Брнабићева о референдуму: СНС нуди 100 потписа, опозицији прилика да смени Вучића
Највећа посланичка група "Александар Вучић-Србија не сме да стане" даје 100 потписа за расписивање саветодавног референдума са питањем да ли сте за разрешење председника Републике, изјавила је председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић.
Ана Брнабић је, на конференцији за медије, изјавила да опозиција до сада није предала ниједан потпис, као и да је потребно 67 потписа опозиције за расписивање референдума.
Питање на саветодавном референдуму било би – да ли сте за покретање поступка за разрешење председника, а председник је јуче рекао, подсећа Брнабићева, да ће истог дана поднети оставку, ако би се на референдуму 50 одсто грађана плус један глас од изашлих, изјаснило да нема поверење у њега.
Објаснила је да је то одговор на истраживање организације ЦРТА обављено у периоду од 20. до 28. децембра 2024. године на "национално репрезентативном узорку" од 1.030 особа методом лице у лице, а које је показало да би у овом тренутку 52 одсто грађана на референдуму ускратило поверење председнику, а 34 одсто указало поверење.
"Лопта је сада у нашем дворишту. Сада морамо да урадимо наш део посла и тиме потврдимо или одбацимо резултате истраживања. Изволите грађани, 100 потписа народних посланика највеће посланичке групе, изволите поштовани грађани потписе којима се подржава иницијатива која ће, претпостављам, доћи од посланика опозиције, а на основу истраживања које су сами наручили и платили. Ако нису они, онда је неко други. Изволите да проверимо", рекла је Брнабићева.
Истиче да је ЦРТА веома чест гост у различитим парламентима држава чланица ЕУ, најчешће у Бундестагу где говори о стању ствари у Србији и да нема дилему да ће и ове резултате приказивати тамо као кредибилне и да је зато обавеза посланика да нешто ураде поводом тога.
"Опозиција жели да се извуче из ситуације"
Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов, такође, потврдио је да је та посланичка група предала 111 потписа за подршку иницијативи за одржавање саветодавног референдума о поверењу председнику Републике и истакао да опозиција жели да се извуче из ове ситуације и да дође до прелазне владе, уместо да преда својих 67 потписа.
Према његовим речима, од 113 посланика, 111 је потписало иницијативу, јер нису успели да ступе у контакт са двоје људи.
"Нисмо сами потписивали, нити фалсификовали, него разговарали са људима и сви чији се потписи овде налазе знају да им се потписи ту налазе. Нећемо имати вратоломије које смо имали са опозиционним иницијативама", рекао је Јованов.
Додао је да се у ставу 2. Закона о референдуму и народној иницијативи наводи да је Скупштина која распише саветодавни референдум дужна да се посебно изјасни о прихватању или неприхватању прибављеног мишљења грађана приликом доношења одлуке.
"Иако је овај став потпуно небитан, будући да је председник рекао да ће поднети оставку ако изјашњавање грађана буде било такво да не ужива више њихово поверење, могу да кажем да ће у формалном смислу, само да их одобровољимо да поднесу те потписе. Наша посланичка група гласати за то да су резултати саветодавног референдума апсолутно обавезујући", рекао је Јованов.
Додао је да нико од људи чија су имена на списку посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане", па и ова два са којима нису ступили у контакт, неће подржати и гласати ни за какву прелазну владу.
Коментари