Зечевић o КиМ, ЕУ и руској подршци: Није време за дијалог, већ за акцију НАТО-а, Приштина зрела за санкције
Директор Института за европске студије Слободан Зечевић каже за РТС да није време за дијалог, већ за акцију Европске уније и НАТО-а на терену, да се заустави то што се догађа на северу Косова и Метохије. Зечевић се осврнуо и на циљеве дипломатских иницијатива ЕУ у Бриселу и Њујорку, као и на подршку Русије иницијативи председника Александра Вучића за решавање ситуације на КиМ.
Слободан Зечевић је у Јутарњем програму, поводом ситуације на Косову и Метохији и протеклих разговора у Бриселу, рекао да има утисак да смо на истом месту.
"Није дошло до директног састанка сада у Бриселу између нашег преговорача и албанског преговарача. Оно што Европска унија покушава упорно том дипломатском офанзивом је да дијалогом дође до решења, али мислим да то није довољно и да су они одавно требали да пређу на неке друге мере, када је реч о Приштини, да их приволе да примене оно што је договорено до сада", сматра Зечевић.
Према његовој оцени, није време дијалогу, већ је време акцији Европске уније и НАТО-а на терену, да се заустави ово што се догађа на северу Косова и Метохије.
"Јер би у супротном последице биле, као што је овај јужни део од Ибра практично очишћен од Срба, тако би и овој северни део био очишћен од српског становништва", упозорава Зечевић.
Сматра да је Приштина зрела за озбиљне санкције од стране ЕУ.
"Ако заиста Европа буде чврста, у смислу да им каже више нећете добијати новац, нећете бити чланови тих међународних споразума, односно споразума који су закључени са Европском унијом, онда ће они већ морати да почну да размишљају. Мислим да су они на неки начин зрели за одређену врсту санкција, али озбиљних санкција, које би их натерале да спроведу оно што је договорено од 2013. до данас", истиче Зечевић.
Шта је циљ дипломатских иницијатива ЕУ
Америка ће бити центар збивања наредне недеље, почиње јесење заседање Генералне скупштине Уједињених нација, где ће српска делегација, коју ће проводити председник Вучић, имати низ билатералних састанака.
Истовремено, високи представник ЕУ Жозеп Борељ је најавио да ће у среду у Њујорку окупити лидере Западног Балкана на ручку, што је урадила и председница ЕК Урсула фон дер Лајен ове недеље.
Циљ те европске офанзиве, оценио је Зечевић, јесте да повећа стопе привредног раста.
"Они су идентификовали да ми, с обзиром на то да нисмо у Европској унији, не добијемо довољно средстава из европских фондова. Идентификовали су да смо ми у заостатку, зато што немамо довољно средстава за развој. То покушавају преко фонда за Западни Балкан да надоместе. Идентификовали су проблеме. Укључивање у тај финансијски систем, односно банкарски систем плаћања СЕПА је врло важан, јер смањује трошкове приликом плаћања у еврима", објашњава Зечевић.
Друга ствар, додао је Зечевић, идентификован је још један проблем, а то су огромни редови робе.
"Врло споро се креће на Западном Балкану. Камиони чекају сатима и данима. Према томе, и то би било једно од решења. Цела намера ЕУ је да повећа стопе привредног раста", каже Зечевић.
"Русија нема утицај, одлучују НАТО, САД и ЕУ и нико други"
Зечевић је коментарисао и подршку Русије иницијативи председника Александра Вучића за решавање ситуације на КиМ, оценивши да је добро имати подршку једне велике земље, без обзира што је данас Русија у тешкоћама, али да је проблем што Москва овде нема конкретан утицај.
"Они су се повукли са Косова, повукли су трупе и ту су направили једну катастрофалну грешку кад је реч о њиховом утицају на овом простору. Али потпуно је тачно то што Русија каже, то иде нама у прилог, говоре истину. Међутим, питање је у овом тренутку колико Русија може конкретно да нам помогне на реализацији, на остваривању наших планова, односно жеља да се одржи српски народ на Косову. Ту одлучују НАТО, САД и ЕУ као нека врста сервиса, односно организације које пружају услуге у том дијалогу и нико други", закључује Зечевић.
Коментари