Читај ми!

Екипа РТС-а у Ужгороду, како изгледа живот на украјинско-мађарској граници

За протеклих безмало годину дана од почетка рата, из Украјине је избегло више од седам милиона људи. Готово пет милиона уточиште је пронашло у Европи, али више од тог броја Украјинаца је интерно расељено, највише на западу земље. У Ужгороду, близу украјинско-мађарске границе је екипа РТС-а.

У Ужгороду живи 120.000 становника, али у неким тренуцима било их је и двоструко више због расељених. Према званичним подацима, прошло је пола милиона људи, а незванично и двоструко више.

Многи су изабрали Ужгород за уточиште, јер је то безбеднији део земље, није било бомбардовања у том делу од почетка рата.

Кристина је с мужем и синовима напустила Харков када су одјекнуле прве експлозије 24. фебруара прошле године. Избегли су најпре у Чешку, али желели су назад у Украјину. Најбезбедније је било у Ужгороду, где ће се и породити.

"Овде се осећамо безбедно. Радо бисмо се вратили у Харков, али то у овом тренутку није паметно. Деца не могу у школу, остајемо овде", каже Кристина, расељена из Харкова.

Стара административна зграда у индустријској области Ужгорода склониште је за расељене Украјинце од 2014. Од почетка рата, прошле године број избегличких центара се удесетостручио.

"Било је периода када се број становника Ужгорода удвостручио. Било је таблица из свих делова Украјине. У тим временима изазова, људи се зближе. Потребно је седам долара за два оброка по особи за један дан, али када имате 10.000 људи, то је 70.000 долара и тако сваког дана. И уверен сам да би цео систем хуманитарне помоћи колабирао да нема волонтера", рекао је Генадиј Полонски.

Потребе људи мењале су се током претходне године

Вероника и Васил волонтерским радом почели су да се баве чим је рат почео. Најпре као волонтери у кухињи, сада помажу музиком и продајом уметничких дела.

"Уметници помажу на свој начин, помажемо деци и старијима, трудимо се да организујемо продајне изложбе, све што може, свуда где стигнемо", каже Вероника.

И Едвин је волонтер из околине Ужгорода. Помаже расељенима у свом месту, али и Украјинцима који су избегли у суседну Мађарску.

Граница је на само 30 километара од града. Од почетка рата прешло ју је више од два милиона људи. Међу њима и његова породица.

"У Мађарској смо месец дана, ми смо из Мухачева. Волонтирамо овде, помажемо избеглицама из Украјине. У Мађарској их је мало, највише у Чешкој, Пољској", рекао је Едвин.

Каритас највише помаже онима који су одлучили да остану у градићу Њиређхаза, али на почетку рата хиљадама избеглих била је потребна помоћ.

"Делујемо у два правца, снабдевамо храном, животним потрепштинама, одећом. За оне који се дуже задржавају у нашем региону покушавамо да нађемо посао, помажемо у административним пословима, помажемо да наставе живот", напоменуо је Едвин.

Многи ипак наставе даље из Мађарске. Највише избеглица из Украјине и даље је Пољској, милион и по људи.

Најжешће борбе воде се на 1.500 километара од Ужгорода, у Бахмуту.

субота, 30. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње