Читај ми!

Крај рата у Украјини, преговори или победа – у шта више верују Европљани

Истраживање "Тинктенка"(thinktank), у 15 европских земаља, показало је да тек по неки анкетирани учесник верује да Украјина може да обезбеди потпуну победу у рату с Русијом.

Већина Европљана као највероватнији исход рата у Украјини сада види преговоре, за разлику од раније виђене потпуне украјинске војне победе, показује велика анкета "Тинктенка" урађена у 15 земаља.

Подршка украјинском циљу остаје снажна широм Европе упркос преокретима на бојном пољу. Међутим, европски гласачи све више сматрају да је наоружавање Украјине неопходно – не да би се постигла потпуна победа на бојном пољу, већ да би се ојачала позиција Кијева у будућим преговорима са Русијом.

Научни центар Европског савета за спољне односе анкетирао је 19.566 људи у 15 земаља, током прве половине маја 2024. године. Тај центар је редовно спроводио истраживања о Украјини, али је ово први пут да анкетира и унутар саме државе, где налази да су подршка рату и победи јаки, упркос причама о слабљењу морала.

Резултати анкете у Украјини

Укупно 34 одсто Украјинаца тренутно каже да украјинском председнику Володимиру Зеленском верује "велико", док му још 31 одсто верује "прилично" – што значи да су они који верују свом лидеру бројнији од оних који нису са два према један.

На питање о највероватнијем исходу рата, 58 одсто Украјинаца је предвидело победу Украјине, а 30 одсто је рекло да ће се завршити нагодбом.

Само један одсто очекује да ће Русија изаћи као победник. Али већина преферира да уступи територију него да напусти суверенитет, дефинисан правом на придруживање НАТО-у и ЕУ.

Естонци верују у победу Украјине, Италијани да не треба слати оружје Кијеву

Унутар 14 испитаних европских земаља, само је у Естонији преовладавало мишљење (38 одсто) да ће Украјина победити у рату. Ипак, већина у Шведској и Пољској жели да Европа помогне Украјини да се бори док се сва њена територија не поврати.

Већина у Италији, Грчкој и Бугарској успротивила се томе до те мере да су сматрали да је лоша идеја повећати снабдевање Украјине оружјем. Све у свему, Италија се појавила као највећа велика европска сила која најмање подржава Украјину.

Ипак, велика већина и даље подржава слање већег броја оружја Украјини, чак иако се жели само ојачати преговарачка позиција Украјине.

Средњој групи земаља, укључујући Чешку, Француску, Немачку, Холандију, Шпанију и Швајцарску, недостаје национални консензус о рату и улози ЕУ. Ни у једној земљи, чак ни најратоборнијим, није било подршке слању трупа у Украјину.

Уједињено Краљевство поуздани савезник Украјине

Укупно 69 одсто Украјинаца рекло је да је потребно више оружја да би се одбранили, али то гледиште није довело до разочарања у ЕУ.

Седамдесет пет одсто Украјинаца сматра улогу ЕУ позитивном и да је чланство Украјине неопходно за победу у рату.

Украјинци су замољени да наведу десет земаља према поузданости подршке својој домовини. Рангирали су Уједињено Краљевство на врху са 88 одсто.

Наводе да је Британија била "веома" или "углавном поуздана", затим Литванија са 77 одсто, иако се већина земаља на листи сматра поузданим.

Ипак, трећина Украјинаца признаје да су јако забринути да ће САД склопити мировни споразум са Русијом без укључивања Кијева.

Анкета показује и да француски председник Емануел Макрон није успео да убеди Французе да га прате у његову личну транзицију ка усвајању много снажније проукрајинске позиције.

Једна трећина Француске је била за подршку Украјини у повратку изгубљене територије, друга трећина би радије гурнула Украјину ка преговорима о мировном споразуму са Русијом, док је последња трећина остала неодлучна.

Ставови истраживача

"Упечатљива ствар у вези са стањем јавног мњења, у односу на Украјину, јесте његова изузетна стабилност – док сукоб није замрзнут, у многим аспектима ставови јавности јесу", рекао је коаутор извештаја о истраживању и председник Центра за либералне стратегије Иван Крастев.

Коаутор и директор ЕЦФР-а Марк Леонард истиче да нове анкете сугеришу да ће један од кључних изазова за западне лидере бити помирење супротстављених ставова између Европљана и Украјинаца о томе како ће се рат завршити.

"Док обе групе препознају потребу за континуираним војним обезбеђењем, како би се помогло Украјини да одустане од руске агресије, постоји дубок јаз око тога шта представља победу – и шта је заправо сврха европске подршке", каже Леонард.

Анкету је спровео "Датапракис" са "ЈуГов", "Норстат", "Алфа Истраживањем" и "Рејтинг групом" у Бугарској, Чешкој, Естонији, Француској, Немачкој, Великој Британији, Грчкој, Италији, Пољској, Португалу, Холандији, Шпанији, Шведској, Швајцарској и Украјини.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње