Самит КОП-29 у Бакуу – Вучић: Велики увек праве велике проблеме, а мали плаћају цену
Морамо поново да обезбедимо мир у свету да бисмо се бавили климатским променама, позивам све велике силе да решавају проблеме у Украјини, на Блиском истоку и онда ћемо моћи да решавамо све остале проблеме, поручио је председник Србије Александар Вучић учесницима Самита о климатским променама КОП-29 у Бакуу.
Лукашенко критиковао богате нације
Председник Белорусије Александар Лукашенко је на самиту о климатским променама критиковао богате нације.
"Људи који су одговорни за ово су одсутни", рекао је он и додао да је приметио да председник Француске Емануел Макрон није присутан.
Он се потом запитао колико могу да буду ефикасни преговори о клими ако председник Француске није присутан. Лукашенко је рекао да Белорусија испуњава своје климатске циљеве.
"Не постоји ништа што би се могло замерити нашој земљи. Стриктно се придржавамо свих наших обавеза, али пошто постоји дубоко укорењена бирократија у секретаријату УН, готово је немогуће рећи било шта суштински", истакао је он, пренео је Гардијан.
Према његовим речима, примарни задатак је реструктурирање националних економија, пре свега пољопривреде. Лукашенко је позвао не само на речи, већ на дела, посебно када је реч о финансирању климе. "Они који морају да плате, морају да плате", рекао је Лукашенко.
Вучић после обраћања на Самиту у Бакуу: За борбу против климатских промена прекинути сукобе и наћи начине финансирања
Председник Вучић рекао је да постоје два услова за борбу против климатских промена, а то је да се прекине рат у Украјини и да се нађу нови начини финансирања, а да се земље не доводе у дужничко ропство.
Вучић је новинарима после говора на Самиту о климатским променама рекао да у тренутним геополитичким околностима није могуће причати о том проблему, јер сви подижу потрошњу на различите начине – директно, индиректно, на одбрамбене индустрије и на оружје.
"Свет се креће на ивици амбиса, једни другима прете и само један да претера – ту је крај", упозорио је Вучић.
Додао је да не може да се сакрију страх и нервоза, наводећи да такав сценарио не би могао да се не одрази на нас.
Вучић је оценио да се победом Доналда Трампа на америчким изборима појавио трачак наде, али да ће бити тешко да се по том питању нешто уради, јер то није једноставно.
Говорећи о енергетици, нафти и гасу, Вучић је рекао да је после победе Трампа дошло до пада цене нафте на светском тржишту, али је цена гаса, како је рекао, "отишла у небеса" – 485 долара за 1.000 кубних метара, док је за Србију та цена 325.
"Суштина мог говора је да расте јавни дуг у свету и биће око 100 одсто на нивоу ЕУ, више од 90 одсто у односу на БДП. У Србији 46,4 одсто и у много бољем смо стању него свет и Европа, али су потребни нови инструменти финансирања, а да се то не одржава на јавни дуг и ММФ и Светка банка морају да нађу нове моделе финансирања. Ако не пронађу, сви ћемо имати проблем", рекао је председник. Како је истакао, то захтева нова улагања и опрему.
Вучић је додао да нико у свету не зна да одговори шта ће се учинити на пољу струје, јер ће за три до четири године САД престати да извозе течни нафтни гас.
"Због тога што ће им требати због све веће потрошње, за потребе вештачке енергије и електричних пуњача. Онда ћемо да стојимо у реду, и сви који су забрањивали руски гас, стајаће испред Москве, стајаће и тражиће – дајте нам гас назад. Морамо да решавамо проблеме што пре", истакао је Вучић.
Рекао је да је потрошња електричне енергије све већа, због чега се граде гасне електране. "Ми до пре пар година нисмо ни размишљали о гасним електранама у Србији, јер су за нас скупе. Било нам је јефтиније да трошимо угаљ, а сада су гасне електране решење", рекао је Вучић.
Вучић је рекао и да Србију очекују важне посете у наредном периоду и да у понедељак у дводневну посету стиже председник Казастана Касим Жомарт Токајев.
Вучић, који се раније данас у Бакуу састао са председником Белорусије Александром Лукашенком, рекао је да је Мешовити комитет Србије и Белорусије донео одлуку о даљем унапређењу економске сарадње и политичких односа две земље.
Вучић на Самиту КОП-29: Богати да помогну сиромашним земљама
Председник Србије Александар Вучић обратио се учесницима Самита КОП-29 у Бакуу, у организацији Уједињених нација.
Вучић је позвао велике силе да обезбеде мир у свету, пре свега да реше конфликте у Украјини и на Блиском истоку, да би свет могао да се посвети борби против климатских промена. Рекао је да постоји неколико предуслова да би се бавили проблемима климатских промена.
"Данас се никоме не допада реч мир, јер сви желе да поразе оног другог, желе да друга страна буде поражена. С друге стране морамо да улажемо много више у мир, иначе мораћемо много више новца да инвестирамо у наоружање – и муницију и оружје, као што то радимо данас, уместо да масовно улажемо у све инструменте за борбу против климатских промена", нагласио је Вучић.
Додао је да морамо да се бавимо сушом, поплавама, шумским пожарима, загађењем ваздуха и воде и свим осталим климатским проблемима, али да, пре тога, мора да се успостави мир. "Због тога позивам све велике силе да реше проблеме, да решавају проблеме у Украјини, на Блиском истоку, свуда у свету. И онда ћемо моћи да решавамо све ове остале проблеме", нагласио је Вучић.
Додао је да, као што сви знају, велики и богати, како је рекао, као и увек, праве проблеме, а сиромашне земље и мале земље плаћају за то цену. Због тога, сматра да је изузетно важно да се пронађу нови финансијски инструменти да би могло да се помогне неразвијеним државама и земљама у развоју.
"Инструменте да пронађемо новац за улагање у нове технологије. Да ли ћемо моћи да подстакнемо Међународни монетани фонд и Светску банку да много више помажу него раније. Како ћемо се бавити питањем односа између јавног дуга и БДП-а, јер се приближавамо стопи од 100 одсто и то на светском нивоу, а то ће значити пуно имајући у виду борбе против климатских промена", констатовао је Вучић.
Председник је још једном позвао велике и богате да помогну сиромашним земљама.
"На крају, наша баштина и наслеђе које остављамо омладини је да створимо правично и одрживо друштво. И сва наша баштина мора бити одлучујућа акција са надом. Хајде да напустимо ову конференцију не само са обећањима него и са плановима који ће обликовати нашу будућност. То кажем још једном враћајући се на предуслове који се морају испунити за борбу против климатских промена. А то су мир, мир, мир и више финансијских инструмента који ће бити доступни сиромашним земљама", поручио је Вучић.
Извештај Николине Ракић (11.25)
Гутерес: Уништавање природне средине ове године у зениту, нико није поштеђен
Уништавање природне средине ове године је достигло крајње високе вредности, сат откуцава и највећи загађивачи морају да поднесу већи део финансијског терета решавања проблема, а споразум је императив, изјавио је генерални секретар УН Антонио Гутерес током обраћања светским лидерима на отварању Самита о климатским променама KОП-29 у Бакуу.
"Сат откуцава. Цури време за ограничавање пораста глобалне температуре на 1,5 степени, а време није на нашој страни", поручио је Гутерес у уводном говору на скупу чији је он домаћин заједно са председником Азербејџана Илхамом Алијевом, преноси Ројтерс.
Гутереш је упозорио да ниједна земља није поштеђена урагана, врућина, поплава, суша и других климатских катастрофа изазваних људским фактором, преноси "Гардијан".
"Ово је прича о неправди која се може избећи. Богати изазивају проблеме, сиромашни плаћају највећу цену", истакао је. Такође је упозорио да ће се светске економије суочити са још већом кризом уколико се емисије штетних гласова не смање и уколико прилагођавање климатским променама не буде адекватно.
Он је позвао светске лидере да се придржавају договора са прошлогодишњег скупова везаних за транзицију са фосилних горива. Будући да су соларна енергија и ветар најјефтинији извор нове електричне енергије готово свуда, ''удвостручавање количине фосилних горива је апсурдно", рекао је Гутерес.
''Револуција чисте енергије је ту. Ниједна група, ниједна компанија и ниједна влада то не могу зауставити. Али морате осигурати да то буде спроведено поштено и брзо", рекао је Гутерес лидерима.
Он је навео три приоритета када је очување природне средине у питању, укључујући ''хитно'' смањење емисија штетних гасова, које би, истакао је, предводиле земље Г20. Затим је, како је навео, битна заштита људи од разарања климатске кризе, посебно најугроженијих, за шта ће бити потребне стотине милијарди долара. Као треће, навео је постизање укупног финансијског циља, који би требало да износи најмање билион долара годишње и кључни је задатак КОП29.
Позвао је развијене државе да помогну земљама у развоју у борби са климатским променама и финансијским последицама, такође истакавши да ''загађивачи морају да плате'' и да је потребно поставити финансијски циљ који одговара тренутним потребама.
"Нема времена за губљење кад је реч о финансирању решавања климатских питања. Свет мора да плати, или ће човечанство платити цену. Климатске финансије нису у добротворне сврхе, то је инвестиција. Климатска акција није опциона, она је императив. И једно и друго је неопходно за живот целог човечанства", напоменуо је Гутерес.
Алијев: Азербејџан мост између глобалног југа и глобалног севера
Азербејџан ће дати све од себе да пронађе заједничко разумевање између земаља у развоју и развијених земаља, између глобалног југа и глобалног севера, изјавио је данас председник Азербејџана Илхам Алијев на отварању Самита светских лидера о климатским променама KОП-29 у Бакуу.
Алијев је рекао да су мегапројекти које је започео Азербејџан променили енергетске и транспортне руте у Евроазији. "Север, југ, запад и исток су управо место сусрета Азербејџана. Овде се енергија, култура, укључујући транспорт, одвијају између различитих међународних учесника. Мегапројекти које је започео Азербејџан већ су променили енергетске и транспортне путеве у Евроазији. Тиме смо успоставили продуктиван формат мултилатералне сарадње", нагласио је Алијев.
Истакао је да Азербејџан може да изгради мостове повезивања. "Азербејџан може да изгради политичке, културне, енергетске, трговинске, транспортне мостове између различитих међународних актера", рекао је Алијев. Он се осврнуо и на медијску и политичку кампању против те земље у свету.
Истакао је велики значај природних ресурса попут нафте и природног гаса, за које је рекао да су "поклон од Бога" и да чине темељ природног богатства Азербејџана и нагласио да има земаља које производе више нафте од Азербејџана и емитују више угљен-диоксида, али да је Азербејџан постао мета негативних кампања од када је домаћин КОП-а.
"Данас се против Азербејџана води негативна пропаганда. Иако постоје земље које производе више нафте и емитују више угљен-диоксида, ми смо постали мета негативне кампање јер смо домаћини овог самита. Неки политичари чак покушавају да шире дезинформације о нашој земљи", рекао је Алијев.
Србија се придружује борби против климатских промена
Част ми је да представљам Републику Србију на Самиту КОП-29, посвећеном једној од најважнијих глобалних тема данашњице – климатским променама, написао је председник Србије Алекдандар Вучић на Инстаграму.
"Ово је тренутак када, као међународна заједница, морамо да покажемо одговорност и солидарно делујемо како бисмо сачували нашу планету за будуће генерације.
Србија се придружује глобалним напорима у борби против климатских промена. Кроз своје националне стратегије и политике, настављамо да радимо на смањењу емисије угљен-диоксида, промовисању енергетске ефикасности, заштити биодиверзитета и промовисању зелене енергетске транзиције.
Нека нам овај самит буде подсетник да, упркос изазовима, имамо снаге да променимо курс, сачувамо планету и обезбедимо бољу будућност за све", поручио је Вучић на Инстаграму.
Председник Србије Александар Вучић рекао је за РТС да је разговор са домаћином Алијевом био веома важан за обе земље јер су се договарали о сарадњи да се изгради гасна електрана.
Када људи траже одговорност, власт то мора и да покаже, одговорио је Вучић на питање како тумачи поруке са протеста у Београду поводом несреће у Новом Саду, када је погинуло 14 људи.
Вучић се састао са Лукашенком у Бакуу
Председник Србије Александар Вучић састао се са председником Белорусије Александром Лукашенком на Олимпијском стадиону у Бакуу, уочи званичног отварања Самита о климатским променама КОП-29.
Вучић пред почетак Самита КОП-29 са Христодулидисом, Рамом и Жељком Цвијановић
Председник Србије Александар Вучић саопштио је да данас у Бакуу, где учествује на Самиту о климатским променама КОП-29 у организацији Уједињених нација, са светским лидерима и стручњацима разговара о одрживим решењима за смањење емисија штетних гасова, заштиту природних ресурса и прилагођавање климатским изазовима.
Он је у објави на Инстаграму навео да је пред почетак Самита имао разговоре са председником Kипра Никосом Христодулидисом, председником Владе Албаније Едијем Рамом и чланицом Председништва Босне и Херцеговине Жељком Цвијановић.
"Живимо у времену великих изазова, катастрофалног глобалног загревања и климатских промена које представљају опасност за заједничку будућност. Зато је Самит КОП-29 одлична прилика за земље да ојачају своје климатске циљеве и покажу конкретне кораке ка еколошкој одрживости", закључио је Вучић у објави.
Шефови држава и влада, експерти и представници око 200 земаља дискутоваће о начинима како да се ограниче емисије угљен-диоксида и да се смањи ниво глобалног загревања.
У центру пажње ове године биће прикупљање новца за земље у развоју како би могле да се прилагоде климатским променама.
То ће такође бити прилика за земље да представе своје ажуриране националне акционе планове за борбу против климатских промена.
После свечаног отварања Самита, уследиће обраћања више од 20 светских званичника, међу којима је и председник Србије Александар Вучић, који ће бити други говорник после председника Казахстана Касима Токајева.
Учесницима ће се такође обратити и председници Турске Реџеп Тајип Ердоган, Пољске Анджеј Дуда, Кипра Никос Христодулидис, Словачке Петер Пелегрини, Европског савета Шарл Мишел, Финске Александер Стуб и шпански премијер Педро Санчез.
Говориће и јордански краљ Абдулах Други, премијер Белгије Александар де Кро, премијер Велике Британије Кир Стармер, мађарски премијер Виктор Орбан, премијерка Данске Мете Фредериксен, премијер Чешке Петр Фијала, Грчке Кирјакос Мицотакис, премијерка Италије Ђорђа Мелони, египатски премијер Мустафа Мадбули, албански премијер Еди Рама, председница Северне Македоније Гордана Сиљановски Давкова, председник Црне Горе Јаков Милатовић и председавајући Председништва БиХ Денис Бећировић.
Ове године неће бити присутни француски председник Емануел Макрон, немачки канцелар Олаф Шолц, председник Русије Владимир Путин, бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, док је амерички председник Џозеф Бајден послао делегацију од троје чланова Беле куће.
КОП-29 ће, у тренутку када глобалне температуре достижу рекордне вредности, а екстремне временске прилике утичу на људе широм света, покушати да унапреди конкретна решења за проблем климатских промена.
У оквиру комплекса Олимпијског стадиона постоје Плава зона, која је површине Ватикана, где ће шефови држава и влада и експерти формално дискутовати о бројним питањима која се тичу климатских промена, као и Зелена зона, простор отворен за јавност који садржи разне изложбе, радионице и културне догађаје у вези са климатским променама.
Циљеви КОП-а
Конференције УН о климатским променама (KОП) одржавају се сваке године и представљају светски мултилатерални форум за доношење одлука о акцијама за решавање климатске кризе.
Циљ Самита KОП је да се ограниче емисије угљен-диоксида и да се смањи ниво глобалног загревања на 1,5 степени Целзијуса у односу на прединдустријски ниво.
Током прошлогодишњег самита у Дубаију, државе су обећале да ће утростручити капацитет обновљивих извора енергије до 2030. године.
Азербејџан ове године председава KОП-у, јер је ротирајуће председавање самитима УН о климатским променама прешло на централну и источну Европу, док ће наредне године Бразил бити домаћин самита KОП-30.
Самит траје до 22. новембра, а присутан је велики број медија из целог света који прате конференцију.
Коментари