Амерички председник Џозеф Бајден изјавио је да Кина засад није обезбедила оружје за Русију, као помоћ у рату у Украјини.
"Последња три месеца слушам да ће Кина обезбедити оружје Русији. Још нису, што не значи да неће", рекао је Бајден.
(Ројтерс)
Рат у Украјини – 393. дан. Командант украјинских копнених снага Олександр Сирски најављује да ће трупе те земље ускоро започети контраофанзиву. Са друге стране, заменик председника Савета за националну безбедност Русије Дмитриј Медведев истиче да је Москва спремна да употреби "свако оружје" у одбрани Крима. Вашингтон увео нове санкције Минску.
Амерички председник Џозеф Бајден изјавио је да Кина засад није обезбедила оружје за Русију, као помоћ у рату у Украјини.
"Последња три месеца слушам да ће Кина обезбедити оружје Русији. Још нису, што не значи да неће", рекао је Бајден.
(Ројтерс)
Високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ изјавио је да руско-кинеско партнерство има ограничења, као и да би Европа требало да поздрави све покушаје Пекинга да се удаљи од Москве.
Борељ је рекао да Кина, иако је успоставила блиске дипломатске и економске везе, није формирала војни савез, нити је испоручила оружје Русији.
"Чини се да ово неограничено пријатељство има границе", навео је Борељ, истичући да Кина "није прешла црвену линију".
(Ројтерс)
Команданти ваздухопловних снага Шведске, Норвешке, Финске и Данске саопштили су да су потписали писмо о намерама за стварање јединствене нордијске ваздушне одбране у циљу супротстављања, како су навели, "растућој претњи из Русије".
Како је саопштено, намера је да се делује на основу већ познатих начина деловања у оквиру НАТО-а, јавља Ројтерс.
(Ројтерс)
Уједињене нације у извештају су оптужиле руске и украјинске снаге да су погубиле по кратком поступку десетине заробљеника од почетка рата.
Стручњаци УН навели су да је потврђено 40 таквих случајева за 13 месеци рата, али да је стварни број много већи.
Челница УН-ове мисије у Украјини Матилда Богнер навела је да су обе стране стрељале заробљнике.
У извештају УН се, такође, наводи и да су заробљеници били мучени, да је било других врста злоупотреби, као и да "могу представљати ратне злочине".
(Гардијан)
Америка је усвојиле нове санкције Белорусији, објављено је на сајту америчког Министарства финансија.
Канцеларија за контролу стране имовине америчког Министарства финансија (ОФАЦ) именовала је три ентитета, девет појединаца и председнички авион као блокирану имовину, у складу са Извршном наредбом.
Санкције су усвојене појединцима и ентитетима у Белорусији као одговор на, како се наводи, "бруталан обрачун са продемократским покретом и цивилним друштвом у вези са намештеним председничким изборима" одржаним у августу 2020, наводи ОФАЦ.
Наглашавају и спремност САД да режим у Минску сматрају саучесником у рату Русије против Украјине.
(Танјуг)
Заменик председника Савета безбедности Русије и бивши председник те земље Дмитриј Медведев изјавио је да се Москва спрема за украјинску контрафизиву, док Кијев тврди да је руска војска на "измаку снаге".
"Они [украјинска страна] се спремају за контраофанзиву, то сви знају. Наш генералштаб припрема решења“, рекао је Медведев у интервјуу руским медијима.
Медведев је упозор да је Москва спремна да употреби "апсолутно свако оружје" ако Украјина покуша да поврати полуострво Крим које је Русија анектирала 2014. године.
(Гардијан)
Међународни комитет Црвеног крста (МКЦК) саопштио је да око 10.000 цивила, међу који и старији и људи са инвалидитетм живи у "страшним" условима код и у граду Бахмуте, где се воде жестоке борбе.
Из МКЦК-а поручују да је око 90 одсто становништа избегло, али да они који су остали дане проводе у тешким условима у склоништима услед гранатирања.
(Гардијан)
Европски фонд за мир, који се користи за финансирање оружја за Украјину, износиће најмање 3,5 милијарди евра у наредним годинама, рекао је пољски премијер Матеуш Моравјецки на маргинама самита Европске уније у Бриселу.
"Надокнада за Пољску за пренос оружја Украјини износиће око 300 милиона евра следећег месеца и 500 до 600 милиона у наредним“, додао је Моравјецки.
(Reuters)
Руске снаге кренуле су у продор на северном и јужном делу фронта у источном украјинском региону Донбаса, настављајући своју офанзиву упркос тврдњама Кијева да се напад Москве одвија у близини града Бахмута, преноси Ројтерс.
У украјинским војним извештајима описане су тешке борбе у северном сектору дуж деонице фронта од Лимана до Купијанска, као и на југу код Авдијевке на периферији града Доњецка под руском контролом.
Оба су делови фронта који су били главне руске мете у зимској кампањи за потпуно заузимање Донбаса.
Како оцењује Ројтерс, руска офанзива до сада је донела оскудне резултате упркос хиљадама војника који су погинули на обе стране у најкрвавијим борбама у рату.
(Reuters)
Шпански премијер Педро Санчез рекао је на конференцији за новинаре у Бриселу да свет треба да саслуша став Кине о рату у Украјини који би могао да помогне да се дође до мировног решења сукоба.
Санчез би следеће недеље требало да посети Пекинг где ће се састати са председником Си Ђинпингом.
(Reuters)
Украјински комесар за нестала лица објавио је да су тела 83 погинула украјинска војника погинула враћена са руске стране.
Олех Котенко написао је на Телеграму да се укрјаинска страна поштује Женевску конвенцију.
Сваки пут када преносимо тела палих бранилаца, стриктно се придржавамо норми Женевске конвенције. Преговори са супротном страном не престају да би се сви што пре вратили кући, навео је Котенко.
У међувремену, Кијев је саопштио да је предао одређени број тешко рањених руских војника.
(theguardian.com)
Руско Mинистарство одбране саопштило је да би употреба граната са осиромашеним уранијумом у Украјини нашкодила украјинским трупама, широј популацији и негативно утицала на пољопривредни сектор земље деценијама или чак вековима.
Русија је жестоко реаговала на планове које је Британија изнела раније ове недеље да у Украјину пошаље гранате које садрже осиромашени уранијум.
Лондон тврди да су то конвенционални облик муниције, али председник Владимир Путин је рекао да тај потез показује да чланице НАТО-а шаљу оружје са „нуклеарном компонентом“ у Кијев.
"Запад је добро свестан негативних последица употребе муниције са осиромашеним уранијумом“, нагласио је у саопштењу Игор Кирилов, шеф нуклеарних, биолошких и хемијских заштитних снага руског Mинистарства одбране.
Кирилов је рекао да подаци о употреби осиромашеног уранијума од стране САД и њихових савезника на Балкану и Ираку показују озбиљне и трајне негативне утицаје на локално становништво и животну средину.
Украјинска пољопривредна индустрија могла би да трпи "деценијама, ако не и вековима, у будућности“, додао је Кирилов.
Критичари употребе осиромашеног уранијума, као што је Међународна коалиција за забрану оружја уранијума, кажу да се прашина створена таквим оружјем може удисати док муниција која промаши своју мету може отровати подземне воде и тло.
Са друге стране, земље попут САД и Велике Британије кажу да је осиромашени уранијум добар алат за уништавање модерног тенка. Британија наводи у смерницама да би удисање довољно прашине осиромашеног уранијума да изазове повреде било тешко.
Руско министарство одбране оспорило je те тврдње и саопштило да употреба граната са осиромашеним уранијумом, у поређењу са муницијом на бази волфрама, "нема значајну предност“ на бојном пољу.
Британско Краљевско друштво је у извештају из 2002. године навело да су ризици за бубреге и друге органе од употребе муниције са осиромашеним уранијумом веома мали за већину војника на бојном пољу и за оне који живе у зони сукоба.
Русија је такође позната по производњи оружја од уранијума заједно са око 20 других земаља, према подацима Међународне коалиције за забрану оружја од уранијума.
(Reuters)
Кремљ је саопштио да је важно идентификовати објекат откривен поред гасовода "Северни ток" истичући да је важно да се текућа истрага о експлозијама прошлог септембра мора водити уз пуну транспарентност.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је новинарима да је позитиван знак то што је Данска позвала оператера "Северни ток 2" под руском контролом да помогне у вађењу неидентификованог објекта пронађеног у близини тог гасовода у Балтичком мору.
(Reuters)
Током ноћи у руским ракетним ударима и гранатирању погинуло је најмање седам цивила у северној и источној Украјини, тврде регионални званичници.
Службе за хитне случајеве саопштиле су да је пет цивила убијено у Костантиновки у источном региону Доњецке области, а из кабинета председника Владимира Зеленског саопштили су да је двоје погинуло, а седам рањено након интензивног гранатирања Билопиља у северном региону Суми.
(Reuters)
Руски официр безбедности који је побегао из земље јер се противио нападу на Украјину осуђен је на шест и по година строгог затвора, преноси Ројтерс, позивајући се на Тајга инфо, портал са седиштем у Новосибирску.
Мајор Федералне службе заштите Михаил Жилин (36) побегао је у Казахстан прошле године када је Русија најавила регрутацију, илегално прешавши границу кроз шуму док су се његова жена и деца ушли у земљу кроз контролни пункт.
Жилин је тражио статус избеглице у бившој совјетској републици, али је његов захтев одбијен и тамошње власти су га спречиле да оде у Јерменију.
Казахстан га је предао Русији крајем прошле године, што је, указује британска агенција, јдна од ретких пресуда против официра за дезертерство.
Како преноси Тајга инфо, суд у граду Барнаулу прогласио је Жилина, који је радио на комуникацијама у једном безбедносном објекту у Сибиру, кривим за дезертирање и илегални прелазак границе и, поред затворске казне, одузео му је чин.
Службеник суда у Барнаулу потврдио је да је Жилин осуђен, али је одбио да пружи било какве додатне информације.
Стотине хиљада Руса побегло је из своје земље због прошлогодишње мобилизације и многи од њих су се преселили у Казахстан, који дели најдужу, непрекидну, копнену границу са Русијом.
Жилин није обичан грађанин будући да је имао приступ информацијама које су се сматрале тајним због његовог рада у агенцији одговорној за безбедност председника Русије Владимира Путина, а Москва је желела да га врати, рекла је његова породица Ројтерсу прошле године.
Командант украјинских копнених снага Олександр Сирски каже да ће трупе те земље ускоро започети контраофанзиву.
Сирски је оцено да припадницима руске паравојне групе "Вагнер", који су били на првој линији фронта, "понестаје снаге“, преноси Гардијан.
"Врло брзо ћемо искористити ову прилику, као што смо то чинили раније у близини Кијева, Харкова и Купјанска“, истакао је Сирски.
(theguardian.com)
Некадашњи председник Русије и заменик председника Савета за националну безбедност Русије Дмитриј Медведев каже да ће руске снаге можда морати да напредују до Кијева или Лавова у Украјини.
"Овде се ништа не може искључити. Ако треба да стигнете у Кијев, онда морате да идете у Кијев, ако треба идете у Лавов, онда морате да идете у Лавов да бисте 'уништили ову инфекцију'“, рекао је Медведев, а преносе РИА Новости.
(Reuters)
Исток Украјине опет је мета најјачих руских удара. Град Бахмут напада се са свих страна, јер га је руска војска готово потпуно окружила.
Украјински председник Володомир Зеленски посетио је јужну регију Херсон, обишао локалну инфраструктуру и обећао да ће све обновити након руске инвазије.
Словачка је испоручила Украјини четири ловачка авиона "миг-29".
Украјини ће према плану који су подржали лидери Европске уније у наредних 12 месеци бити послато милион метака артиљеријске муниције.
Према различитим проценама, Украјина испаљује 6.000-7.000 артиљеријских граната дневно, што је око трећине руског укупног броја.
Снабдевање Украјине западним наоружањем доводи свет ближе нуклеарној апокалипси, поручује Дмитриј Медведев и упозорава на последице евентуалног хапшења председника Путина.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг позвао је западне земље да се припреме за дуг сукоб у Украјини.
Шеф кабинета мађарског премијера Виктора Орбана поручио је да руски председник Владимир Путин не би био ухапшен када би ушао у Мађарску, јер за то нема правног основа.
Коментари