Украјина предложила Русији обуставу напада на цивилне циљеве у Црном мору
Украјина је, преко посредника, послала Русији понуду којом сугерише да обе земље треба да обуставе нападе на цивилне циљеве у Црном мору, изјавио је звор који је упознат са ситуацијом.
Извор је за Ројтерс рекао да је понуду за обуставу напада Кијев пренео Москви преко треће стране, као и да Украјина још чека одговор. И Русија и Украјина, које су главни извозници на светском пољопривредном тржишту, међусобно су се у претходном периоду оптуживале за интензивирано гађање бродова који се користе за извоз пољопривредних производа.
Турски министар спољних послова Хакан Фидан рекао је у суботу да је Русији и Украјини предат предлог да обе земље прогласе мораторијум на међусобне нападе у Црном мору.
Руска блокада украјинских лука на Црном мору у Одеској области довела је до пада украјинског извоза житарица за 76 одсто, у односу на исти период прошле године до сада у августу, а пољопривредни сектор је упозорио на огромне последице по економију ако се то настави.
(Reuters)
Опширније
Краће
На прилазима Москви оборено 10 украјинских дронова
Противваздушна одбрана оборила је током ноћи 10 украјинских дронова на прилазима Москви, саопштио је градоначелник Сергеј Собјањин.
(Известија)
Дрон ушао у ваздушни простор Летоније, НАТО реаговао обарањем летелице
Борбени авиони НАТО-а оборили су јутрос беспилотну летелицу која је ушла у ваздушни простор Летоније, у региону Балви на истоку земље, саопштиле су Летонске националне оружане снаге (НБС).
Према наводима НБС-а, дрон је у летонски ваздушни простор ушао као последица руског електронског ратовања, пренео је портал Делфи.
Активирани су борбени авиони НАТО мисије за патролирање ваздушним простором балтичких земаља, који су потом оборили летелицу.
Летонске власти такође су јутрос издале упозорења о могућој опасности из ваздуха за регионе Балви, Резекне, Прејли и Аугшдаугава, а потом и за Алуксне. Упозорења су укинута око 4.50 часова.
НБС је саопштио да је истрага о инциденту у току.
Није објављено колико је дрон био удаљен од насељених подручја, нити где су пали његови остаци. Финске одбрамбене снаге такође су увеле привремена ограничења ваздушног и поморског саобраћаја у источном делу Финског залива, као меру предострожности због могуће претње дроновима, пренео је Yле.
Инцидент се догодио након украјинских напада дроновима на подручје Санкт Петербурга.
Гувернер Лењинградске области Александар Дрозденко саопштио је да је у нападу избио пожар у нафтној луци Уст-Луга и да су руске снаге током ноћи пресреле више од 50 дронова у области Санкт Петербурга.
(Танјуг)
Опширније
Краће
У руским нападима на Краматорск погинула једна особа, 15 повређено
Најмање једна особа је погинула, а 15 је повређено у руским ваздушним нападима на Краматорск и оближње село Биленке у Доњецкој области, изјавио је јутрос шеф Доњецке регионалне војне администрације Вадим Филашкин.
Он је навео да су руске снаге између 20.30 и 20.56 часова осам пута напале Краматорск и Биленке, при чему су коришћене авионске бомбе, пренео је Укринформ.
У Краматорску је оштећена стамбена зграда, док се подаци о другој материјалној штети још утврђују. Спасилачке и друге надлежне службе налазе се на терену и пружају помоћ повређенима.
(Укринформ, Танјуг)
Опширније
Краће
Четири пиротехничара и радник обезбеђења погинули су док су покушавали да деактивирају експлозивну направу у Севастопољу, највећем граду на Криму који је под контролом Русије. У Севастопољу је у атентату убијен и руски официр, а осумњичена је држављанка Русије коју је ангажовала украјинска служба безбедности.
У украјинском нападу дроновима избио је пожар у индустријској зони у Салавату, у руској републици Башкортостан, где се налазе велика рафинерија нафте и петрохемијски комплекс. Ватра је захватила и складиште "Вајлдбериса".
Руске снаге гађале су Кијев, Павлоград и Изјум и три украјинске луке – Одесу, Ченоморск и Очаков. У удару руског дрона на путнички воз у Одеском региону погинуле су две особе.
Украјина је упутила Русији предлог да обе стране обуставе нападе на цивилне циљеве у Црном мору
Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова упозорила је да је све више доказа о директној умешаности земаља НАТО-а у нападе на Русију. Истакла је да су се појавили докази да је НАТО умешан у пренос података Служби безбедности Украјине (СБУ) о руским објектима, који су потом били изложени нападима.
Ројтерс сазнаје да је Украјина упутила Русији предлог да обе стране обуставе нападе на цивилне циљеве у Црном мору. Предлог о обустави напада Кијев је пренео путем треће стране и још увек чека одговор, рекао је за Ројтерс извор упознат са ситуацијом.
Шеф дипломатије Сергеј Лавров поручио је да ће Русија сама бирати своје мете, као одговор на пљачку и пиратерију од стране западних земаља, али не нужно у истим водама у којима ће, како је рекао "ови новопечени мировњаци чинити своја безакоња".
Дипломата је нагласио да је незаконита одлука Брисела да прогласи бродове под било којом заставом "флотом у сенци" веома опасан пут за Европску унију.
Заменица пољског министра одбране Магдалена Собковјак-Чарнецка, потврдила је да Варшава разматра могућност испоруке још једне партије ракета "патриот" Украјини, и да ће то питање бити решено у наредним данима.
Нагласила је да на процену ситуације утиче недавни инцидент с руском ракетом која је напала пољску територију.
Коментари