Ли Минг: Кина се противи било каквом мешању спољних сила у унутрашње ствари Србије
Кинески амбасадор Ли Минг изјавио је вечерас да се Кина противи било каквом мешању спољних сила у унутрашње ствари Србије и да је спремна да, заједно са Србијом, очува међународну правичност и правду.
На свечаности поводом 75. година од оснивања Народне Републике Кине присуствовао је државни врх Србије на челу са председником Александром Вучићем.
"Кина високо цени придржавање принципа једне Кине од српске стране, такође чврсто подржавамо суверенитет, независност, територијални интегритет и независно изабрани развојни пут Србије, противимо се било каквим спољним силама које се мешају у унутрашње ствари Србије и спремни смо да заједно са Србијом очувамо међународну правичност и правду", рекао је амбасадор.
Ли Минг је нагласио да је кинеска страна у будућности спремна да са Србијом руку под руку и раме уз раме, делећи и добро и зло, настави да гради кинеско-српске односе у новој ери, као пример односа међу земљама.
"Основни разлог зашто је сарадња Кине и Србије постигла плодне резултате је стратешко вођење двојице шефова држава, а две стране успоставиле су дубоко политичко међусобно поверење”, рекао је амбасадор.
Амбасадор је оценио да је национална снага Србије последњих година, под руководством председника Вучића, значајно повећана и да се живот људи непрекидно побољшава.
“Кина и Србија раде заједно на изградњи 'Појаса и пута' допуњујући међусобне предности у процесу ка модернизацији и постигнути су плодни резултати”, рекао је Ли Минг.
Амбасадор је подсетио да је прошле године преузео дужност и српским пријатељима рекао да је перспектива сарадње између Кине и Србије "шира од мора и виша од неба" и нагалсио да данас још чвршће верује у то.
Амбасадор Ли Минг је подсетио да Србија и Кина деле сличне националне карактере: "волимо независност и слободу, не плашимо се моћи и потискивања и жудимо за просперитетом и развојем".
"Наше две земље су природни и истински добри пријатељи и партнери", рекао је Ли Минг и додао да је челично пријатељство Кине и Србије, које постаје јаче током времена, дало пример у међународној заједници.
Подсетио је да је у октобру 2023. године, председник Вучић у Кини учествовао на Трећем форум за међународну сарадњу "Појас и пут", а да је у мају председник Си боравио у државној посети Србији, и да су двојица шефова држава објавила изградњу заједнице Кине и Србије са заједничком будућношћу у новој ери. Додао је да постоји широка перспектива за њену изградњу.
"Кинеска модернизација доноси шансе другим земљама у свету", нагласио је амбасадор Ли Минг и подсетио да Кина има веома велико тржиште са популацијом од преко 1,4 милијарде и једина је земља на свету која има све индустријске категорије.
Посебно је захвалио председнику Вучићу на снажној подршци кинеско-српским односима, као и свим пријатељима који их дуго прате и подржавају, а свечаност је искористио да упути честитке поводом Националног дана Кине и традицоналног Фестивала средине јесени народима далеко у Кини и кинеској дијаспори у Србији.
Свечаност су између осталог увеличали и кинески студенти који студирају у Београду извођењем песме Тамо далеко.
Пријему су присуствовали и председник Владе Србије Милош Вучевић, председница парламента Ана Брнабић, потпредседници владе, министри, представници дипломатског кора, међу којима су били и амбадори Немачке, Русије, Украјине, Египта, САД.
Пријем који је почео интонирањем химни Србије и Кине, организован је у знак сећања на 1. октобар 1949. године када је са Тјенанмена - Трга небеског мира Мао Цедунг прочитао проглас којим је основана НР Кина, а чиме је, према речима председника Си Ђинпинга окончан период стогодишњег понижавања кинеског народа и ударен темељ моћне државе каква је Кина данас.
Коментари