Завршена расправа у начелу о Декларацији и осталим тачкама, наставак претреса амандмана у уторак
Посланици Скупштине Србије завршили су рад, а расправу у појединостима на више законских предлога, међу којима је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа као и поскупљење претплате за јавни сервис, наставиће у уторак од десет часова. Посланик Зелено-левог фронта Ђорђе Павићевић рекао је да ће гласати против Декларације јер је "лоша за Србију и донета у лошој намери". Министар пољопривреде Александар Мартиновић одговорио је да се сада "води хајка против тог текста како се водила и против Меморандума САНУ".
Извештај Милице Милосављевић
Завршено данашње заседање, наставак у уторак од 10
Скупштина Србије завршила је свој рад за данас, наставак претреса амандмана у уторак у 10 часова.
Странке опозиције најавиле да неће гласати за повећање претплате за РТС
Посланици опозције изјаснили су се против повећања износа за претплату на РТС, истичући, између осталог, да не постоји уставни основ за то.
Претплата за јавни сервис се повећава са 299 на 350 динара.
Посланица Новог лица Србије Ивана Роквић рекла да према Уставу држава уређује и обезбеђује систем јавног информисања, те да самим тим не постоји уставни основ за наметање претплате.
Ирена Живковић из странке Слободе и правде изјавила је да се расправља о четвртом повећању претплате за Радио-телевизију Србије од када је председник Александар Вучић обећао да ће је укинути критикујући извештаваее Јавног сервиса.
Посланица странке Србија центар (Срце) Тијана Перић Дилигенски критиковала је најаву повећања претплате рекавши да, јер јавни сервис мора да се упристоји и да ради у интересу свих грађана.
Оценила је да је програм РТС све сиромашнији и да је културно-уметнички програм маргинализован, а да према одлуци Регулаторног тела за електронске медије телевизије са националном покривеношћу више немају обавезу да производе 20 одсто културног програма.
(Фонет)
Завршена начелна расправа, рад настављен разматрањем амандмана
Посланици Скупштине Србије завршили су обједињену начелну расправу о свим тачкама дневног реда, међу којима је и Декларација усвојена на Свесрпском сабору, а рад су наставили претресом у појединостима.
На дневном реду су и споразуми који се односе на задуживања, као и предлог да Јоргованка Табаковић буде реизабрана за гувернера НБС.
(Танјуг)
Павићевић: Предлог Декларације донет у лошој намери; Мартиновић: Хајка као против Меморандума САНУ
Посланик Зелено-левог фронта Ђорђе Павићевић каже да ће гласати против Декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа јер је лоша за Србију и донета у лошој намери - да се учврсти владавина председника Србије Александра Вучића и посредно председника Републике Српске Милорада Додика.
"Придев 'српски' са варијацијом 'свесрпски' појављује се више од 200 пута, а национални око 40 пута", рекао је Павићевић на седници Скупштине, наводећи да је текст лоше написан и да је пун "придева и труизама".
Како је рекао, у делу који позива на очување српског језика и ћирилице "на чистом српском језику пише да ћете формирати сет мера".
Павићевић је рекао да опозиција није позвана да учествује у састављању тог документа и да се тако "ваљда у владајућој странци замишља саборност народа", јер "ваљда у опозицији не седе довољно добри Срби".
У Декларацији пише ко смо и шта смо, како треба да васпитавамо децу, чега треба да се сећамо, као и шта да заборавимо, рекао је Павићевић и додао да је фраза да "ми Срби мислимо својом главом" достојна Монтипајтоноваца и питао како колективно тело "мисли својом главом".
Како је рекао, Декларација је потписана дан пре него што се навршило 25 година од потписивања Кумановског споразума, који је потписала слична влада, која је у своје време слично позивала на јединство.
Павићевић је рекао да се Декларацијом, како кажу, спречава да се српски назив назива геноцидним, али је у реду да буде "ратнозлочиначки" или "масовнозлочиначки", јер тако председник Србије дефинише злочин у Сребреници.
Министар пољопривреде Александар Мартиновић рекао је на седници да се сада води хајка против Декларације како се водила и како се води против Меморандума Српске академије наука и уметности (САНУ).
"И од тада сви који не воле Србију и српски народ кажу да је Меморандум САНУ програм велике Србије и то се односи и на ову Декларацију коју ћемо ми ових дана да усвојимо, са вама или без вас", рекао је Мартиновић.
Како је додао, о Меморандуму је чуо разне неистине, да је то био великосрпски документ, геноцидни документ који позива на истребљење несрпских народа.
Они који су о документу писали нису га ни прочитали и до данас није чуо шта у Меморандуму није тачно, додао је.
Мартиновић је навео да се ни у једном реду и реченици не позива на мржњу и етничко чишћење, ни на какво рушење Југославије или на велику Србију, већ на решавање социјалних, економских и културних проблема са којима су се суочавале Југославија, Србија и српски народ у Југославији, те да ни у Декларацији нема позива на мржњу и етничко чишћење, нити било чега што би представљало претњу другим народима.
"Ова Декларација, између осталог позива на мир, стабилност. Представља пружену руку Србије и српског народа државама насталим на простору бивше Југославије и народима који су са нама заједно живели у тој Југославији", рекао је Мартиновић.
Мартиновић је додао да Павићевић припада делу елите Србије који помињање српства, српске слоге и Србије доживљава као стварање велике Србије и да своје европејство, културу, мундијализам и начитаност доказују тиме ко ће бити већи аутошовиниста.
"Не разумем зашто сви ви који себе сматрате демократама, филантропима, противницима велике Србије и српске слоге стално имате потребу да се некоме доказујете и правдате и стално имате потребу да спомињете ту Сребреницу.
И сад ми треба два милиона пута да кажемо жао нам је због злочина у Сребреници, али то вама није довољно, ни кад се понови два милиона пута, ни пет милиона пута", рекао је Мартиновић.
Рекао је да то што се десило у јулу 1995. користи као "маслинова гранчица" да се сакрије да опозицији "уопште није стало до интереса Србије, интереса Републике Српске и интереса српског народа".
"Да бисте били до краја поштени, морате да објасните грађанима Србије и кажете да оно што се десило у Сребреници, није се десило тек тако", рекао је Мартиновић.
Он је помињао убијање Срба 1941. у источној Босни и 1991. годину када је, према његовим речима, Муслиманима послата порука да не излазе из Југославије јер су признати као нација и да им је понуђено да младићи не морају да служе војску ван БиХ.
"Кренуло се путем отцепљења и шта сте могли да очекујете од српског народа у БиХ који је преживео геноцид у Другом светском рату? Република Српска није настала као геноцидна творевина, настала је као отпор српског народа поновном покушају геноцида над њим, који је делимично успео да се изведе од 1992. до 1995. године", рекао је Мартиновић.
Он се позвао и на речи Латинке Перовић да "историја није само текст, него и контекст" и да то сви увек треба да имају на уму.
Реч је после Мартиновића добио посланик Народне сељачке странке Маријан Ристичевић, а председница Скупштине Србије Ана Брнабић је на негодовање Павићевића рекла да ће добити право на реплику после Ристичевића.
Павићевић је у одговору Мартиновићу истакао да није помињао нити Меморандум САНУ, нити велику Србију, те да је председница требало да га опомене да речи не интерпретира како жели. Он је рекао да власт текст Декларације интерпретира тако да би показала да су у опозицији лоши Срби.
На наводе да ће власт са опозицијом или без ње усвојити Декларацију, те истакао да је Декларација "свесрспска" и да без неких не може да се усвоји.
Он је додао да се Сребреница два пута помиње у тексту Декларације, а да је о геноцидности говорила председница Скупштине, те да се злочини не могу "подруштвити" и да немају право да тако деле одговорност за злочине које су починили неки људи са именима или презименима.
Мартиновићево излагање коментарисао је посланик Демократске странке (ДС) Срђан Миливојевић рекао је да се дешавало да неко промаши годину, али не и деценију и век, и да је Мартиновић говорио о Меморандуму САНУ из 1986. године иако је на дневном реду документ "који је коалиција Рио Тинто прогласила свесрпском декларацијом".
Он је рекао да власт народу који је из Другог светског рата изашао као жртва лепи епитет џелата, јер сваку пресуду Хашког трибунала лепи српском народу. После те расправе закључен је заједнички претрес 60 тачака, а затим се прешло на расправу о тачкама у појединостима, односно о амандманима.
(Фонет)
Перић Дилигенска Брнабићевој: Обраћајте ми се са "доктор"
Посланица странке Србија центар (Срце) Тијана Перић Дилигенски желела је да говори у парламенту о резибору Јоргованке Табаковић на место гувернерке Народне банке Србије, али је председница Скупштине Србије Ана Брнабић прекинула њено излагање.
Како је Брнабићева образложила, Перић Дилигенски имала је минут и 17 секунди и толико је могла да говори.
Тијана Перић Дилигенски тражила је да је Ана Брнабић прозива као "доктора Перић Дилигенски", јер се тако обраћа Јоргованки Табаковић која је доктор Едуконса.
"Да ли је Едуконс вреднији од Београдског универзитета? Ја мислим да није", рекла је Перић Дилигенски
Додала је да Табаковић има биографију на 12 страна, да је испред ње вундеркинд из Вучитрна, да не сумња да је интелигентна, али да се пита где је та интелигенција била када је рекла да је инфлација увезена, а Србија је имала највећу стопу инфлације уз Турску и Мађарску.
Након тога њен говор је прекинут.
(Фонет)
Миливојевићу изречена опомена
Народни посланик Демократске странке Срђан Миливојевић, рекао је да се у парламенту расправља "о режимском памлфету који је предложила Рио Тинто коалиција"
"Како се неки документ може назвати сверспским, а предлажу га чланови странке који са Аљбином Куртијем раде на стварању Велике Албаније? Како се може назвати сверспским неки документ када су свесно искључени Срби из Хрватске, чиме режим Вучића стаје на страну режима Независне државе Хрватске и Анта Павелића, који је негирао", навео је Миливојевић, након чега му је реч одузета и изречена опомена.
Кркобабић: Декларација најважнија тема седнице, позив на заштиту српског народа
Шеф посланичке групе Партије уједињених пензионера Србије Стефан Кркобабић рекао је да се дневни ред Скупштине Србије са 60 тачака може свести на три тачке - прву о Декларацији о заштити права српског народа, другу о литијуму за посланике опозиције и трећу за разно.
Кркобабић је на седници парламента рекао да је за владајућу већину Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа најважнија и да је њен циљ да Срби престану да се деле.
Кркобабић је рекао да се Декларација не сме да буде позив на јефтини патриотизам, већ позив да се заштите права српског народа где год да живи.
"Друга је тачка дневног реда за неке посланике прича о литијуму, да они нама понуде неку њихову декларацију о томе", рекао је Кркобабић и додао да му је драго што је на седници речено да се ништа неће радити без научних доказа.
Кркобабић је најавио и да ће подржати реизбор Јоргованке Табаковић за гувернерку Народне банке Србије, јер је за институције важно да имају континуитет.
(Фонет)
Настављена седница после паузе
Након једночасовне паузе, настављено заседање парламента.
Одређена једночасовна пауза
Председница Скупштине Ана Брнабић одредила је једночасовну паузу.
Посланици настављају са радом у 15 часова.
Роквић: Повећање претплате за јавни сервис финансијски ударац на грађане
Посланица Народног покрета Србије (НПС) Ивана Роквић рекла је да ће посланици те странке гласати против предлога измена закона којим се повећава износ претплате за РТС, јер сматрају да је повећање ове претплате, како је навела, још један "финансијски ударац" на већ исцрпљене буџете грађана.
Линта и Шкријељ о Декларацији
Посланик Српске напредне странке (СНС) Миодраг Линта изјавио је данас у Скупштини Србије да је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа један од најважнијих националних докумената, којом се шаље јасна порука да су државни и национални интереси темељ опстанка српског народа.
"Оно што посебно желим истаћи и нагласити да се овом Декларацијом афирмише мир, да се одбацују било какви сукоби, да ова Декларација није усмерена против било ког народа и против било које државе. У њој се јасно говори о поштовању Дејтонског мировног споразума, иако сви добро знамо да су Републици Српској на груб и неприхватљив начин отете 83 надлежности", рекао је Линта у наставку Прве вандредне седнице у тренутном сазиву Скупштине.
Додао је да се у Декларацији, такође, говори о потреби и важности поштовања резолуције 1244, као и да се јасно говори да су Косово и Метохија неодвојиви део Србије.
"Због тога су апсолутно неприхватљиве, злонамерне и неразумљиве реакције из политичког Сарајева, односно неприхватљиви су напади бошњачког и хрватског члана председништва БиХ, Дениса Бећировића и Жељка Комшића, који говоре да је ова Декларација тобоже удар на БиХ, удар на Дејтонски мировни споразум. Такође, одбацујем и тезе појединих колега у Народној скупштини Републике Србије, да ова Декларација има за циљ националну доминацију. То је једна брутална лаж и управо ова декларација афирмише равноправност, афирмише основне темељне вредности за које се залаже српски народ, истовремено поштује да та иста права и вредности могу да заступају други народи на простору Западног Балкана", рекао је Линта.
Указао је да се у Декларацији истиче потреба борбе за истину о ономе шта се заиста догађало у Сребреници, као и да се, како је истакао, одбацује "монструозна лаж" да су Србија и српски народ водили агресорске ратове.
Додао је да се у Декларацији јасно изражава пијетет према свим жртвама, без обзира на нациоанлну припадност. Линта је оценио да би било добро да Србија има посебну државну институцију, Меморијални центар српских жртава на простору бивше Југославије, који би се на плански начин бавио питањем истине о страдању српског народа.
"Важно је да Скупштина Србије донесе резолуцију о осуди геноцида над Србима, Ромима и Јеврејима у НДХ, да се оснује Меморијални центар геноцида над српским народом у НДХ, да се одреди дан сећања на српске жртве геноцида у НДХ и да се започне активна дипломатска политичка борба за међународно признање геноцида у НДХ над нашим народом, јер без те чињенице није могуће потпуно разумети догађаје из деведесетих година прошлог века, које су се дешавале на подручју бивше Југославије", рекао је Линта.
Истакао је да је важно што се у Декларацији наводи да ће Србија и Република Српска подржавати повратнике у Федерацију БиХ и указао да се српски народ који живи у Федерацији БиХ налази у тешкој ситуацији, као и да федералана и кантонална власт крше принципе Дејтонског споразума о запошљавању Срба у јавним институцијама.
"Срби у Федерацији БиХ су нажалост грађани, не другог, него петог реда", оценио је Линта и додао да Декларацији недостају одредбе помоћи повратницима у Хрватској, који су, како истиче, такође у тешком положају.
Народна посланица СПС-а Дијана Радовић изјавила је да је за ту странку Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа један од најзначајнијих докумената који се у последње време нашао пред посланицима. "Ми сматрамо да ће ово бити један од стубова наше националне политике у будућности.
Императив опстанка нашег народа и императив развоја наше државе јесте да знамо ко смо, где смо данас и којим путем желимо да се крећемо у будућности, да бисмо уопште и опстали. Да сачувамо нашу традицију, да заштитимо нашу историју, нашу културу, језик и писмо... Овом декларацијом ми потврђујемо наш национални идентитет", поручила је Радовић.
Додала је да је Декларација одраз одговорности вођења српске политике у "овом турбулентном геополитичком тренутку".
Посланик СДА Санџака Ахмедин Шкријељ је са друге стране оценио да је предложена Декларација "претња" миру и стабилност и на Балкану и да је та странка неће подржати.
"СДА Санџака не спори право српском народу на сарадњу, уколико се та сарадња не остварује на штету интереса, потреба и сигурности других народа, суверенитета и територијалног интегритета других држава, а нарочито државе Босне и Херцеговине", рекао је Шкријељ тврдећи да би декларација представљала препреку за враћање поверења народима и државама на простору западног Балкана, а нарочито враћању поверења између Бошњака и Срба, Босне и Херцеговине и Србије.
О Рио Тинту, литијуму и референдуму
Председник посланичког клуба СНС Миленко Јованов изјавио је у Скупштини Србије да власт не бежи од референдума о Рио Тинту.
Он је, реагујући на излагање посланика Демократске странке Срђана Миливојевића на седници Скупштине Србије, рекао да је Миливојевић у свом излагању уствари оптужио оне који су 2001. регистровали фирму Рио Сава, дали јој право на истраживање, а затим и проширивали право на истраживање.
"Миливојевић је те људе оптужио за корупцију. Није фер да тако говори о својим колегама", рекао је Јованов.
Реагујући на речи Миливојевића да се Србија буни и буди, те да ће отићи са власти, Јованов је рекао да су то слушали и раније. Он је додао да се опозиција води истраживањима Ђорђа Вукадиновића, који, како је рекао, ништа не уме да погоди.
"Чак и према тим истраживањима, против Рио Тинта је 55 одсто грађана, а то није унисоно или униформно мишљење", рекао је Јованов.
Он је оптужио опозицију да лажу људе да ће се копати литијум у Аранђеловцу, Коцељеву или Крагујевцу, где нема ничега.
"Обмањују људе, не би ли на тај начин негде мобилисали народ и онда се они ставили на чело и - ево их ослободиоци, идемо на изборе на које нећемо да изађемо. Само обећајте јавно да нећете да изађете на те изборе, што кажете, хоћемо изборе на које нећемо изађемо. Ево ми сви напуштамо салу тог момента, идемо, кампујемо испред председништва да молимо председника да вам да изборе на које нећете да изађете", поручио је Јованов.
Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да је Рио Тинто добио истражно право 2001. да би видели чиме земља располаже и додао да истражно право не подразумева експлоатацију.
Посланици Странке слободе и правде рекли су да је Рио Тинто први пут дошао у Србију 1997, када је остварио, како су навели, сарадњу са Рударско-геолошким факултетом и оптужили бившу министарку енергетике Зорану Михајловић да је од 2005. године, како су рекли, упорно трасирала пут за Рио Тинто.
Председница посланичке групе Социјалистичке партије Србије Снежана Пауновић запитала је у чему је грех што је Рударски факултет остварио сарадњу са међународном компанијом Рио Тинто.
"Да ли је грех што су људи од струке остварили међународну сарадњу са неком међународном компанијом. Претпостављам да су сарађивали на тему и неких других руда, а не само литијума", рекла је Пауновић.
Брнабић: Седам питања опозицији о Рио Тинту
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да посланици опозиције који се противе Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа тако говоре, јер нису прочитали тај документ, а поводом критика које износе на рачун рекла је да за њих има седам питања о компанији Рио Тинто која је у Србију дошла за време њихове власти.
Брнабић је обраћајући се као посланик, нагласила да је та Декларација историјски најважнија, а да није усмерена ни против једног народа и да су то могли да виде и представници опозиције нису дошли спремни на седницу и нису је прочитали.
"Она позива на мир и стабилност у региону и говори о потреби Србије, српског народа свуда у региону западног Балкана за миром и стабилношћу, уважавањем, поштовањем, за погледом у будућност. Супротно могу да тврде само они који никада нису прочитали овај важан документ, што показује да посланици опозиције у великој мери нису прочитали документ", рекла је Брнабић.
Додала је да Декларација говори и о другима у региону јер, како је објаснила, када се говори о миру у региону, говори се о свима онима који у њему живе.
Брнабић је рекла да је суштина Декларације потреба за очувањем традиције, језика, културе, писма, права српског народа ма где живе. Говорећи о тачкама дневног реда које су критиковали опозициони посланици, поделила их је у четири групе - брига о грађањима (попут грађења ауто-путева), подршка Србији пред Генералном скупштином УН од принципијелних земаља (попут Сао Томе и Принсипе), даље напредовање Србије у евроинтеграцијама и заштита животне средине, као и избор гувернера Народне банке Србије (НБС) и председника Фискалног савета.
Посланицима опозиције Брнабић је поставила седам питања о литијуму и Рио Тинту, подсећајући их да је у време бивше власти, чији су они чланови били, доведен Рио Тинто у Србију, као и да је после тога формирања и ћерка фирма Рио Сава.
Према њеним речима, циљ тих питања је одговор на питање како је могуће да су ти посланици данас против литијума и Рио Тинта, а да су у врме њихове власти закони и стретегије рађени управо на такав начин да омогуће развој рударства и рад ове компаније у Србији.
"Ако је Рио Тинто најгори, зашто сте га довелу у Србију? Рио Тинто је регистровао ћерку фирму 16. маја 2001. године и од тада до данас су две владе лично преговарале са Рио Тинтом", рекла је Брнабић, додајући да је даташња власт, а садашња опозиција компанију Рио Тинто описивала као најбољу компанију.
Изречена опомена Драгани Ракић
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изрекла је опомену Драгани Ракић, зато што је, како је рекла, нетачно да се ниједан други народ, сем српског, не помиње у декларацији усвојеној на свесрпском сабору, али и због помињања посланика Балинта Пастора, који није био присутан на седници.
Полемика Драгане Ракић, Миленкa Јовановa, Александрa Мартиновићa и Јоргованкe Табаковић
Председник посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов изјавио је да ће се литијум у Србији ископавати уколико се испуне еколошки стандарди, а регујући на излагање посланице Демократске странке Драгане Ракић, оценио је да се опозиција уједињује у покушају да дође до власт, а не због литијума.
"Покушали су да искористе корону, трагедију у Рибникару да се уједине. А сада литијум", рекао је Јованов поводом примедби које је изнела Ракић, а која је својим изгањем о Декларацији и другим тачкама изазвала реаговање и других посланика. Јоваов је рекао да су Срби отишли у Чикаго после Другог светског рата, а да је 50 чланова ДС побегло од Драгане Ракић и да су уточиште нашли у СНС.
Ракић је претходно изнела тврдњу да је ово "најскупља седница" у историји парламентаризма и да служи само као "покривалица" за ново задуживање Србије од 21,6 милијарди евра. Она је оценила и да ће Александар Вучић успети да уједини све људе против копања литијума, а успротивила се поновном избору Јоргованке Табаковић за гувернера НБС, тврдећи да је Виши суд два пута донео пресуду против ње због мобинга према раднику НБС Срђану Миловановићу, аутору Закона о осигурању.
Она је, такође, рекла да је посланик СВМ Балинт Пастор једини припадник националне мањине који је "одушевљен" декларацијом са Свесрпског сабора наводећи да је "страственији" од Милоша Вучевића у одбрани српске декларације.
Ракић је додала и да би тај документ могао да се проследи мађарском парламенту па да се тамо чује како су "Мађари из Мађарске и Мађари из Војводине једно", као што смо, како каже, овде од Вучевића чули да су Срби из Србије и Срби из Републике Српске једно.
Посланик СВМ Борис Бајић одговорио је Ракић да је непримерено да се неко тако опходи према председнику те странке и посланичке групе.
"У протеклих 30 година СВМ прешла је далек пут. Ми смо озбиљна регионална странка, сматрам тај испад као потпуно непримерен. Оно што је председник наше посланичке групе хтео да каже је да смо јако поносни на нашу земљу, јер Србија има снаге да се бави и Србима ван Србије", поручио је Бајић.
Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић поводом оптужби за мобинг, рекла је да се ради о нетачним и тенденциозним наводима једног портала који већ дуже време смишљено пише тако да наруши углед НБС.
Табаковић је рекла да портал није проверио кредибилитет саговорника, а да је комплетна дискусија изнета на основу пресуде која је укинута. "Не постоји ниједна пресуда за злостављање на раду против НБС или руководства", рекла је Табаковић одбацујући наводе Ракић.
Ивановић: Дневни ред од 60 тачака је мађионичарски трик
Први говорник на наставку заседања био је Александар Ивановић из Народног покрета Србије, који је констатовао да је дневни ред од 60 тачака "мађионичарски трик".
Како је објаснио, власт тиме покушава да сакрије од грађана Србије да се земља задужује за нове три милијарде евра, и то не код међународних финансијских институција, него код комерцијалних банака, где су камате много веће и износе осам одсто.
Ивановић је рекао да се то ради због тога што међународне финансијске институције контролишу како се новац троши, док када су у питању комерцијалне банке "не пита нико како се троши тај новац", па се цене радова "напумпавају" и неко се на томе богати.
"Покушавате и да забашурите ствар око литијума", упозорио је Ивановић, и подсетио председницу Скупштине Ану Брнабић да је у децембру прошле године, уочи избора, као премијерка изјавила да је "стављена тачка на пројекат 'Јадар'" .
"Узели сте мандате, сели у фотеље и постали лобисти једне приватне стране компаније. Ви сте пре свега преварили ваше бираче" , констатовао је Ивановић.
Он је указао и на лошу политику власти према Косову, "јер су све дали Албанцима" .
Реагујући на то, шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов, оптужио је Ивановића да је "распродао сву своју имовину на Косову и купио стан на Врачару".
Настављено заседање Народне скупштине
Настављено је прво ванредно заседање Народне скупштине. Председница Народне скупштине Ана Брнабић констатовала је да је присутно 117 народних посланика.
Настављен је начелни претрес о 60 тачака дневног реда.
Седница ванредног заседања Скупштине Србије почела је прошле седмице, у уторак 23. јула, када је премијер Милош Вучевић образлагао Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.
Вучевић је, представљајући посланицима Декларацију, рекао да она представља темељ националне политике, додајући да су сви кључни чиниоци били укључени у њену израду.
Пред посланицима је низ споразума о задуживању, међу којима је и кредит код банке Поштанска штедионица у износу од 42 милијарде динара за изградњу националног стадиона.
Посланици би требало да расправљају и о кадровским решењима, односно бираће се гувернер НБС, за шта је поново предложена Јоргованка Табаковић, затим председник Фискалног савета Србије, а на ту функцију је уместо Павла Петровића коме је истекао мандат, предложен Благоје Пауновић.
Скупштина ће наставити рад у 10 часова.
Коментари