РТС имао увид у декларацију ЕУ: Подршка интеграцији Западног Балкана, уз захтев за реформе и европске вредности
ЕУ снажно подржава чланство Западног Балкана у ЕУ, а од лидера Западног Балкана очекује да на делима покажу да се држе основних европских вредности, и поштују "примат демократије и владавине права", наводи се у тексту заједничке декларације Самита лидера ЕУ и Западног Балкана, у који је увид имао РТС. Изостанак нормализације односа Београда и Приштине "кочи" обе стране, наводи се у декларацији.
"Будућност Западног Балкана је у ЕУ, а проширење је геостратешка инвестиција у мир, безбедност, стабилност и просперитет. Делимо заједничку будућност и хитне изазове, које можемо да превазиђемо само заједно", пише у тексту декларације која би требало да буде формално усвојена на Самиту лидера ЕУ и Западног Балкана 18. децембра у Бриселу.
ЕУ у декларацији изражава "снажну и недвосмислену" подршку чланству региона у ЕУ. Заузврат, од Западног Балкана очекује "јасну посвећеност" вредностима ЕУ, владавини права, усклађивању са спољном политиком и споровођењу реформи.
Кључне ствари за функционалну демократију
"Владавина права, слобода изражавања, независни и плуралистички медији и снажно цивилно друштво су кључни за функционалну демократију. У том погледу, дела ће говорити гласније него речи, ако партнери буду спроводили неопходне реформе у темељним питањима (владавине права)", наводи се у тексту.
Фокус на План раста
Декларација истиче намеру да регион приближи Унији већ у фази приступања, кроз постепену интеграцију, са фокусом на План раста. Истиче и јачање партнерства ЕУ и Западног Балкана у области нерегуларне миграције, борбе против тероризма и организованог криминала.
"Убрзање приступања ЕУ, засновано на заслугама и испуњавању фер и стриктних услова је у нашем заједничком интересу", поручује се у декларацији.
Усклађивање са спољном политиком ЕУ
ЕУ позива земље Западног Балкана које то још нису учиниле да се што пре ускладе са спољном политиком и санкцијама ЕУ.
"Захтевамо од партнера да направе брз и постојан напредак у усклађивању са заједничком европском спољном и безбедносном политиком, укључујући и рестриктивне мере и спречавање заобилажења тих мера. Поздрављамо мере оних који су то већ учинили", наводи се у тексту.
Принцип постепене интеграције
Декларација подржава принцип постепене интеграције, која би неке од предности чланства донела већ у фази приступања.
У том контексту, ЕУ истиче да План раста за Западни Балкан има потенцијал да удвостручи економски раст региона у следећих десет година.
"Поздрављамо чињеницу да је пет партнера доставило своје реформске агенде, одобрене од Европске комисије, што ће бити основа за примену плана", наводи се у декларацији.
Наставити регионалну економску интеграцију
ЕУ истиче очекивање да ће Западни Балкан наставити регионалну економску интеграцију кроз Заједничко регионално тржиште, што је, како се наводи, предуслов за постепену интеграцију у Јединствено тржиште ЕУ.
Декларација поздравља и напоре земаља које су већ испуниле критеријуме за чланство у Јединственој европској зони плаћања (СЕПА) и позива и остале да се придруже.
Изостанак нормализације односа Београда и Приштине
Изостанак нормализације односа Београда и Приштине "кочи" обе стране, наводи декларација.
"Споразуми постигнути у дијалогу, укључујући и споразум о путу ка нормализацији, морају бити спроведени без одлагања."
ЕУ истиче да ће у контексту "текуће агресије Русије на Украјину која улази у трећу зиму" наставити да помаже Западни Балкан у ублажавању економских и друштвених последица.
"Наставићемо подршку кроз претприступне ИПА фондове, Економско-инвестициони план, Пакет енергетске помоћи и Европски инструмент за мир", стоји у тексту.
Борба против хибридних и сајбер претњи
ЕУ обећава и помоћ у јачању отпорности и безбедности у региону, али и у борби против хибридних и сајбер претњи.
Декларација наводи да је ЕУ најзначајнији партнер региона, највећи инвеститор и трговински партнер.
"Очекујемо од партнера на Западном Балкану да ову чињеницу учине видљивим у јавности и да покажу посвећеност реформама и вредностима ЕУ на речима и на делима", наводи се.
Анекс декларације
У анексу декларације детаљно су наведени видови сарадње и очекивани конкретни резултати у наредном периоду, у областима транспорта, зелене агенде, дигиталног јединственог тржишта, енергетике, појачаног политичког ангажмана, безбедности и одбране, сајбер безбедности, страног мешања и манипулације информацијама, миграција, борбе против тероризма и организованог криминала и другим.
Декларација је припремљена поводом самита лидера ЕУ и Западног Балкана 18. децембра у Бриселу, чији ће домаћин бити нови председник Европског савера Антонио Коста.
Коментари