Протест студената у Зајечару, настављена блокада суда и тужилаштва у Новом Саду
Студенти у блокади организовали су протест под називом "Слобода креће са истока" у Зајечару, са циљем да, како наводе, пробуде апстиненте пред локалне изборе који се одржавају 8. јуна. Окупљање је трајало од 11 часова до осам минута после поноћи, када је завршено шеснаестоминутном тишином.
Студенти у блокади протестовали су под слоганом "Слобода креће са истока" у Зајечару са циљем да, како наводе, пробуде апстиненте пред локалне изборе који се у овом граду одржавају 8. јуна.
Протест је почео у 11 часова и трајао је до осам минута после поноћи. После уводног обраћања водитеља овог скупа, одржано је 16 минута тишине за настрадале у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Никола Петровић, студент ФДУ из Зајечара, рекао је да оно што су студенти тражили није било нешто револуционарно, него су тражили само истину и одговорност.
"Тражили смо да институције раде свој посао и да они који су криви буду проглашени кривим. Данас пола године каније, захтеви још увек нису испуњени", рекао је Петровић.
Протесту у Зајечару придружили су се и бајкери који су учествовали у дефилеу, као и ратни војни ветерани.
Протест је завршен осам минута после поноћи одржавањем шеснаестоминутне тишине за настрадале у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студентима у блокади, који су пешачили до Зајечара, возили бицикле или трчали из разних крајева Србије, у граду је синоћ приређен дочек.
Блокада суда и тужилаштва у Новом Саду
Студенти у блокади и други грађани 10. дан блокирају зграду у којој се налазе суд и тужилаштво, захтевајући пуштање на слободу свих новосадских активиста који се терете за покушај рушења државног уставног поретка.
Више јавно тужилаштво у Новом Саду 12. маја подигло је оптужни предлог против 12 особа због сумње да су припремали "дело против уставног уређења и безбедности Србије", уочи великог протеста 15. марта у Београду.
Ванпретресно веће Вишег суда у Новом Саду је 22. маја продужило притвор Д. С, М. Ц. и С. Ђ, тројици активиста који се терете за покушај рушења уставног поретка. Према овом решењу, притвор може да траје до 12. јуна, саопштио је тај суд.
Апелациони суд у Новом Саду је 20. маја делимично уважио жалбу и одредио кућни притвор за Марију Васић и још двоје чланова Покрета слободних грађана и групе "СТАВ" Л. Ј. и Л. Д, преосталих активиста који се терете за исто делу у овом случају.
Окончана блокада пружног прелаза у Јагодини
Неформална група грађана Јагодине окончала је тродневну блокаду најпрометнијег пружног прелаза у Јагодини, код Старог Јухора, захтевајући овим чином, како наводе, да укажу на предлог да се траса будуће брзе пруге измести ван града и ближе ауто-путу.
"То је безбедније за грађане, а боље за функционисање саобраћаја", истичу из групе грађана која је организовала блокаду пружног прелаза.
Организатори блокаде саопштили су да су им из ресорног министарства најавили долазак у Јагодину и разговор са представницима грађана током следеће седмице.
Најгласнији у захтевима да се будућа брза пруга измести са садашње трасе магистралне пруге Београд-Ниш су мештани села Рибара, затим привредници и житељи насеља Железничка колонија, јер им је, кажу, затварањем пружног прелаза егзистенција угрожена.
Инфраструктура железница Србије je на захтев РТС-а одговорила саопштењем да није реч о изградњи нове пруге већ о модернизацији и реконструкцији постојеће која је на истој траси од 1884.
"Пројекат је био на јавном увиду и комисија за планирање није прихватила примедбе групе грађана Јагодине", пише у саопштењу Инфраструктуре.
Објашњавају да на будућој брзој прузи од Беграда до Ниша, према прописима и стандардима, не могу да постоје путни прелази.
"Инфраструктура Железнице спремна је на дијалог и састанак са грађанима због постизања оптималног и одрживог решења у интересу свих страна", закључују се у саопштењу.
Комплетан саобраћај из индустријске зоне и неколико већих села током блокаде је био преусмерен на два надвожњака, уз огромне гужве.
Железнички саобраћај одвијао се без проблема.
Коментари