Крајње је време за праведан мир заснован на Повељи УН, међународном праву и резолуцијама Генералне скупштине УН, рекао је Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес, на седници Савета безбедности УН одржаној поводом две године рата у Украјини.
Гутерес је изразио дубоку забринутост због могуће ескалације сукоба и истакао фундаменталну потребу да се поштује суверенитет, независност и територијални интегритет Украјине, објављено је на сајту УН.
"Две године касније и деценију од покушаја руске илегалне анексије украјинске Аутономне Републике Крим и града Севастопоља, рат у Украјини остаје отворена рана у срцу Европе", подсетио је Гутерес на принцип УН о сувереној равноправности свих чланица светских организација.
Гутерес наводи да, на основу Повеље УН, сви међународни спорови треба да се решавају мирним средствима.
"У Украјини је погинуло најмање 10.500 цивила, а много више их је повређено; школе, болнице и друга витална цивилна инфраструктура су уништени, неколико стотина градова и села нема струју током сурове зиме“, саопштио је Гутерес.
Објашњава да је неколико милиона људи протерано из својих домова, а да рат такође штети народу Русије – да хиљаде младих Руса страда на линијама фронта.
Амбасадорка и стална представница САД-а при УН Линда Томас-Гринфилд је на седници рекла да је рат, који траје већ две године, погоршава глобалну ситуацију, да је довео до несигурног снабдевања храном и енергијом и нанео непроцењиву штету животној средини.
Позвала је на већу подршку Украјини, како би се тој земљи помогло да се бори, како је навела, за праведан и трајни мир, заснован на основним принципима Повеље УН.
Руски амбасадор и стални представник у УН Василиј Небензја је на седници рекао да ће сукоб дуже траје, бити мање повољан за Украјину.
Небензја тврди да се рат у Украјини производи због континуиране подршке Западу Кијеву.
Министар спољних послова Украјине Дмитро Кулеба саопштио је на седници да је Русија синоним за агресију, ратне злочине и варварство.
Тврди да Русија у СБ УН заузима место Совјетског Савеза који више не постоји и да зато нема законско право да буде присутна у СБ УН.
Амбасадор и стални представник Кине при УН Џанг Јун је истакао да међународна заједница треба да активно трага за разумним решењем за сукоб у Украјини како би осигурала трајни мир.
Џанг каже да напори треба да се фокусирају на политичко решење, заустављање непријатељстава и покретање директних преговора Русије и Украјине и враћање мира.
Наводи да Кина противи санкцијама које су увеле САД и Велика Британија, користећи, "питање Украјине као изговор".
Британски шеф дипломатије Дејвид Камерон рекао је да сви морају да се супротставе председнику Русије Владимиру Путину, не само из симпатија према Украјини, већ зато што су "његови (Путинови) поступци у Украјини опасни за све остале".
Француски министар спољних послова Стефан Сежурне рекао је на седници да Русија две године води, како је навео, "неправедан, неоправдан и противзаконит агресорски рат".
Коментари