Читај ми!

Вилијам Монтгомери: Фијаско дијалога Београда и Приштине, Трамп је способан да то промени

Постоје велика очекивања у делу јавности да ће повратак Доналда Трампа на чело САД довести до помака у међународним односима нарочито када је реч о рату у Украјини. Некадашњи амерички амбасадор у Београду Вилијам Монтгомери говорио је за РТС, између осталог, и шта би могло да се промени у дијалогу Београда и Приштине, о проблемима унутар БиХ и односима на Западном Балкану.

Некадашњи амбасадор САД у Београду Вилијам Монтгомери каже да се цео свет пита шта ће Трамп радити као председник. Сматра да ће постављањем својих људи Трамп променити политике којима је незадовољан и продрмати администрацију у Вашингтону.

Монтгомери очекује да ће Трамп присилити украјинског председника Володимира Зеленског да постигне споразум са Владимиром Путином који ће, како очекује, руски председник вероватно сматрати повољним за себе.

Подсетио да је Трамп критиковао НАТО савезнике јер сматра да још недовољно троше на своју одбрану, али и да има још непознаница како ће нови амерички председник приступити неким питањима.

Говорећи о будућим односима САД и Србије, Монтгомери истиче да је много америчких дипломата започело своје каријере раних деведесетих година прошлог века.

“Они су своје мишљење о овом региону формирали негде до1992. године и нису га много променили од тада. То важи и за Џозефа Бајдена. Предстоји тешка битка за предузмање корака за које сматрам да су потребни у овом региону. Та заједница је заглављена у прошлости и њихови погледи су засновани на прошлости. То се односи и на пуну подршку Дејтонском споразуму, и ономе што се десило на Kосову и Метохији”, напомиње Монтгомери.

Сматра да америчка администрација мора да се позабави статусом у региону који постоји већ скоро три деценије.

“То се у америчкој дипломатији сматра успехом иако је прошло 30 година од краја рата у Босни, а тамо је и даље високи представник који управља том земљом. На KиМ је прошло скоро 25, тако да се надам да ће се нова администрација позабавити тим ситуацијама и морамо да променимо статус који постоји већ 30 година”, каже Монтгомери.

"Фијаско дијалога Београда и Приштине"

Некадашњи амерички амбасадор у Београду очекује да ће нова администрација извршити притисак на премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија.

"Дијалог под оквиром Европске уније доживео је потпуни фијаско и то није само питање Заједнице српских општина. Ту су и забрана коришћења динара, преузимање власти у општинама на северу KиМ. Kурти је предузимао много веома провокативних корака, ЕУ и САД су вербално показивали љутњу, али без конкретних оштрих мера. Ако је неко способан да промени тај статус кво, то ће бити Трамп", уверен је Монтгомери.

Додао је да се нада да ће новоизабрани председник САД имати избалансиранији приступ.

На питање о томе да се поново говорило о трансформацији тзв. безбедносних снага Kосова у војску и колика би то била додатна опасност за живот Срба на Kосову и Метохији, Монтгомери каже да је таква војска непотребна.

“Споразумом који је окончао рат јасно је забрањено да тамошње власти формирају војску јер смо знали да ће у њој бити сви чланови тзв. Ослободилачке војске Kосова”, навео је Монтгомери.

Како су пропали стандарди пре статуса

Подсетио је да је покренуто решавање статуса и договорено је да се усвоје стандарди пре статуса као и да је сарађивао са тадашњом владом на том питању. Другим речима, састављен је списак конкретних захтева.

Монтгомери истиче да су га његови претпостављени обманули. "Моја влада ме је слагала, желео сам да спроведем план у доброј вери. Имао сам списак предложених мера."

Истиче да је Британац који је био на челу тих преговора о KиМ на састанку у Београду на коме је био са Небојшом Човићем био “груб и арогантан”.

Тврди да је Британац погледао Човића у очи и рекао да Србија нема шта да тражи у овим преговорима о Kосову.

Како је додао, рекао му је и да Београд нема никакву улогу и да га неће нико слушати.

"И кад се појавио списак предложених мера, могло је да се види да оне уопште нису озбиљне, да се ти услови могу испунити већ следећег дана, ако то Вашингтон и Европска унија желе и управо то се десило", истиче Монтгомери.

"Приштини је после неког времена речено да је испунила стандарде, који су према Монтгомерију били глупи. И рекли су им – ево, сад можете да будете независни. Ту се ради о већем броју земаља које су се окупиле и донеле ту одлуку, али то нема везе са са Уједињеним нацијама", додаје некадашњи амбасадор САД у Београду.

Монтгомери подсећа да је потом Приштина прогласила независност и рекла да ниједан договор из прошлости више не важи јер су они сада независна земља која може сама да одлучује.

"Читав Западни Балкан нестабилан"

Монтгомери сматра да је читав Западни Балкан нестабилан, наводећи и проблем Бугарске, која спречава напредак Северне Македоније у евроинтеграцијама због Гоце Делчева, кога и једни и други својатају.

Каже да иако је у БиХ Дејтонски споразум на снази скоро 30 година, три етничке групе и даље су завађене као што су биле и раније.

“Та ситуација је веома опасна и може изазвати насиље јер муслимани верују да Босна мора да остане онаква каква је. Милорад Додик наравно има потпуно другачије мишљење и нема решења за то”, наглашава Монтгомери.

Сматра да је на почетку требало образовати три ентитета, уместо два.

“Те три заједнице имају радикално супротстављене погледе, не могу да се договоре ни о чему, на начин на који је Дејтонски споразум написан. Требало би да се зове не мировни већ споразум о примирју, јер је регулисао и спречио рат, али је оставио систем који не функционише. Имате 10 кантона унутар Федерације БиХ и свака етничка група може да каже да је за нас ово питање од огромне важности и да стави вето тако да ништа не може да се уради”, објашњава Монтгомери.

Србија и Хрватска су у вербалном сукобу, а не би требало да буде тако. Постоји много разлога за пријатељске односе, каже Монтгомери.

Према његовим речима, садашња ситуација у Србији нема никакве везе са оном из 1996/97. или 2000. године.

Каже да је Слободан Милошевић виђен као претња целом региону и као један од приоритета САД било је обарање његовог режима, док је према оцени Монтгомерија, Србија сада извор стабилности.

"Ако погледате протеклих десет година, Србија није крочила ни у једну другу земљу, покушавала је да поправи инвестиције, сарађивала је у програму НАТО-а 'Партнерство за мир'. САД немају никакав интерес да обарају актуелни режим", закључује Вилијам Монтгомери.

петак, 27. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње