Не престаје потрага за несталима са КиМ и након четврт века
Четврт века после сукоба на Косову и Метохији, на листи несталих је још 1.612 особа, од тога 568 српске националности. Породице не одустају од трагања за најмилијима, али истичу да је један од главних проблема отежана сарадња са Приштином.
Породице киднапованих и несталих на Косову и Метохији не одустају од трагања за истином.
Данијела Михајловић, сестра несталог на КиМ, наводи да пролази кроз тешке треутке.
"Апелујемо на надлежне да се реши судбина свих несталих, међу њима и мог брата", рекла је Михајловићева.
Ћерка нестале особе, Миљана Митровић, наводи да је Србија једина земља у региону која нема донет Закон о несталим лицима.
Напомињу да је за 10 година идентификовано, преузето и достојанствено сахрањено свега 20 тела. Као главне проблеме наводе недостатак сарадње са приштинском страном и застој у ексхумацији на више од 20 познатих локација.
Из Комесаријата за избеглице наводе могу да раде једино на разменама информација.
"Ми не можемо сами да одемо да копамо, можемо да разменимо информације, да их замолимо, да предамо захтев, да предамо информације, што и радимо. Не можемо да их натерамо да раде ексхумације јер очигледно не желе", истакла је Весна Бошковић.
Верица Томановић, председница Удружења породица киднапованих и несталих на КиМ, сматра да је крајње време да се отворе досијеи.
"Земље које нису предале досејее треба да предају и да дају на увид институцијама које разрешавају нашу судбину", рекла је Томановићева.
Чланови породица, коју се се окупили у Нишу, захтевају да се питање несталих на Косову и Метохији третира као хуманитарно, а не политичко питање.
Коментари