Вучевић: И грађани и привреда имаће довољне количине енергената, у наредним сатима добијаћемо додатна појашњења о санкцијама НИС-у
Премијер Милош Вучевић рекао је за РТС да су пред државним руководством тешки дани, али за грађане се неће ништа мењати - наставља се уредно снабдевање енергентима. У наредним сатима добијаћемо додатна појашњења, важна је свака запета и реченица, потребна је синхронизација свих поступака, да бисмо сачували државу, истакао је Вучевић.
Сједињене Америчке Државе увеле су санкције Нафтној индустрији Србије. Конкретне одлуке послате су државном руководству Србије.
Председник Србије Александар Вучић је изјавио да су америчке санкције на Нафтну индустрију Србије свеобухватан удар на руске компаније и све фирме које су повезане са њима, укључујући и НИС.
Премијер Милош Вучевић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да су ово тешки дани за државно руководство, за грађане се неће ништа мењати, наставља се уредно снабдевање енергентима.
И грађанство и привреда имаће довољне количине енергената, као што је председник Србије јуче рекао, истакао је премијер, додајући да ће држава наћи решење.
"Нисмо то хтели, Србија није изазвала ове санкције, да и НИС буде обухваћен санкцијама", подвукао је Вучевић.
Санкције нису само погодиле НИС него и неколико стотина компанија, појединаца - све које би могли бити заокружени у причу енергетике, истиче Вучевић.
Додатна појашњења, потребна синхронизација поступака
"У нарендим сатима добијаћемо додатна појашњења, важна је свака запета и реченица, потребна је синхронизација свих поступака, да бисмо сачували државу", каже Вучевић.
Додаје да ће се водити паралени процес док трају разговори са Американцима, у смислу прецизирања шта значи пакет санкција, тако да ће бити и дијалог "са пријатељима из Русије да се нађе начин како ће се ситуација превазићи".
Очекујемо разговор председника Вучића са новим америчким министром финансија. Ово се дешава у предвечерје промене власти у САД. Паралелно, Вучић ће разговарати са руководством Русије, наводи премијер.
Шта су црвене линије
Вучевић је, говорећи о црвеним линијама, рекао да је сужен простор, али Србија не сме да буде монета за поткусуривање великих сила. Према његовим речима, Србија мора да избегне да буде у великим геополитичким размирицама.
"Морамо да водимо рачуна о интересима наших грађанима, то је задатак за председника и Владу", напомиње премијер.
Неће бити угрожено снабдевање, није једноставно, рок није дугачак, али ћемо са смиреношћу наћи решење за ову ситуацију, рекао је Вучевић.
Премијер Вучевић каже да председник и Влада данас имају састанак са Ричардом Вермом, замеником америчког државног секретара за управљање и ресурсе, који је у посети региону.
Тема је стратешки дијалог, енергетика је доминантна тема, али једна од тема мора бити појашњење око НИС-а, то је неспорно, напомиње Вучевић.
"Српска листа је највећи проблем Куртија"
Поводом најновијих дешавања на Косову и Метохији уочи парламентарних избора 9. фебруара – изостављања Срба из већине бирачких одбора и учесталим нападима на српске грађане у јужној покрајини, Вучевић је навео да невоље и муке српског народа на КиМ не престају, указујући да се ствари компликују.
"Српска листа је највећи проблем Аљбину Куртију и нема проблем са осталим српским странкама које он финансира. Српској листи, најпре, није било дозвољено да учествује на изборима, сада нема њихових представника у бирачким одборима, и само је за Српску листу то правило. Српска листа се бори у нерегуларним изборима да буде репрезент у Приштини. Куртијева игра је да одузме број мандата од Српске листе, која ужива већинску подршку народа на КиМ и Београда", рекао је Вучевић.
"Почетна октобарска плата просветног радника у Србији биће 107.000"
Поводом недавних разговора Владе Србије са синдикатима просветних радника, који ће бити настављени 13. јануара, премијер Србије је истакао да би лично волео да дође до договора, те да за њега нема дилеме да школска година мора да се настави.
"Родитељи постављају та питања. Државна школа мора да ради! Не сме бити потпуне обуставе рада, већ скраћивања часова. Што се тиче разговора, били су сложени, тешки, али и конструктивни, јер нико није дошао у лошој намери, уз дозу резерве због претходне рунде преговора представника синдиката и председника, где смо имали утисак да је нешто договорено, па се то после измени", сматра Вућевић.
Наглашава да је Влада Србије представила добру понуду просветним радницима, односно, наставном и ненаставном особљу.
"У јануару смо повећали плату просветним радницима за 11 одсто, а свима осталима у јавном сектору осам процената. Наш предлог за наставно особље и научне сараднике је пет одсто, у марту, још пет у октобру и седам закључно са јануаром 2026. године, као и за цео јавни сектор", објаснио је председник владе Србије.
Истакао је да ће, ако договор буде постигнут, бити испуњен кључни захтева просветара – а то је, како је навео, почетна плата буде иста са просечном републичком зарадом.
"У ту плату, подсетимо, улазе и ИТ и велике интернационалне компаније. Дакле, у октобру ове године почетна плата просветног радника у Србији биће 107.000", тврди Вучевић.
"Неће бити револуције, ни прелазне владе, само промене власти на изборима"
Одговарајући на питање да прокоментарише развој ситуације око актуелних студентских блокада и протестима студената и грађана широм Србије, Вучевић је навео да свако има право да износи политичке ставове и протестује, али да је циљ, како тврди, да се изазове гужва.
"У Србији неће бити обојене револуције и власт ће се мењати само и искључиво на изборима. То је моја кључна порука. Неће бити никакве привремене владе – председник државе никад неће дати мандат за тако нешто, већина у парламенту никада неће гласати за такав предлог и не постоји никаква земаљска и небеска сила која би нас натерала на то. Може увек да се прича о изборима", истакао је премијер Србије Милош Вучевић.
Коментари