Рат у Украјини – јурњава за тенковима, или "леопард" коалиција
Једанаест држава обећало је да ће донирати тенкове Украјини до почетка најављене пролећне офанзиве, тврде званичници Пентагона. "Леопард" коалиција до сада скупила свега 17 нових верзија овог возила, те 31 тенк старијег модела "А4". Британски "челенџери" стижу на пролеће, "абрамси" нешто касније. Руски тенкови Т-14 стижу у Украјину.
Батаљон тенкова "леопард А4" ће у неком тренутку бити стављен на располагање украјинским оружаним снагама, пошто су Пољска, Норвешка, Канада, Шпанија и Финска поклониле своја возила Кијеву.
"Многи од ових тенкова су у лошем стању и биће потребне поправке пре него што буду испоручени", рекао је немачки министар одбране Борис Писторијус, наводећи да ће "савезници тешко успети да сакупе" два батаљона новијих верзија овог тенка – "леопард А6".
Писторијусова изјава уследила је недуго пошто је шеф здруженог генералштаба оружаних снага САД Мајк Мајли обзнанио да је коалицији за допремање тенкова Украјини приступило 11 држава, као и да је муницију и артиљеријска оруђа обећало двоструко више земаља.
Укупно 22 државе ће у Украјину послати остале типове оклопних возила.
Осим "леопард" коалиције, Сједињене Америчке Државе, Чешка и Холандија испоручују модернизоване тенкове Т-72, док ће Американци у наредним месецима пут Кијева послати и известан број "абрамса".
Совјетски тенкови, повратак из мртвих
Ипак, до сада су само Немачка и Португалија обећале нове "леопарде" Украјинцима, што практично значи да би западне државе могле обезбедити тек нешто више од половине ових возила потребним за попуњавање тенковског батаљона, који према украјинским стандардима броји 31 возило.
До сада, Украјинци могу рачунати на тек 14 "леопарда А6".
Кијев у скоријој будућности неће моћи да рачуна ни на старија возила овог типа, јер би такви "леопарди" могли да стигну у Украјину тек крајем априла.
Део украјинских тенковских јединица користи и возила која су из Пољске допремљена 1993. године и напуштена у Украјини.
Укупно 350 тенкова Т-80 из састава 20. тенковске дивизије бившег Совјетског Савеза, који су својевремено остављени да труну на две локације недалеко од Кијева и Харкова. Осим тих тенкова, сличну судбину доживело је још неколико хиљада тенкова Т-55, Т-62 и Т-72, али је велики број тих возила, током претходних деценија, продат другим државама.
На крају, на пољанама је остало око хиљаду тенкова разних типова које су Украјинци, зависно од стања у којем су се налазили, успели да модернизују и спреме за употребу.
Неке од држава којима је Украјина последњих деценија продала половне тенкове, попут Северне Македоније, вратиле су ова возила властима у Кијеву после почетка руске инвазије.
Скопље је 31 тенк типа Т-72, купљен током албанске побуне 1991. године, вратио Украјини крајем априла, уз двадесетак оклопних транспортера.
Осим "леопарда" у Украјину ће до пролећа стићи и 14 британских "челенџера".
"Гепарди", "леопарди", "армате"...
Једина земља чланица НАТО савеза која је до сада Украјинцима испоручила тенкове је Пољска, чијих је 236 мање или више модернизованих Т-72 договором постигнутим крајем априла, већ увелико на располагању украјинској војсци.
Том приликом Украјина је добила и десетак "гепарда", противавионског оружја насталог на основу првог модела тенка "леопард". "Гепарди" су наоружани паром топова "ерликон" калибра 35 милиметара и противавионским ракетама "стингер". Од шезедестих година прошлог века, када су настали, "гепарди" су у неколико наврата модернизовани. Из наоружања Бундесвера повучени су 2010. године. Проблем је настао када је Швајцарска одбила да Кијеву испоручи муницију за овај топ.
Компликације ће ускоро бити решене пошто је Немачка донела одлуку да поново покрене производњу муниције за "ерликоне".
Према доступним подацима, руске снаге су у Украјини изгубиле око 1.500 оклопних возила, док је уништено најмање 450 украјинских тенкова.
Последњих недеља, руски медији јавили су да је на линије фронта упућен и нови тенк, Т-14 "армата". Русија је првобитно планирала да купи око 2.300 ових тенкова, али је тај број касније сведен на свега 132.
Западни аналитичари су проценили да Русија у складиштима има око 10.000 тенкова различитих типова, али и да је велики број тих возила у лошем стању, односно да је тек 10 одсто тог броја могуће модернизовати.
Украјински председник Володимир Зеленски је од чланица НАТО-а затражио најмање 300 тенкова.
Коментари