среда, 12.02.2025, 08:00 -> 09:34
Извор: РТС
Ђурић за РТС: Циљ Приштине да се пресеку све везе Срба са Београдом, не желимо да слушамо Куртијеве монологе
Министар спољних послова Марко Ђурић рекао је за РТС да су Срби на КиМ показали политичку зрелост и одговорност што говори да сложно и јединствено желе да наступе и пред Приштином и пред међународном заједницом.
Из Српске листе упозоравају да се чудне ствари дешавају током бројања гласова и да неко жели да прекроји изборну вољу грађана на КиМ.
Министар Марко Ђурић честитао је Српској листи и Србима на КиМ што су показали политичку зрелост и одговорност и показали да Срби сложно и јединствено желе да наступе и пред Приштином и пред међународном заједницом.
"Мало људи разуме у каквим немогућим условима су Срби на КиМ остварили историјски још један резултат, 10 гарантованих места у парламенту. Сада видимо оно на шта Петковић упозорава - да се дешавају неке чудне ствари у тамошњој централној изборној комисији, тобоже да је пао сајт, па је дошло до физичког обрачуна. Плашим се да ће доћи до покушаја прекрајања резултата на уштрб Српске листе зато што желе да се пресеку све везе Срба са Београдом, а зна се да Српска листа тесно политички сарађује са Београдом“, навео је Ђурић.
Србија опредељена за дијалог, а не за монолог
Додаје да је Србија опредељена за дијалог, а не за монолог. "Ми ћемо инсистирати не на томе да слушамо Куртијеве или било чије друге монологе, већ на томе да се боримо за права Срба на киМ“, подвукао је Ђурић.
Што се тиче нове америчке администрације, видели смо и недељама пре избора, коментаре Гренела, тамо постоје људи који препознају то да део режима у Приштини није конструктивно приступао дијалогу, каже Ђурић.
Не треба са наше стране да претерано подижемо очекивања. Моја процена је да ће бити потребно најмање шест од осам месеци да се унутар нове америчке администрације, али и унутар неких нових европских администрација (иду избори у Немачкој) - ставри слегну, рекао је шеф српске дипломатије.
"Ово са Српском листом и српским јединством које је постигнуто је важан корак да будемо добро позиционирани у сусрет свему томе, плус сјајни лични контакти“, истакао је Ђурић.
Тектонске промене
Британски Гардијан пише да новој влади у Приштини треба више прагматизма, а мање Куртијевог национализма. Немачку чекају избори, као да је нова Европа пред нама.
Ђурић каже да долази до тектонских промена и ово је година великих промена. "Ово је година у којој ће бити пуно недеља када се дешавају деценије“, додаје министар спољних послова.
"Важно је да свуда шаљемо поруку да смо стабилни и снажни, отворени за бизнис и да имамо пружену руку за сарадњу што је била великим делом моја порука на састанцима у Риму“, рекао је Ђурић.
"Разговарали смо и о унутрашњој ситуацији. Желео сам да пошаљем поруку да је Србија отворена за демократски дијалог о националним приоритетима о томе на који начин да изађемо снажнији и уједињенији из покушаја да будемо изнутра разбијени. И на неки начин да пошаљем и поруку која треба да охрабри европске лидере да улажу додатно у европске интеграције Србије без непотребних условљавања са уверењем да Србија може да допринесе европском пројекту“, навео је Ђурић.
Уочи обележавања Сретења
"Ми смо народ који не воли да му било ко са стране говори шта треба да ради. Не смемо себи да приуштимо да сами себе блатимо пред међународном заједницом. У претходна два месеца многи неодговорни политички актери су се пропагндно ангажовали да представе Србију као тоталитарно друштво“, каже Ђурић.
Зато је, како каже, било важно да се изнесу чињенице - да позивамо на дијалог, отворена су врата за разговоре о било каквом политичком решењу за унутрашње односе у земљи.
"Такође, отворени смо за демократска изјашњавања, уложени су огромни напори за повећање стандарда за поједине категорије становништва, као што су студенти и просветни и здравствени радници. Да пошаљемо поруку да узимамо врло озбиљно то што један део грађана показује незадовољство без обзира на то што знамо да већина грађана сматра да треба да наставимо са економским растом, реформама и изградњом инфраструктуре“, каже Ђурић.
Важно је, даље наводи, да наша столица не остаје упражњена на тим форумима и да не остављамо простор ни Куртијевом режиму ни било коме другом да ствари предствљају другачијим него што стварно јесу и да наставимо са позитивном променом слике о Србији.
"Без обзира на наше унутрашње неретко велике политичке размирице споља нас гледају као једну заједницу и ако постоји нека лекција пред Дан државности које треба да се подсетимо је да је ово једна јединствена отаџбина Србија коју треба заједно да градимо, а не да се хватамо за гушу", закључио је Ђурић.
Коментари