Савет Европске уније усвојио је, поводом друге годишњице рата у Украјини, 13. пакет појединачних и економских санкција ЕУ против Русије.
У саопштењу се наводи да је реч је о рестриктивним мерама против – "Путиновог режима, оних који су одговорни за одржавање његовог незаконутог, ничим изазваног и неоправданог агресорског рата и оних који то значајно подржавају".
У оквиру 13. пакета санкција уводе се рестриктивне мере за додатних 106 појединаца и 88 субјеката који су, како се тврди у тексту, "одговорни за радње које подривају или угрожавају територијални интегритет, суверенитет и независност Украјине", чиме се на црној листи ЕУ у вези са овим акцијама сада налази више од 2.000 појединаца и ентитета.
Нове санкције првенствено се односе на војни и одбрамбени сектор и повезане појединце – "укључујући оне који су укључени у испоруку наоружања Северне Кореје Русији", као и на чланове правосуђа, локалне политичаре и људе одговорне за "илегалну депортацију и војно преваспитавање украјинске деце".
Појединци и субјекти који су на листи санкција подлежу замрзавању имовине, а грађанима и компанијама ЕУ забрањено је да им ставе средства на располагање.
Физичка лица, уз то, подлежу и забрани путовања, која им онемогућава улазак или транзит преко територија ЕУ.
Када је реч о увозно-извозним контролама и рестрикцијама, Савет је додао 27 нових субјеката на листу и биће предмет строжих извозних ограничења у вези са робом и технологијом двоструке намене, као и робом и технологијом који би могли да допринесу технолошком унапређењу руског одбрамбеног и безбедносног сектора.
Како се тврди, неки од ових субјеката налазе се у трећим земљама као што су Индија, Шри Ланка, Кина, Казахстан, Тајланд, Турска и Србија и "укључени су у заобилажење трговинских ограничења, други су руски субјекти укључени у развој, производњу и снабдевање електронске компоненте за руски војни и индустријски комплекс".
Брисел је на листу забрањених артикала додао и компоненте за развој и производњу беспилотних летелица и ограничења на извоз робе "која посебно доприносе унапређењу руских индустријских капацитета, као што су електрични трансформатори".
Велика Британија је одлуком додата на листу земаља партнера које примењују сет рестриктивних мера на увоз гвожђа и челика из Русије, као и сет мера контроле увоза које су суштински еквивалентне мерама ЕУ.
(Танјуг)
Коментари