Тајни лет из Вашингтона за Москву, Трампова трампа од 500 милијарди долара
Амерички авион "голфстрим" слетео је на московски аеродром Внуково, усред цунамија спекулација да ће администрација Доналда Трампа покренути свеобухватну дипломатску акцију усмерену ка окончању већ три године дугог рата у Украјини. Неколико сати касније, и Бела кућа и Кремљ објавили су да се званичници две државе нису састајали. Трамп даљу помоћ Украјини условио тапијом на 500 милијарди долара вредне ретке минерале.
![Тајни лет из Вашингтона за Москву, Трампова трампа од 500 милијарди долара Тајни лет из Вашингтона за Москву, Трампова трампа од 500 милијарди долара](/upload//media/2025/1/11/19/41/590/3739318/thumbs/8230090/Tan2025-01-2013232320_6.jpg)
"Голфстрим" који је полетео из Вашингтона 10. фебруара и дан касније слетео на московски аеродром, према наводима америчких медија, припада Трамповом специјалном изасланику за Блиски исток, Стиву Виткофу.
Амерички председник је, у најмање два наврата 2021. и прошле године, летео баш овим авионом на путу за конференцију конзервативаца у Орланду и у децембру када је њим долетео на отварање обновљене цркве Нотр Дам у Паризу.
Први се огласио портпарол Кремља, Дмитри Песков који је објаснио да "нема информације" о доласку америчког изасланика, као и да не постоје било какви планови за сусрет званичника две државе.
Неколико сати касније, у авион је ушао Марк Вогел, амерички учитељ који је био у руском притвору због наводног шверца дроге.
Ипак, званичници САД и Русије састали су се током дана у Москви, пошто су разговарали америчка амбасадорка Лин Трејси и заменик шефа дипломатије Сергеј Рјабков.
Детаљи овог сусрета нису објављени, али су политички аналитичари оценили да се ради о редовним активностима дипломата две државе.
Лет "голфстрима" специјалног изасланика за Блиски исток временски се подударио са таласом спекулација о могућем почетку, прво тајних, а затим и јавних преговора САД и Русије усмерених ка окончању рата који бесни више од 1.000 дана.
Иза кулиса - о миру, ретким минералима, поделама и оружју
Трамп је, још током предизборне кампање, обећао брзо окончање рата у Украјини, али је истовремено испоставио Кијеву предуслове за наставак америчке војне помоћи, према којима ће Кијев ново наоружање плаћати ретким елементима, чије тржиште у великој мери контролишу Кинези.
"Украјина можда пристане на договор, а можда и не пристане. Можда једнога дана буду Русија, можда и не", рекао је Трамп, истичући да у сваком случају Америка жели да види "профит од инвестиција у Украјину".
Трамп је, телевизијској мрежи Фокс, рекао и да је направљен невероватан напредак у постављању сценографије за будуће мировне преговоре, наводећи да је челницима власти у Кијеву рекао да је помоћ условио тапијом на око 500 милијарди долара вредних ретких минерала.
"И суштински су се сложили, тако да у најмању руку не испаднемо глупи. Рекао сам им да нешто морамо да добијемо заузврат. Не можемо да наставимо да поклањамо толико пара", рекао је Трамп.
Украјински председник Володимир Зеленски је, још у октобру, понудио ретке елементе као део "Плана победе", али за сада остаје нејасно да ли ће их Кијев мењати за оружје или продавати Американцима по повлашћеним ценама.
Почетком недеље, пак, најавио је серију посета високих америчких званичника Кијеву и затим сусрет са потпредседником Џеј Ди Венсом током минхенске безбедносне конференције.
Сусрете на разним нивоима је потврдио и Песков, који је пре десетак дана рекао да "постоје контакти између различитих одељења, који су у последње време интензивирани".
"Не могу вам саопштити додатне детаље", рекао је Песков.
Најаве трампе "минерали за оружје" жестоко је критиковао одлазећи немачки канцелар Олаф Шолц, који је Трампов потез назвао "себичним", наводећи да би природни ресурси морали бити сачувани за поратну обнову Украјине.
Готово истовремено, Русија је објавила услове под којима би била спремна да заустави операције у Украјини, укључујући повлачење украјинских снага из "руских региона", одустајање Кијева од чланства у НАТО, демилитаризација и денацификација Украјине и успостављање неутралног статуса те државе.
Кремљ је, такође, у склопу мера које би водиле трајном миру поменуо и укидање санкција које је Запад у последње три године увео Русији.
Коментари