Шеф УН: Тензије на северу КиМ, могућа ескалација

Генерални секретар УН, Антонио Гутерес оценио је да је ситуација на северу КиМ напета, уз могућност ескалације. Први човек УН је, у редовном извештају Савету безбедности, навео и да једностране акције, попут затварања институција које финансира Београд, ограничавање протока робе и најаве отварања моста преко Ибра, подижу тензије и умањују поверење међу заједницама. Савет безбедности ће о овом извештају расправљати 30. октобра.

Шеф УН: Тензије на северу КиМ, могућа ескалација Шеф УН: Тензије на северу КиМ, могућа ескалација

"Атмосфера на северу Косова је и даље напета, уз и даље присутну могућност ескалације. Позивам све стране да понове приврженост дијалогу уз посредовање Европске уније и у потпуности спроведу постојеће договоре", навео је генерални секретар УН, Антионио Гутерес у редовном шестомесечном извештају о стању на КиМ.

Гутерес је, такође, упозорио да једнострани потези попут затварања институција које финансира Београд, кораци ка отварању моста у Косовској Митровици, ограничења на робу из уже Србије и спровођење нове монетарне политике "подижу тензије и умањују поверење међу заједницама и измађу заједница и институција".

Први човек светске организације је оценио да овакви потези не само да ометају нормалан живот и друштвена и економска права оних који су њима погођени, већ озбиљно угрожавају свеукупан напредак и стабилност.

"Од суштинске је важности да потези политичких лидера буду у складу са потребама и правима свих заједница", навео је Гутерес и позвао власти у Приштини да хитно и потпуности одговоре на забринутост српске заједнице поводом могућих акција које се односе на институције здравства и образовања.

"Очување економских и социјалних права мањинских заједница, укључујући оне најрањивије, је од кључног значаја", наводи се у извештају генералног секретара Уједињених нација.

Гутерес је, такође, упозорио да "озбиљан безбедносни инцидент у Бањској 23. септембра прошле године представља показатељ потребе да све стране сарађују о потрази за правдом, те да је расветљавање таквих инцидената од кључне важности за поновно успостављање поверења и обезбеђивања догорочне стабилности".

Навео је и да је од суштинске важности да снаге реда, пре свега приликом привођења, хапшења и имовинских питања, делују у потпуности у складу са правним оквирима и у складу са међународним стандардима људских права.

У извештају, којим ће се 30. октобра бавити Савет безбедности, наводи се и да се за шест месеци на КиМ вратило 13 претходно прогнаних особа, од чега је седморо Срба.

Укупно, од 2000. године на КиМ се вратило 29.418 од око 200.000 протераних особа.

Мисија Евроске уније на КиМ навела је, у истом извештају, да је апелациони суд у Тирани ослободио Дритана Гоџаја, који је претходно ухапшен у албанској престоници и чије је изручење Специјалном суду за ратне злочине ОВК било одобрено.

Нешто касније, албански врховни суд је одбацио жалбу тужилаштва на одлуку апелациног суда.

среда, 22. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове