Читај ми!

Посланици о амандманима, претплати за Јавни сервис, али и о литијуму

На дневном реду ванредног заседања Скупштине Србије је 60 тачака. Већи део расправе је посвећен првој - Декларацији са Свесрпског сабора, али и рударењу литијума, иако та тема није уврштена у дневни ред. Посланици су расправљали о поскупљењу таксе за Јавне сервисе и изменама закона о становима за снаге безбедности.

И четвртог дана расправе о 60 тачака дневног реда, где је за предлагача најзначајнији Предлог декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, обележила је полемика посланика власти и опозиције о ископавању литијума.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да посланици опозиције који се противе Декларацији тако говоре, јер нису прочитали тај документ, а поводом критика које износе на рачун ископавања литијума, рекла је да за њих има седам питања о компанији "Рио Тинто" која је, како тврди, у Србију дошла за време њихове власти.

Брнабићева је, обраћајући се као посланик, нагласила да је та Декларација историјски најважнија, а да није усмерена ни против једног народа и да су то могли да виде и представници опозиције.

Шефица посланичке групе Странке слободе и правде Мариника Тепић тврди да је "Рио Тинто" дошао у Србију још 1997. године захваљујући сарадњи са Рударско-геолошким факултетом. "Већ следеће, ‘98, у време црвено-црне коалиције, 'Рио Тинто' је отишао у Јадар да се интересује за литијум", додала је Тепићева.

Народни посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да се у парламенту расправља "о режимском памлфету који је предложила 'Рио Тинто коалиција'".

Председник посланичког клуба СНС-а Миленко Јованов рекао је у Скупштини Србије да власт не бежи од референдума о "Рио Тинту". Реагујући на Миливојевићеве речи да се Србија буни и буди, те да ће отићи са власти, Јованов је навео да су то слушали и раније.

Посланици опозиције изјаснили су се против повећања износа таксе за јавне сервисе, истичући, између осталог, да не постоји уставни основ за то, као и да би то представљало удар на буџет грађана и да "јавни сервис треба прво да почне да ради у интересу свих".

Предложено је да се такса за јавне сервисе повећа са 299 на 350 динара.

субота, 21. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње