Грађани су поново блокирали Главну улицу у Земуну.
уторак, 01.07.2025, 06:24 -> 14:14
Извор: РТС
Повремене блокаде улица у Београду, у осталим градовима саобраћајнице углавном проходне
Грађани повремено блокирају улице центра Београда, Новог Београда и Земуна. Прометна саобраћајница у Ваљеву до јуче је блокирана. Завршена блокада две раскрснице кружног тока код Лидла и код "Моравице" у Чачку. У осталим градовима улице су углавном проходне. Студенти који блокирају факултете позвали су грађане на непослушност и блокаду саобраћајница.
Поново блокиран центар Земуна
Осам месеци од пада надстрешнице, 16 минута тишине у Новом Саду
Осам месеци од трагедије на железничкој станици у Новом Саду, велики број грађана окупио се на раскрсници, у непосредној близини од места на којем се надстрешница обрушила, када је настрадало 14 особа, а три су тешко повређене, од којих су две касније преминуле.
Бетонска надстрешница реконструисане Железничке станице у Новом Саду пала је око поднева у петак 1. новембра 2024. године.
Спасиоци су из рушевина извукли 14 тела и троје тешко повређених особа. Број погинулих порастао је на 16, пошто је двоје повређених преминуло од задобијених повреда.
Више тужилаштво у Новом Саду подигло је оптужницу крајем прошле године против 13 особа, али је суд вратио предмет тужилаштву на допуну истраге.
У притвору је девет особа, а троје је у кућном притвору, међу којима је и бивша в. д. генералне директорке "Инфраструктуре железнице Србије" Јелена Танасковић.
Бивши министар грађевинарства Горан Весић брани се са слободе, пошто је суд усвојио жалбу његовог браниоца и укинуо му притвор након неколико дана.
У Београду, Виши суд је потврдио оптужницу против троје окривљених за несрећу – С. К., менаџерке за развој инвестиција АД “Инфраструктура Железница Србије” са седиштем у Београду, председника Комисије за технички преглед Железничке станице у Новом Саду М. С. и чланице те Комисије Б. К.
И Тужилаштво за организовани криминал укључено је у истрагу, дало је своје мишљење на оптужницу и предмет придружило предистражном поступку о финансијским токовима свих актера на пројекту мађарско-српске железничке пруге на територији Србије.
Министар грађевинарства Горан Весић поднео је оставку 5. новембра. Двадесет дана након несреће оставке су поднели и в.д. директорка "Инфраструктуре железнице Србије" Јелена Танасковић и министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић.
После несреће уследили су протести, свакодневно одавање поште страдалима и студентске блокаде и акције широм земље, којима се тражи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.
Блокирано је више десетина факултета на четири државна универзитета, неколико ректората..
Студентске блокаде почеле су на Факултету драмских уметности у Београду, због напада на студенте и професоре ФДУ током акције одржане четири дана раније, којом је одата пошта страдалима.
Протестима и обуставама рада прикључивали су се у претходних осам месеци и просветни радници у основним и средњим школама, матуранти, адвокати, радници.
Тадашњи премијер Милош Вучевић поднео је оставку у јануару, пошто је, како је рекао, трагедија у Новом Саду бацила велику сенку на целу прошлу годину и рад Владе.
Измена траса појединих аутобуских линија, неки трамваји не саобраћају или возе скраћено
У Београду због блокада раскрснице улица 27. марта код Машинског факултета, затим раскрснице са Улицом Старине Новака, Булевар Краља Александра са Београдском и Рузвелтовом, раскрсница Јурија Гагарина и Гандијеве, кружног тока код Тошарине и Паунове улице, измењеним трасама саобраћају аутобуси на линијама 94, 95 и 9а и трамваји 7Л, 9Ли 12 Л и саобраћају скраћено до гараже Депо – Сава.
Тренутно не саобраћају трамваји на линијама 2,5 и 6 због блокада у Булевару краља Александра, код Правног факултета и Цветкове пијаце.
Блокаде су и у Пауновој улици па не саобраћају тролејбуси на линији 40 и скраћени су до старе окретнице на Бањици.
У Ваљеву је једна прометна раскрсница од јуче остала блокирана. Са раскрснице нису склоњени контејнери, а присутна је мала група грађана углавном младих.
Полиција од почетка блокаде није реаговала.
У Нишу тренутно нема блокада. Ноћас је био блокиран део града од тржног центра Делта до преко Црвеног певца, Душанове улице и Основног суда.
Према незваничним информацијама нишке полиције, две особе су приведене.
У Чачку су од јутрос до око 10.30 биле блокиране две раскрснице кружног тока код Лидла и код "Моравице". Успостављен је редован саобраћај.
У Крагујевцу тренутно нема блокада. Око два сата после поноћи, након појаве полиције, грађани су се повукли и са раскрснице код Великог парка.
Магистрални пут у Ужицу одблокиран око три сата након поноћи.
Пуковник Жељко Бркић, помоћник директора полиције, изјавио је за РТС да је већина блокада на територији Србије уклоњена и да саобраћај функционише нормално. "Од 29. јуна до 1. јула привели смо укупно 76 особа – 66 због прекршаја и 10 због извршења кривичних дела", истакао је Бркић.
Окупљање грађана и блокада појединих саобраћајница у већини места почела је у послеподневним сатима и завршена током вечери.
Блокада је осим Београда било у Новом Саду, Панчеву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу и другим градовима. Блокиране су раскрснице и кружни токови, а у појединим местима и магистрални правци.
Осим мањеих инцидената, окупљања грађана су прошла углавном мирно. Полиција је била присутна на местима где су се грађани окупљали, уклањала блокаде код Теразијског тунела, Зеленог венца и другим местима како би обезбедила проток саобраћаја на кључним местима у граду.
Студенти у блокади позвали су на грађанску непослушност и обуставу рада од 1. јула до испуњења три захтева - расписивања ванредних парламентарних избора, распуштања скупа у Пионирском парку и ослобађања неправедно приведених студената.
Коментари