Дикић: Подметнули су ми доказе

У извештају о разговору са 13 од 14 притворених држављана Србије у подгоричком затвору, председник Савета за грађанску контролу полиције Александар Саша Зековић наводи да му је Братислав Дикић рекао да су му подметнули кључ и телефон као и да је избегао могућност да буде ухапшен у објекту у којем је допремљено оружје. Зековић је саопштио да нико од притворених није имао примедбе на ток саслушања и поступање полиције у униформи и затвору.

У извештају је Александар Зековић је навео да му није омогућен разговор са притвореником А. А, због чега ће тражити да поново посети притвор.

Ноћ уочи парламентарних избора у Црној Гори ухапшени су Б. Д, П. А, Д. С, С. Ћ, М. Д, А. Ч, С. Ђ, И. М, Д. М, М. А, Н. Ђ, Б. М. и К. Х.

Под иницијалима Б. Д. (1970), пензионисани генерал и бивши шеф српске Жандармерије Братислав Дикић, означен као вођа групе, у разговору са Зековићем је рекао да је он "против четничких групација, а камоли да се доводи у везу са њима".

Дикић, наводи Зековић у извештају, није имао примедби на поступање униформисане полиције и затворске полиције, а рекао је и да су професионални, за разлику од полиције у цивилу.

"Кад су ме хапсили пошто сам био везан, службеник у цивилу, око 52-53 године, седе косе, висине 1,85-1,90 метара више пута ми је рекао 'Хоћеш ли да те залепим?'", испричао је Дикић.

Навео је и да му нису саопштена права и да зато није потписао документ који се на то односи. Имао је и примедбе на садржај записника одузетих предмета и ствари, али их није увео у записник, који је потписао.

Дикићева примедба је, наводи се у Извештају Савета, кључ и телефон који су му, како каже, подметнути од полицијског сарадника.

Тај телефон је, према наводима, добио испред тржног центра "Делта сити" непосредно пред хапшење, а кључеве је у ауто убацио полицијски сарадник приликом напуштања моторног возила, наког чега је уследило хапшење.

"Позив да попијемо ракију у кућу нисам прихватио и тако вероватно избегао могућност да будем ухапшен у објекту у којем је допремљено оружје", рекао је Дикић.

Дикић каже да је инсистирао на полиграфу

Истиче да је од првог тренутка инсистирао да се уради детаљан телефонски листинг и да му се омогући полиграфско тестирање.

Према његовим речима, активан је у Патриотском покрету Србије и не осећа се безбедно, јер му сигурност може бити угрожена због његовог ранијег рада против албанских терориста, а у истражном затвору му се, како тврди, не могу осигурати услови адекватни његовом здравственом стању, јер је "особа са инвалидитетом и болује од карцинома".

Међу ухапшенима је и једна жена. У Извештају Савета за грађанску контролу полиције наведена је под иницијалима К. Х. (1977), из Београда, а реч је о, како се наводи, дипломираној сценографкињи за ТВ, позориште и филм.

Она такође није имала примедбе на поступање полиције током хапшења и задржавања у просторијама за обезбеђење.

Напоменула је да лично није претресана, а да је претрес њене торбице обавио мушкарац.

Међу 14 ухапшених има српских држављана из Новог Сада, Шапца и Гроцке.

Један од њих је Шапчанин М. А. (1990), пољопривредник и такси возач.

Он је Зековићу рекао да је полиција при упаду у собу у мотелу "Венеција" била груба, "што се дало за очекивати када су мислили да смо терористи".

Каже да су касније били коректни и да је понашање према њима било нормално.

"Наредили су да стојим уза зид. Почео сам да дрхтим, јер не могу пуно да стојим на ногама. Полицијац ми је тада пришао и рекао 'Шта дрхтиш пи...', 'уплашио си се а'", тврди Зековићев саговорник.

Тада га је, каже, полицајац ударио неколико пута чизмом у колено и по листу где има тетоважу, као и песницом у леђа.

"Заболело ме је и скоро да сам пао", истакао је овај притвореник представнику Савета за грађанску контролу полиције.

"Инспектор у цивилу је био љубазан. Донео ми је патике да обујем, јер сам му претходно објаснио које су моје. Патике су, то се сећам, не знам како и зашто, биле испљуване", рекао је М. А.

Рекао је да је у Црну Гору дошао због посете манастирима и да је симатизер четника.

"Мој прадеда Милан је носилац Албанске споменице и ми негујемо на тај начин ту традицију. Увек кад могу обилазим и идем на четничке скупове. Најчешће помажемо радом по манастирима", навео је.

У просторијама за задржавање полицијски службеници су били, истакао је овај притвореник, љубазни и професионални.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње