Вучић: Најболнија тачка нема сумње је Косово и Метохија; потези Србије у пет области – мере које смо донели нису лаке и наилазиће на отпоре
Поводом ситуације на Косову и Метохији, председник Србије Александар Вучић обратио се јавности. Вучић је рекао да се Србија налази у нелакој правно-политичкој ситуацији по питању КиМ. Потези и захтеви Србије подељени су у пет области. До краја новембра имаћу сусрете са 60 светских лидера, премијера и председника и свакоме ћу да покажем чињенице о КиМ, рекао је Вучић. Одлука о проглашењу окупације није донета, јер бисмо тиме признали да је КиМ друга држава, истакао је председник.
Обраћање јавности председника Вучића
"Директне стране инвестиције ће ове године премашити 4,5 милијарди евра"
Председник Вучић је рекао да се, на основу најновијих анализа, очекује да ће ниво страних директних инвестиција ове године премашити 4,5 милијарди евра.
"Добили смо и за прву декаду септембра анализу страних директних инвестиција. (Гувернерка) Јоргованка Табаковић ми је послала управо пред ову конференцију за новинаре да смо за 12,3 одсто испред прошле године, што значи да се очекује да имамо више од 4,5 милијарди евра страних директних инвестиција", рекао је Вучић обраћајући се грађанима.
Нагласио је да стране инвестиције гурају напред развој Србије.
Вучић: Разговараћемо о упућивању новог захтева за повратак српских трупа на КиМ
Председник Александар Вучић рекао је да ће ускоро, због бруталног напада на српско становништво на КиМ, поново разговарати о новом упућивању захтева за повратак српских трупа на Косово и Метохију.
"Сачекаћемо најбољи моменат пре краја године, па да видимо с којим образложењем ће Курти то поново да учини. Њима није важно нешто што је потписано, нешто што је њихова међународноправна обавеза. И све може да прође, зато што имају западну силу и зато морате да разумете зашто су нам везане руке", рекао је Вучић.
Нагласио је да то није тако због албанског полицијског монопола принуде, већ због тога што, како је рекао, "они имају моћног заштитника у НАТО-у".
"Они закључују, похапсили смо, побили смо, протерали Србе, нема разлога више да се на било који начин формира Заједница српских општина. Тако они замишљају живот, али плашим се да нису добро срачунали, али ја сам тежак човек, велики песимиста по природи, али знам како и за шта се борим и, верујте ми на реч, Србија неће изгубити", поручио је.
Додао је и да ће српском народу бити веома тешко на Косову и Метохији.
Реаговао је и на то што су тзв. косовске власти подигле оптужницу против Милана Радојичића због случаја Бањска.
"Међутим, нисмо чули, има ли оптужнице за припадника тзв. косовских безбедносних снага, који је упуцао двоје деце у Штрпцима. Нисам чуо да је ико питао ко је упуцао Драгишу Гаљка са два метка. Јесте чули можда неко сопштење Европске уније?", запитао се.
Напоменуо је и да наши органи, што се случаја Бањска тиче, спроводе своју истрагу, иако им нису достављени никакви подаци из Еулекса, које су тражили.
"Урадиће се другачијим погледом, јер то за нас свакако није тероризам, али да не ширим причу, да не објашњавам поново ко је за то крив и ко је до тога довео и чије лажи су до тога довеле", навео је Вучић.
Рекао је и да је Куртијев одлазак на север КиМ био веома "успешан".
"То је била манифестација силе. Тако је Хитлер у неколико наврата желео на различитим територијама да покаже како се слободно креће и како може да ради шта хоће", истакао је председник.
Напоменуо је да је на северу КиМ "Курти видео један проблем с којим не може да се помири".
"Зато је хистеричан и зато ће да настави са хистеричним потезима. Поновићу вам, сео је у тај албански кафић, на силу отет, откупљен, узет, да они могу да управљају. Никада ниједан Србин у то место није ни ушао. Сада ће он да доведе Рашића и још неког бедника, којег су они купили, да га уведе унутра. Нико није хтео да му приђе, ни куче с улице, ни њему, ни његовој булументи", навео је Вучић.
Поручио је да нико не може да покори дух српског народа.
"Охридски споразум за нас прихватљив, осим пријема тзв. Косова у УН"
На питање новинара да ли је тачно то што је рекао Мирослав Лајчак да је председница Скупштине Ана Брнабић повукла писмо упућено ЕУ којим је изразила резерве на одређене одредбе Охридског споразума, председник Александар Вучић рекао је да не зна о ком писму је тачно реч, да је Србија опредељена за тај споразум, али да је он од првог дана јавно говорио да је пријем тзв. Косова у УН и њене агенције био и остао неприхватљив.
"Ја ћу да вам кажем шта знам. Не знам ни шта је писала Ана Брнабић, ни да ли су они доносили неко друго решење или не. У Охридском споразуму и за Охридски споразум немамо проблем, и о томе сам већ говорио у Народној скупштини, имамо проблем са две ствари, а то су УН и агенције и организације при УН. Никада то нисам крио. То сам у сваком свом вербалном и сваком свом другом наступу изговорио", нагласио је Вучић.
Истакао је да су речи председника Републике обавезујуће и једнако важне као и писани документ.
"Ми смо опредељени и за Охридски споразум и немамо ништа против, осим онога о чему сам говорио. То сам рекао од прве вечери у Охриду, то вам понављам вечерас. Знате шта подразумева Охридски споразум? И да се испуни све ово, свих ових седам ствари. А ниједно од тих они неће да испуне. А тих седам су 'conditio sine qua non' за било шта даље. Дакле, ми јесмо за дијалог били, остали и увек ћемо бити. Али неко мора да испуни своје уговорне обавезе", поручио је Вучић.
Вучић: Језиве су листе чекања у болницама
Председник Србије Александар Вучић истакао је да су срамота нашег система и доказ наше небриге листе чекања на којима имамо више од 68.000 пацијената, а већина њих не може да се креће.
"Нама се те листе чекања не смањују, због чега сам био шокиран. Питао сам министра здравља Златибора Лончара због чега смо ми изградили читаве болнице ако се у њима ништа не ради на смањењу листа. Језиве су листе чекања, ни сам нисам веровао", указао је председник Србије.
Навео је да је важно да је проблем лоциран и да се крене у решавање.
"Ми ћемо да, за неколико недеља, скинемо листе чекања за скенер", рекао је Вучић.
Вучић: Нисмо донели одлуку о окупацији
Нисмо донели одлуку о проглашењу окупације КиМ јер су правни експерти били против тога, рекао је председник Вучић.
"То би значило да признајемо територију КиМ као територију друге државе, а оружаним групама Албанаца признао би се статус легалне оружане силе, а ми нећемо да им дамо правни легалитет или легитимитет, јер га немају, ово је гола албанска сила и сила њихових западних савезника", истакао је Вучић.
"Дакле, ми не смемо да им дамо статус легалне оружане силе. То је први и кључни разлог'', рекао је Вучић. Он је навео да је окупација могућа само у међународним оружаним сукобима, што би, како је рекао, значило да Србија, у таквом случају, признаје територију КиМ као територију друге државе, и да је и то један од разлога за непроглашавање окупације.
''А према члану 306 кривичног законика Републике Србије, признавање капитулације и окупације, грађанин Србије који потпише или призна капитулацију или прихвати или призна окупацију Србије или појединог њеног дела, казниће се затвором најмање десет година. Другим речима, само признавање окупације, односно прокламовање дела територије за територију под окупацијом је и кривично дело'', навео је председник.
Он је додао и да је међународна контрола на КиМ успостављена уз пристанак Републике Србије, односно, тада Савезне Републике Југославије.
Пети потез – Одлука о нелегалности свих институција на КиМ образованих после једнострано проглашене независности
Председник Србије је рекао да ће у Народној скупштини бити донета одлука о нелегалности свих органа и институција образованих на територији Косова и Метохије после нелегално једнострано проглашене независности, као и непостојању свих њихових аката који су донети или ће тек бити донети.
"Овим ћe бити нормирано да су све активности, једнострани и некоординисани акти тих органа правно непостојећи и да не могу производити правне последице нити правно дејство", наводи се.
Александар Вучић је рекао да је сличан поступак предузет по завршетку Другог светског рата, када jе законом проглашена неважност правних прописа донетих пре 6. априла 1941. године, и за време непријатељске окупације.
Скупштина Србије ће у року од 45 дана усвојити одлуку којом констатује нелегалност свих органа и институција образованих на територији Косова и Метохије.
Четврти потез – Успостављање посебног тужилаштва
Усаглашено jе да ћe Народна скупштина Републике Србије у року од 45 дана усвојити Закон о организацији надлежности правосудних органа Републике Србије за подручје АП КиМ којим ћe бити успостављено посебно Тужилаштво за процесуирање злоупотреба и кршења основних људских права, узурпацију имовине, угрожавање телесног интегритета и достојанства грађана Републике Србије на простору Косова и Метохије.
Тужилаштво ћe имати посебан задатак да истражи и гони криминална и противправна дела службеника и званичника привремених институција у Приштини.
Вучић је рекао да успостављање ове мере неће трајати "довека" већ само до успостављања и поштовања норми договорених и потписаних у Бриселу, уз поштовање Бриселског споразума.
"Ми овим попуњавамо правни вакуум, јер у овом тренутку немамо начин да гонимо све оне који учествују у прогону, протеривању, малтретирању, шиканирању, пребијању и упуцавању Срба на КиМ", рекао је Вучић.
Истакао је да ће бити одређена и посебна судска већа, као и посебно тужилаштво које би се бавило и криминалним и противправним делима службеника и званичника, који спроводе акције кршења људских права над српским становништвом на Косову и Метохији.
"Тиме ће бити обухваћена и лица српске националности које, у име и за рачун албанске тајне полиције, спроводе прогон српског живља на најгори могући начин и учествују у прогону нашег становништва", рекао је Вучић.
Трећи потез – Отпорност српских институција на Косову и Метохији
Српске институције и привремени органи на Косову и Метохији неће бити укинути нити затворени, чиме ће бити спречено да Аљбин Курти оствари свој главни политички циљ – да исели и у потпуности елиминише институције Србије и Србе на Косову и Метохији, рекао је председник Србије Александар Вучић.
"У сврху ублажавања једностраних и некоординисаних акција Куртијевог режима усмерених против српских институција и привремених органа, тик уз административну линију, у насељеном местима Рудница и Рибарићи биће отворена Писарница, на којој ће Срби са севера Косова и Метохије имати приступ у остваривању својих права из домена социјалне заштите и посредством које ћe се пружати виталне јавне и административне услуге грађанима", наводи се.
Председник Вучић је рекао да су укинути послови за 5.880 људи на северу КиМ и да је Приштина онемогућила издавање потврда о венчању, оверу сагласности за дете за прелазак административне линије, да се новорођенчад не могу пријавити, да се не може дати сагласност за подизање новца у банкама, као и да нису могуће овере уговора – односно 25 различитих услуга.
"Сви ти људи ће имати редовне и уредне плате, које неће каснити. Плате ће бити увећане за онолико колико им треба да оду по свој новац и назад", рекао је Вучић.
Други потез – Косово и Метохија као подручје посебне социјалне заштите
Усаглашено je да ћe Народна скупштина Републике Србије у року од 45 дана усвојити Закон којим ћe прогласити Аутономну Покрајину Косово и Метохију за подручје посебне социјалне заштите, чиме ће бити загарантовано право на финансијску подршку за незапослене.
Овим законом биће посебно регулисан и ограничен промет непокретности (ограничавање продаје непокретности и за појединце који су корисници повластица из Закона).
Уживање повластица ћe бити ограничено само на оне који заиста живе на АП КиМ.
"Драстично ћемо увећати финансијску подршку за 5.000 људи који су незапослени на месечном нивоу од 20.000 динара", напоменуо је Вучић.
Сви наши ученици у основним и средњим школама на КиМ имаће бесплатне уџбенике, а имаће и око 5.000 динара месечног додатка, навео је председник.
"Договорили смо и грађевински материјал, који ћемо бесплатно да испоручујемо онима који ће да граде своје приватне стамбене објекте, јер Приштина не жели да омогући градњу насеља", рекао је Вучић.
Најавио је и ново запошљавање 41 лекара, још 59 медицинског и другог особља. "Идемо и на повећање накнаде за 109 геронтодомаћица, 50 личних пратилаца, што је додатних 63 милиона, плус 525.000 динара", рекао је Вучић.
Наговестио је и подстицање развоја привредне делатности, женског предузетништва и породичног бизниса, као и развоја пољопривредне делатности.
Први потез – Повратак на "Stаtus Quо Аntе"
Председник Вучић представио је захтеве и потезе Србије, подељене у пет области.
Захтевамо повратак на Stаtus Quо Аntе уклањањем кључних последица једностраних и некоординисаних акција Куртијевог режима, што представља нужну претпоставку за смислени напредак у процесу дијалога.
У том циљу, биће покренута глобална дипломатска кампања у којој ће бити пренето очекивање да се у накраћем периоду испуни седам нужних претпоставки за напредак у дијалогу које укључују:
1. Расписивање и одржавање слободних и демократских локалних избора на Северу Косова и Метохије, уз учешће мисије ОЕБС и контролу ЕУ;
2. Примену члана 9 Првог Бриселског споразума кроз колективни повратак Срба у Регионални директорат КП Север;
3. Повратак српских судиjа и тужилаца на правосудне функциjе;
4. Повлачење специјалних снага тзв. косовске полиције из нелегално саграђених база и контролних пунктова на северу Косова и Метохије, као и њихово повлачење из свих институциjа, коjе су од 1999. године до нелегалног затварања 2024. године пружале виталне jавне и административне услуге грађанима;
5. Хитно, неодложно и коначно формирање Заједнице српских општина, без даљих политичких смицалица и игара, jep нам je jаcнo да je 12 година то била само игра која je коришћена за куповину времена, са циљем да се ЗСО никада не формира и да се уз то укину сва права Срба. Ово конкретно значи усвајање коначног Нацрта статута ЗСО на начин предвиђен Пословником о раду Управљачког тима, од стране демократски изабраних представника српске заједнице на Северу Косова и Метохије;
6. Неодложна примена гаранција Европске уније и САД од 28. децембра 2022. године и моментално ослобађање свих политичких затвореника који су ухапшени од тзв. косовске полиције због свог демократског, грађанског или политичког активизма – а посебно оних који су ухапшени због учешћа на мирним протестима/барикадама;
7. Неодложно омогућавање несметаног платног промета и поштанских услуга.
Ови захтеви биће пренети у предстојећим међународним активностима које ћe укључити разговоре и посебне догађаје у оквиру система УН и ОЕБС-а, као и подизање свести о кршењу људских права Срба у оквиру Комитета за људска права УН.
Председник Вучић је рекао да ће се до краја новембра састати са више од 60 светских лидера и упознати их са свим тачкама, као и да је већ написао писмо за председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен, затим Жозепа Бореља, да ће писати и кинеском, америчком и руском председнику.
Вучић је навео да је потребно да се формира директорат Север, где ће полицајци на северу КиМ бити Срби.
Каже да је донета одлика о 10 или 11 одликовања која ће дати "онима који су нам помогли у борби за достојанство Србије по питању сребреничке резолуције".
"Лично ћу им уручити у Њујорку", истакао је Вучић.
Председник изнео пет потеза Србије
Председник Вучић изнео је потезе Србије:
– Повратак на "статус кво",
– Косово и Метохија као подручје посебне социјалне заштите,
– Отпорност српских инситуција на КиМ,
– Успостављање посебног тужилаштва,
– Одлука о нелегалности свих органа и институција образованих на територији КиМ након нелегално једнострано проглашене независности и непостојању свих њихових аката који су донети или ће тек бити донети.
"Запад сваку нашу меру гледа из угла независности Приштине"
Говорећи о стању у Србији у време потписивања Бриселског споразума, Вучић је рекао да се држава трудила да постигнемо мир истовремено да се земља развија у тренутку растућег спољног дуга.
Бриселски споразум који је постигнут 2013. године, није могао бити бољи у датим условима под, како је истакао, неиздрживим притисцима.
"Све што смо разумели да је потписано и да ће потпис ЕУ гарантовати спровођење, испоставило се да ништа не значи. Од тада креће узурпација права од стране Приштине, рушење Бриселског споразума, прогон Срба, да се једном заврши са Србима јер је то за Приштину једина гаранција да ће 'Косово бити слободно'", истакао је Вучић.
Како је нагласио, од Аљбина Куртија могу се очекивати само лошије вести јер иде изборна кампања.
Истакао је да се интереси Запада на КиМ у односу на наше потпуно разликују.
Подсетио је на причу о возу који је ишао до Косовске Митровице и напад западних медија зато што је био испуњен призорима фресака из српских манастира.
"Није злочин упуцавање деце на Божић, док је у Бањској страдао полицајац који по свим законима није смео да буде ту. Органи западних земаља објавили су преко 7.600 званичних изјава о Бањској, док смо о упуцавању српске деце пронашли свега шест изјава. Не интересује њих судбина српске деце, једино да сваку нашу мере гледају из угла независности Косова", рекао је председник.
Указао је на то да је одлуком Европског савета из децембра 2008. године имају обавезу да поштују Резолуцију 1244 и да буду статусно неутрални. "Све су погазили. Ми можемо да указујемо и огољавамо ту врсту лицемерја и знањем подржавамо и чувамо народ на КиМ свом снагом уз поштовање дијалога".
"Бриселски споразум је био спасоносна грана"
Председник Србије Александар Вучић истиче, сумирајући историјски контекст дешавања на Косову и Метохији, да смо становништво губили још од шездесетих...
"Осамдесетих су Албанци видели светло на крају тунела, о деведесетим да не говорим, а онда је дошла демократска власт коју је желео демократски Запад", рекао је Вучић.
Истакао је да је пре тога на делу била агресија против СР Југославије, мимо одлуке СБ УН, у којој су страдали Срби, али и Бошњаци, па и Албанци. Вучић је рекао да је потпуно јасно да је Србија противправно, на најбруталнији могући начин, мимо права, мимо закона, мимо одлуке Савета безбедности Уједињених нација, била нападнута 1999. године.
"Запад је само чекао демократску власт у Србији, да оде Милошевић, па су мислили – лако ћемо решити питање Косова", истакао је председник Србије.
Навео је да смо онда, 2003. године, већ изгубили СР Југославију, заједничку државу Србије и Црне Горе.
"Да би смо створили Државну заједницу СЦГ, и из федералног, прешли у конфедерално уређење, што је био почетак краја заједничке државе. Затим су 2004. спровели Мартовски погром уз ћутање демократског света, а онда смо 2006. дочекали отцепљење Црне Горе, што је последња фаза одвајања КиМ од Србије. Не заборавите да у 2006. години крећу преговори у Бечу, које воде Марко Јакшић, (Слободан) Самарџић, Милош Јовановић и остали, у име Републике Србије, са Хашимом Тачијем", сумирао је Вучић.
Подсетио је на 2008. и статус "независног Косова".
"Преко ноћи је 85 земаља Запада признало Косово, и то најмоћнијих. До 2013. имамо 112 земаља које признају независност Косова. Само земље са сличним проблемима остају на нашој страни, а сви остали су се приклонили Сједињеним Државама. Тада долазе разговори око Бриселског споразума, и то нам је била спасоносна грана. Знали смо да Приштина неће испунити потписано. Добили смо гаранције и веровали да ће макар потпис ЕУ нешто значити. Испоставило се да они ни то не поштују, да то није случај, када креће рушење Бриселског споразума и жеља да по сваку цену Косово мора бити независно, уз нестанак Срба. А то је посебно изражено у ери Аљбина Куртија", рекао је Вучић.
Вучић: Косово је најскупља реч за сваког Србина
Председник Александар Вучић изјавио је у обраћању јавности, због бруталног напада на српско становништво на КиМ, да се Србија налази у нелакој правно-политичкој ситуацији по питању КиМ.
"Економски напредујемо веома брзо, врло добро, можда и одлично, како кажу економски параметри и показатељи. Али оно што остаје наша најболнија и најтежа тачка, нема никакве сумње, јесте Косово и Метохија", рекао је Вучић.
Истакао је да је Косово најскупља реч за сваког Србина, истовремено најлакше потезана, неретко са неописивом лакоћом неодговорности.
"Њена употреба и злоупотреба су нас доводиле до бесмисла. Какве год мере бих предложио и шта год урадили, никада нико неће бити задовољан", навео је Вучић.
Председник Александар Вучић обратио се јавности из Палате Србија.
Коментари