Вучевић: Увек је добро да се у УН чује глас истине о КиМ, али сутра не очекујем велике закључке

Председник Владе Милош Вучевић изјавио је, поводом сутрашње седнице Савета безбедности Уједињених нација, да је увек добро да се чује "глас истине" о Косову и Метохији у УН. Међутим, не очекује велике закључке, с обзиром на, како каже, поларизоване ставове држава чланица о КиМ.

Премијер Милош Вучевић је после пријема ученика награђених на светским и европским такмичењима, на питање шта очекује од седнице Савета безбедности, рекао да је сигуран да ће свака расправа о КиМ у СБ УН довести до јасне поларизације на државе које признају самопроглашену независност Косова и оне које признају суверенитет Србије, у складу са међународним јавним правом и Повељом УН.

''Они који мисле да је Косово независно вероватно ће да глорификују или оправдавају потезе (премијера привремених приштинских интитуција Аљбина) Куртија и Приштине. Они који поштују међународно јавно право ће указивати на кршење основних људских права и слобода које се, нажалост, дешава свакодневно према Србима и неалбанском становништву на територији КиМ'', рекао је Вучевић.

Вучевић је подсетио да је Влада на седници у понедељак усвојила предлог закона који се односи на проглашење Косова и Метохије као подручја посебне социјалне заштите.

''Тиме држава жели да додатно стимулише и оснажи српску заједницу и све оне грађане на КиМ који себе доживљају као доживљане Републике Србије", истакао је Вучевић.

Додао је да су усвојене и измене закона које се односе на организацију правосудних органа и које подразумевају оснивање посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Београду, које ће бити надлежно за процесуирање свих кривичних дела почињених на Косову и Метохији од 2008. године.

Такође, Виши суд у Београду биће надлежни суд за поступке по тим предметима или за таква кривична дела.

''Сада нас чека јавно слушање у Народној скупштини, и после тога да са председницом Скупштине Аном Брнабић видимо када ће бити седница на којој ћемо изаћи као Влада са тим предлозима закона'', навео је премијер.

Додао је да ће бити проглашени нелегалним сви акти који су од 2008. донети на КиМ, а који су супротни постигнутим споразумима између Београда и Приштине и важећим уставним и законским актима Србије.

Премијер је навео да, у складу са договором са ММФ-ом, почетком децембра треба да буде усвојен и буџет за 2025. годину.

Вучевић: Убрзо извештај комисије о маржама, ускоро и контрола апотека

Премијер је, коментаришући случај маржи трговинских ланаца, изјавио да се врло брзо очекује прелиминарни извештај Комисије за заштиту конкуренције, као и да ће ускоро предмет контроле бити и фармацеутске установе, односно начин формирања цена лекова и других немедицинских средстава у апотекама.

Вучевић је рекао новинарима да су чланови Комисије тражили састанак са њим како би га информисали о досадашњим сазнањима, након којег ће он председнику Александру Вучићу пренети све информације.

"Нико жив не може да објасни грађанима зашто је у Србији све скупље у односу на исте производе у ЕУ, а да људи разумеју да то није због царинске или пореске политике државе. Још једном позивам све – ајде, лепо се уразумите, будите фер и коректни, послујте, зарађујте, развијајте бизнис. Само, имајте меру за меру, фер однос према грађанима и држави која је створила амбијент да ви добро послујете", поручио је премијер.

Вучевић је навео и да је разговарао са министром здравља Златибором Лончаром о ценама фармацеутских производа, истичући уверење да ће и у тој области бити спроведена провера начина на који се формирају цене.

Премијер је додао да поступак контроле није случајно покренут јер је, како је рекао, дошло до чврстих показатеља који говоре у прилог картелизацији.

Напоменуо је да ће, захваљујући контроли, грађани видети како се формирају цене, као и да постоје различити основи за попуст када трговци купују од произвођача – не само на основу количине, већ и простора у којем се продају производи, времена отплате, рекламирања и друго.

"А онда видите огромну разлику између цене по којој су платили и за коју продају производ", истакао је Вучевић.

Премијер је објаснио да, кад неко купује у великим количинама, добија попуст, а затим добија ванфактурне попусте.

"На ком месту желиш да твој производ стоји у продавницама, да ли желиш да те рекламирамо у нашим огласним материјалима или не, а онда то све утиче на њихову куповну цену, односно на то како они праве свој посао. Али није добро да ви задржите излазну цену, односно цену за грађане, као да сте купили по редовној цени од произвођача", објаснио је Вучевић.

Премијер је додао да тако настају екстремне марже, односно велики профити што, како је рекао, није добро за грађане као купце, нити за произвођаче који морају да улазе у тај ланац да би били конкурентни и могли да пласирају производе.

"Сигуран сам да ће ову проверу подржати и произвођачи јер је и њихов интерес да буду у фер односу једни са другима", рекао је Вучевић.

Сматра да фармацеутске установе сада имају довољно времена да саме провере да ли формирају цене на начин на који би оне требало да се формирају.

Вучевић је најавио да ће договорити динамику контроле фармацеутских установа са министром Лончаром, који је о тој акцији, како је навео, говорио врло конструктивно.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње