђени на казну затвора у трајању од по 15 година, а првостепену пресуду потврдио је и Врховни суд Хрватске у августу 2007.
Јовићево име се, међутим, не налази на списку хрватског државног тужилаштва од 1.577 имена осумњичених, оптужених и осуђених пред хрватским правосуђем за ратне злочине са стањем на дан 31. март 2013.
Милан Станојевић још издржава казну у Лепоглави. Веритас за сада не располаже информацијом где је живио Мирослав Јовић после прогона из Хрватске.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар