четвртак, 19.12.2024, 10:05 -> 17:06
Извор: РТС
Амбасадор Јожеф Мађар за РТС: Пробили смо лед замрзнутог преговарачког процеса Србије и ЕУ
Стални представник Мађарске у Бриселу упутио је писмо савета министара земаља чланица српском колеги којим се тражи да Србија достави своју преговарачку позицију за поглавља која треба да буду отворена, чиме се отвара пут за евентуално отварање Кластера 3 у блиској будућности. Поводом прихватања заједничке декларације на самиту у Бриселу, гост Јутарњег програма РТС-а, амбасадор Мађарске у Београду Јожеф Мађар, истакао је да ће велики број земаља дати 'зелено светло' за Кластер 3.
Више пута је Виктор Орбан у Бриселу покретао и стављао на дневни ред отварање Кластера 3 у преговорима са Србијом. Да се Мађарска питала, тај кластер би већ био отворен, а Србија би била у Европској унији.
Мађарски амбасадор у Београду Јожеф Мађар, осврћући се на претходне три године, рекао је за РТС да је преговарачки процес између Србије и ЕУ замрзнут.
"У том погледу ја бих рекао да смо овим што је сад постигнуто, пре два дана, пробили лед. И то је врло важно јер идемо тим једним смером", истакао је Мађар.
Навео је да је сам преговарачки процес стигао до тог нивоа да се сви који одлучују о томе позитивно опредељују.
"Пре самита Западног Балкана и данашњег формалног савета ЕУ, било је не доста, него поприлично разговора о више тема, да би заправо тај преговарачки процес и код других земаља, а исто тако и код Србије, достигао успех", рекао је Мађар.
Истакао је као важно и прихватање декларације, као и то да је велики број земаља рекао да ће дати 'зелено светло' за Кластер 3.
У Бриселу је јуче одржан Самит ЕУ и Западног Балкана. Усвојена је заједничка декларација, којом се потврђује пуна и недвосмислена посвећеност перспективи чланства Западног Балкана у ЕУ и поручује да је будућност региона у Унији.
"Ова декларација је много јача од претходних. Морамо и водити рачуна о томе да је сада један нови институционални циклус, дакле петогодишњи мандат институција, европских институција", поручио је Мађар.
Истиче да је веома битно да су са Србијом на добром путу до снажне интеграције првенствено на економском плану.
"Ускоро ће Србија добити прве исплате са реформске агенде. Како је председник Вучић већ најавио, ускоро ће се прикључити јединственом платном систему Европске уније. Дакле, биће бенефиција", додао је мађарски амбасадор.
У Бриселу су се водили и разговори везани за нормализацију односа Београда и Приштине.
"Ми подржавамо да се на један миран и на задовољавајући начин за обе стране постигне резултат. Међутим, оно што је за нас, као суседну земљу, још значајније – да сте нам ви и пријатељ и партнер у оквиру економске сарадње", рекао је амбасадор.
Нагласио је да је Србија једна од кључних земаља југоисточне Европе што је важно за ЕУ и на основу тога сматра да ово што је кренуло не сме да стане.
"Стварно, добра прилика, добар замах. Тај моментум мора се сад искористити. Сад је потребна и политичка воља, а политичка воља је заправо укључена у те документе и ми се морамо базирати на то да проводимо даље поступни улазак, односно приближавање ЕУ", додао је Мађар.
Председник Вучић је више пута истакао да је Мађарска најбољи амбасадор Србије у Европској унији.
"Стварно тесно сарађујемо у свим међународним питањима са Србијом. Мађарска ће заседати са радном групом у Женеви која заправо води бригу о Србији да би прикључење Светској трговинској организацији било успешно са ваше стране, а наравно и у осталим међународним фактима, не укључујући само Уједињене нације", истакао је Јожеф Мађар.
Амбасадор је нагласио да Србија у наредних неколико година треба да постане чланица ЕУ.
Пре месец дана одржана је друга седница Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске. Тада је потписано и више споразума.
"То је економија, где смо заправо врло добри. Заједнички интерес. Ту су нам, ја бих рекао, најјаче мађарске компаније укључене у господарство Србије. Ако говоримо о размени за Србију, мађарска економија је четврти највећи партнер или најбрже растући", рекао је Мађар.
Навео је да је неопходно да се Србија што пре прикључи ЕУ јер границе отежавају међусобну сарадњу, укључујући и шенгенске границе.
"Дакле, морамо водити бригу о томе да ли да отворимо још више прелаза, а то смо се договорили управо у Будимпешти, да већ у наредне можда две-три године отворимо још три нова прелаза, односно да проширимо могућности за прелаз", додао је мађарски амбасадор.
Рекао је и да очекују да буде још више српских фирми и додаје да имају добар почетак у том смислу, једна врста индустрије или произвођачке делатности врло успешно се проширује.
"Наша сарадња по питању заштите права и егзистенција наших националних заједница јесте међу првима", истакао је Мађар.
Закључио је да је најважније да су представници мађарске заједнице у Србији као и представници српске у Мађарској, партнери коалиционе владе и да се по питањима која их се тичу, међусобно слажу.
Цео разговор са Јожефом Мађаром можете да погледате у видеу на почетку текста.
Коментари