Читај ми!

Зечевић: Кластер три би морао да буде отворен у децембру, ако Унија озбиљно мисли на наше чланство

Европска комисија оценила да је Србија испунила услове за отварање кластера три, али је то три пуне године на чекању. Директор Института за европске студије Слободан Зечевић изјавио је за РТС да би кластер три морао да буде отворен у децембру, ако Унија озбиљно мисли да нас прими у чланство. Србија је ЕУ интересантна у геостратешком смислу, али је проширење политичка одлука, истиче Зечевић.

Представљујући последњи извештај у својству комесара за проширење, Оливер Вархељи је рекао да је Србија показала јасне знаке оријентације ка Европској унији. 

Слободан Зечевић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, изјавио је да је Оливер Вархељи "искочио из шеме" када је рекао да није најважније да Србија усклади спољну политику са ЕУ, већ да има још 35 поглавља и шест кластера.

"Србија је ове године послала хуманитарну помоћ Украјини, где је показала одређени напредак. Интересантно је да је Вархељи рекао да није све у спољној политици. Читам то као поруку да треба отворити трећи кластер и да не треба да се условљава Србија за ствари које могу у каснијим фазама да се ускладе", каже Зечевић. 

Напомиње да је кластер три требало да буде отворен много раније јер је Србија спремна, као и да би то показало да ЕУ хоће да заврши посао у наредне три до четири године. 

"Како можете да постанете члан ако три године не отварате нити један кластер, а спремни сте за његово отварање. ЕУ би морала, ако озбиљно мисли да нас прими у Унију, да отвори кластер три, а онда следеће године још два кластера – пет и два, а на крају кластер шест. Све смо завршили око кластера три", сматра Зечевић.

Бирократија и негативан став народа

Зечевић каже да бирократски однос према проширењу буди негативна осећања код српског народа, односно усклађивање законодавства, што раније није постајало. С друге стране, каже Зечевић, у ЕУ постоји више политичке воље за проширење.

"ЕУ у чланство неће примити више држава одједном. Председник Александар Вучић најавио је да жели да завршимо усклађивање са ЕУ законодавством до 2027. године, а да од 2028. до 2030. године будемо спремни за приступање, односно да се у период од две године ратификује процес приступања на референдуму", указује Зечевић.

Према његовим речима, Србија је за ЕУ интересантна у геостратешком смислу и показала је европско опредељење, али на крају је увек реч, када је проширење у питању, политичка одлука.

"Неће Европа нас примити ако не урадимо домаће задатке, односно не променимо изборне и законе у области правосуђа. Ефикасност правосуђа није још увек на високом нивоу и треба још да напредујемо", закључује директор Института за европске студије Слободан Зечевић.

недеља, 22. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње