Maкедонија, признали да су регрутовали људе за ИД

Саветник у македонској влади Ахмет Дарлишта, имам Реџеп Мемиши и још четири особе оптужене за регрутовање македонских држављана и учешће у ратовима у Сирији и Ираку признали су кривицу пред Основним судом у Скопљу.

Осим Дарлишта и Мемишија, кривицу су признали Фазли Суља, Сејфула Етемовски, Мухамед Шеху и Ресуљ Саити, који су затражили од македонског Тужилаштва да се нагоде о висини казне.

Иначе, данашње суђење обезбеђивали су прпадници полиције у великом броју, а територију на којој се налази суд надлетали су хеликоптери који су пратили безбедносну ситуацију.

Потврђујући учешће рада у правојним формацијама оптужени очекују смањење казне и поравнање са тужилаштвом.

Тужилаштво тврди да има доказе који ће показати да су осумњичени подељи у три групе ангажовали људе - једна група је била логистика, друга транспорт до Сирије, а трећа они који су били директно укључену у терористичким акцијама. 

Македонско тужилаштво за организовани криминал подигло је оптужницу против 11 особа које су учествовале у паравојним јединицама у Сирији и земљама Блиског истока.

Осумњичени и тужилац имају рок од две недеље да се договоре, а у супротном биће одржано ново рочиште 25. марта.

Остали осумњичени Иса Фуга, Абдула Абдулахи, Ерол Рустеми, Мухамет Имери и Стефан Стефановски изјавили су да се не осећају кривим и да ће то доказати током суђења.

Према наводима њихових адвоката, оптужница је неоснована и не постоје докази за доношење пресуде.

Стефановски, по професији лекар и једини Македонац међу оптуженима, позвао се на Хипократову заклетву према којој нико не може да буде крив уколико помаже другим људима, без обзира на веру, боју или нацију.

Сви осумњичени ухапшени су 6. августа прошле године у полицијској акцији "Ћелија".

Македонске безбедносне снаге претресле су тада 28 објеката - 21 у Скопљу, четири у Гостивару и по један у Струги, Куманову и Тетову.

У акцији су заплењени рачунари и рачунарска опрема, камере, фото-апарати, диктафони, стручна литература, новац, гасни пиштољ и заставе Исламске државе.

Кривично дело учешће у страним војним или паравојним формацијама уведено је у Македонији у септембру 2014, а наведене особе су прве које су оптужене за ово кривично дело.

Предвиђена казна за учешће у страним војним или паравојним формацијама износи до 15 година.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
30° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару