Јужна Кореја је прошлог месеца постигла споразум о "позајмици" Сједињеним Државама 500.000 артиљеријских гранатa калибра 155 милиметара, што би Вашингтону могло да пружи већу флексибилност у снабдевању Украјине муницијом, објавио је у среду тамошњи лист.
Лист Донга Илбо цитира неименоване владине изворе који су рекли да је Јужна Кореја одлучила да "позајми" муницију уместо да прода, како би минимизирала могућност употребе јужнокорејске гранате у сукобу у Украјини.
Речено је да ће гранате првенствено користити САД за попуну својих залиха.
Пошто је прошле године купила 100.000 таквих граната, америчка влада је у фебруару тражила да купи исту количину или више, али је јужнокорејска влада тражила други начин за снабдевање муницијом.
"Одлучили смо да значајно повећамо количину граната, али користимо метод изнајмљивања, након што смо истражили како да одговоримо на захтев савезника у доброј вери, држећи се принципа Владе да се Украјини не испоручује оружје“, неименовани цитиран је извор.
И Сеул и Вашингтон су потврдили да преговарају о споразуму о испоруци артиљеријске муниције, али није било званичне речи о томе да ли је споразум финализован.
Министарство одбране Јужне Кореје саопштило је да савезници истражују начине да подрже Украјину у одбрани њене слободе, али је одбило да потврди конкретне разговоре.
Амерички Стејт департмент није одмах дао коментар.
Министар спољних послова Парк Јин рекао је новинарима да не може да потврди новински извештај, али је додао да став Владе против пружања смртоносне помоћи Украјини остаје непромењен.
Извештај је уследио након што су процурили високоповерљиви амерички војни документи који су истакли потешкоће Јужне Кореје због притисака западних савезника.
Иако је Сеул кључни савезник САД и главни произвођач артиљеријске муниције, настоји да избегне погоршање односа са Русијом у светлу економских веза и утицаја Москве на Северну Кореју.
Јужнокорејски председник Јун Сук Јул, који ће током априла посетити Вашингтон, рекао је да Сеул неће слати оружје Украјини и да ће уместо тога проширити хуманитарну помоћ.
(Reuters)
Коментари