Читај ми!

Одата пошта српским жртвама у Подрињу

Литургијом, парастосом и полагањем цвећа одата је пошта српским жртвама које су пре 23 године у сребреничким селима Залазје и Сасе, као и братуначким Биљача и Загони убиле муслиманске снаге под командом Насера Орића.

У обраћањима, после парастоса на гробљу у Залазју, указано је да су прве жртве на овим просторима биле српске, од најмлађих до најстаријих, преноси Танјуг

Сећање на сребреничке жртве почело је светом литургијом у Храму Покрова пресвете Богородице у Сребреници, у којем је приређена изложба "Страдања у логору Јадовно".

Чланови породица погинулих, родбина, комшије, саборци и делегације Борачке и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и српских чланова општинске власти посетили су места страдања и положили цвеће код спомен-обележја.

Светој литургији присуствовао је шеф мисије ОЕБС-а у БиХ Џонатан Мур, који је истакао да је важно поштовати и српске жртве злочина као и оне муслиманске у Поточарима.

"Сребреница, као и све општине у БиХ, заслужују нашу пажњу сваки дан. Била ми је велика част да учествујем у церемонији 20 година после геноцида у Поточарима. Морамо поштовати све жртве и оне који су преживели те злочине. Важно је поштовати и жртве злочина који се догодио пре 23 године", рекао је Мур.

После литургије, представници локалне самоуправе и грађани положили су венце на гробљу у Братунцу, као и у селима Биљача и Сасе.

Обележавање сећања зарвшено је парастосом, полагањем цвећа и паљењем свећа погинулим борцима и цивилима на спомен-обележју у селу Залазје.

Венце су положили, између осталих, изасланик председника РС Миладин Драгичевић, изасланик Председништва БиХ Зоран Ђерић и Дарко Секулић из УНХЦР-а, као и заменица начелника општине Сребреница Биљана Ракић, председник Скупштине општине Сребреница Милош Миловановић и начелник општине Братунац Недељко Млађеновић.

Поред њих, обележавању су присуствовали председница Демократске странке Србије Санда Рашковић Ивић, функционери Српске радикалне странке Вјерица Радета, Зоран Красић и Драган Тодоровић, Младен Обрадовић из "Образа", а у име "Двери" Бошко Обрадовић.

Председник Скупштине општине Сребреница Милош Миловановић рекао је Танјугу да се данашњим обележавањем сећања на жртве завршава манифестација "Петровдански дани" чији је слоган "23 године злочина без казне".

"То је посвећено страдању српског народа на Петровдан 1992. у Биљачи, Сасама, Залазју и Загонима, где је за један дан зверски убијено 69 српских цивила и бораца", објаснио је Миловановић.

Заменица начелника општине Сребреница Биљана Ракић рекла је да би 12. јул требало да буде датум када се обележава злочин над Србима у Подрињу.

Сматра да треба вратити дан сећања на српске жртве са прве суботе у јулу на 12. јул у Сребреницу, како би се у том граду чуло и за српске жртве.

Ракићева каже да су 23 године бола и туге српских породица, 23 године у којима нико није одговарао.

"Очекујемо да ће коначно та оптужница бити подигнута, мада институције БиХ да су имале воље већ би процесуирале одговорне за те злочине", истиче Биљана Ракић. 

Председник општинске организације породица заробљених и погинулих бораца Сребренице Младен Грујичић рекао је да та организација 23 године обележава страдање српског народа у Залазју.

"Ми долазимо овде да поштујемо наше жртве. Не требају нам званичници, нити 50.000 људи да бисмо показали да смо страдали", објаснио је Грујичић.

Настављајући систематско планско етничко чишћење српских простора започето у априлу 1992. године, јаке муслиманске снаге из Сребренице под командом Насера Орића упале су 12. јула у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини, убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.

Тог дана у борби "прса у прса" убијено је 69, а рањено много више српских бораца и цивила, а 22 су заробљена.

За ове, као и за многе друге злочине почињене над Србима из Сребренице и средњег Подриња још нико није одговарао.

Посмртни остаци 10 несталих Срба случајно су ексхумирани 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака. Идентификовани су и сахрањени годину дана касније, на Петровдан 2012. Посмртни остаци два нестала Србина пронађени су и сахрањени раније.

 

 

 

 

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
25° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару