Читај ми!

Професорка Шахин за РТС о улози САД у рату у Украјини: Турска гради мостове, али Америка држи кључ мира

Русија и Украјина поново су се нашле за истим столом, овог пута у Истанбулу, уз посредовање Турске и под будним оком САД. Професорка Селвер Б. Шахин са Универзитета Богазичи оцењује да тај сусрет представља део дугорочне дипломатске улоге Турске и могућ почетак нове фазе у покушајима окончања рата. Сматра да САД имају важну улогу у охрабривању преговора између Русије и Украјине, а као нарочито значајно истиче ангажовање администрације Доналда Трампа, која је у више наврата обећавала да ће радити на брзом окончању сукоба.

Професорка Селвер Б. Шахин са Универзитета Богазичи у Истанбулу упозорава да сукоб у Украјини предуго траје и да има дубоке последице по друштвени, политички и економски поредак региона.

Истиче да се последице највише осећају у свакодневном животу грађана и упозорава да рат прелази у дуготрајни сукоб без јасне перспективе решења. 

Сматра да Сједињене Америчке Државе имају кључну улогу у подстицању дијалога између Русије и Украјине.

Наводи да се ангажовање администрације Доналда Трампа посматра са одређеним очекивањима, будући да је више пута поручивала да ће се залагати за брзо окончање рата.

Турска је други пут домаћин преговора између Русије и Украјине. Како тумачите ту околност? 

-  Ово није први пут да је Турска укључена у решавање конфликата. То не треба посматрати као развој скоријих догађаја. Била је активна и успешна у решавању иницијативе, чиме је омогућен безбедан извоз украјинског жита. Такође, била је укључена и у разговоре између Етиопије и Сомалије у децембру прошле године. 

Тако да, то што су Украјина и Русија изабрале Турску као место на којем би почела макар нека дискусија треба посматрати у контексту дуготрајних напора Турске. То на позитиван начин посматрају обе стране и желе да разговарају с Турском. 

Многи историчари могли су да предвиде због свих догађаја у претходних неколико деценија да би конфликт у Украјини могао да се деси. Да ли се може предвидети да ће ускоро доћи и до брзог краја тог конфликта? 

- Надајмо се да ће се конфликт брзо завршити. Од фебруара 2022. борбе су пореметиле социјални, политички и економски живот у нашем региону. Имамо много проблема, пуно последица по живот обичних људи. Требало би се тиме бавити што пре, јер се то претвара у дуготрајни сукоб без јасне слике ко је победник. 

С новом америчком администрацијом, многе ствари су се промениле. Да ли се то може посматрати као једна историјска прекретница? 

- Ми на то гледамо са оптимизмом и надом да ће Трампова администрација додатно притискати обе стране да нађу дипломатско решење. Трамп је обећао, и то је било једно од његових обећања у председничкој кампањи. Говорио је да ако буде изабран, биће у могућности да реши тај конфликт брзо, готово за неколико дана.

Он је заиста и притискао украјинску и руску страну да започну дијалог и преговоре. Инсистирао је на дипломатском решењу. Мислим да је то важан допринос, а било је узбудљиво чути најаву да ће Трамп лично доћи и присуствовати разговорима. Ипак то се није десило, али државни секретар био је у Турској, тако да... Они прате развој ситуације о којој немамо много детаља, али је улога Америке у томе јако важна. 

Док у Истанбулу разговарају Руси и Украјинци, добили смо вест да би један можда и дужи конфликт могао да се приведе крају, реч је о турско-курдском конфликту. Како видите ту ситуацију? 

Објава Радничке странке Курдистана је важна објава за турски унутрашњи мир и стабилност. Та објава има потенцијал да донесе регионални мир у региону у којем је и Турска. 

Ово је почетак новог процеса. Објава Радничке партије Курдистана да се распушта је важна, јер тај конфликт траје више од четири деценије. За последицу има велики број људских живота, уништену инфраструктуру, утицај на свакодневни живот, стабилност. 

Тако да је добро и добродошло видети такву објаву, то је заправо почетак једног другог процеса и видећемо како ће се развијати. 

субота, 17. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом