Суморна косовска реалност – 17 година једнострано проглашене независности

Прошло је 17 година од самопроглашене независности Косова. Приштина прославља непостојећи празник непостојеће државе, поручују из Београда.

Уз плавожуте и заставе Албаније, Албанци су изашли на главно градско шеталиште у Приштини, поздрављајући ешалоне безбедносних снага. Парадирали су недавно купљеним оклопним возилима. Улагање у наоружање акцентовао је Аљбин Курти, као једно од највећих достигнућа његове владе.

"Све наше очи су упрте у вас војнике и полицајце, осећамо славу и сигурност. Косово је у последње четири године уложило стотине милиона евра у муницију, купили смо ракете 'џавелин', хиљаде пушака и милионе муниције и успостављамо војну индустрију", поручује Аљбин Курти.

Наоружани припадници безбедносних снага на улицама изазивају еуфорију већинске заједнице, којој свакодневни живот међуитим доноси бригу и неспокојство.

Незапосленост је и даље висока, а због које млади Албанци одлазе  са Косова, нарочито након визне либерализације. Месечне зараде не могу да прате скокове цена и инфлацију.

Економски раст од четири одсто на Косову није исти са истим растом у развијеним друштвима.

"Солидан раст за Косово, узимајући у обзир факторе инфлације, односно поскупљења, укупне трошкове живота, морао би да буде барем дупло већи, да би се стимулисале инвестиције и стимулисала локална потрошња, односно производња домаћих производа, јер знамо да је око 85 одсто робе из увоза. Другим речима, то значи да ми шаљемо свој новац у иностранство", каже економиста Бесник Авдијај.

Централна скупштина, највише законодавно тело, паралисано је изборним процесом. Нема озбиљних наговештаја ко ће формирати будућу владу, и каква ће бити позиција и улога Срба у новом сазиву институција.

Срби су, кажу аналитичари, у најгорем положају од 1999. године. Срби на северу Косова и Метохије изгубили су полицију и правосуђе. Зграде институција владе Србије су забрањене, а динар и српске банке су протерани.

Срба је све мање. А они који остају могу једино да се уздају у позитивне ефекте дијалога у Бриселу.

"Оно што смо до сада видели јесте једноставно наметање једностраних решења од стране Приштине И мењање реалности на терену путем решења за оне проблеме које управо треба решавати путем дијалога и бриселског споразума", каже аналитичар Миодраг Маринковић.

Косово је етнички подељено друштво између Срба и Албанаца. Међутим и једни и други данас празнују. Срби Сретење, а Албанци дан једнострано проглашене независности. У основи је државност, коју Срби и Албанци једни другима оспоравају.

Из Канцеларија за КиМ поручују да "ако данас уопште можемо да говоримо о некаквој годишњици, онда је то годишњица једног пропалог и неоствареног пројекта, чији идеолози и извођачи полако, али сигурно одлазе са историјске сцене".

Честитке за годишњицу једнострано проглашене независности у Приштини су добили од новог америчког председника Доналда Трампа, највиших званичника Немачке, Енглеске, Француске и других земаља.

четвртак, 20. фебруар 2025.
2° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса