Читај ми!

Влада усвојила Националну стратегију за борбу против корупције

На данашњој седници, Влада Србије усвојила је Националну стратегију за борбу против корупције за период 2024-2028. године.

Влада Србије саопштила је да је усвојила Националну стратегију за борбу против корупције за период 2024-2028. године, имајући у виду потребу да се процеси усмерени на спречавање и борбу против корупције планирају и уреде на свеобухватан и системски начин.

"Усвајање Националне стратегије показује да се Србија налази на путу јасног циља и чврстог опредељења спречавања и елиминисања корупције у највећој могућој мери", пише у саопштењу.

Тим документом су, као ризичне, обухваћене области полиције, здравства, образовања, локалне самоуправе, грађевинарства, финансирања политичких активности, пореза и царина, јавних набавки, приватизаије и јавних предузећа, док су области заштите узбуњивача и лобирање заступљене у оквиру ових области.

"Спровођење Националне стратегије допринеће испуњавању 14 прелазних мерила за Поглавље 23: Правосуђе и основна права, а када је реч о репресивним мерама, ова стратегија упућује на израду анализе потреба за изменама и допунама Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције, као и унапређењу резултата истрага, процесуирања кривичних дела корупције, повећању броја осуђујућих пресуда и одузете имовине проистекле извршењем коруптивних кривичних дела", наводи Влада.

Прва Национална стратегија за борбу против корупције усвојена је 2005. године, а у годинама које су следиле и низ других докумената као и Оперативни план за спречавање корупције у областима од посебног ризика, који представља преглед свих антикорупцијских политика од 2005. године.

Одлука о образовању Савета за вештачку интелигенцију

Такође, на данашњој седници, чланови Владе донели су Одлуку о образовању Савета за вештачку интелигенцију, на период од пет година, који треба да усклађује и координира активности на спровођењу стратешког оквира из области развоја вештачке интелигенције, прати реализацију планираних мера и активности, укључујући и Стратегију развоја вештачке интелигенције у Републици Србији за период 2020-2025. године, прати стање, потребе и стандарде развоја и примене вештачке интелигенције у Србији и свету.

Радно тело има и саветодавну улогу и припрема предлоге, препоруке и стандарде, даје мишљења и стручна образложења о свим питањима из области развоја и примене вештачке интелигенције у нашој земљи.

Образована Радна група за унапређење производње и тржишта јагодастог воћа

Влада Србије је образовала Радну групу за унапређење производње и тржишта јагодастог воћа - малине, купине, јагоде, боровнице и рибизле, како би се сагледалa и дефинисалa актуелна ситуација у тој области, са посебним освртом на критичне тачке у тржишном ланцу у процесу производње од расадничарске, преко плантажне производње, до пласмана на тржиште, а у циљу доношења одговарајућих мера за решавање постојећих проблема.

Одобрена новчана помоћ угроженима у Крагујевцу, Краљеву, Баточини и Книћу

Чланови Владе усвојили су Закључак којим се одобравају средства за доделу једнократне новчане помоћи грађанима којима је изузетно угрожен животни стандард, а који живе на територији градова Крагујевца и Краљева и на територији општина Баточина и Кнић, у укупном износу од 11.211.000 динара.

Сарадња Новог Сада и Гјумрија

Чланови Владе сагласили су се и да се донесе Одлука о успостављању сарадње између Града Новог Сада и Града Гјумрија, Република Јерменија.

Одлуком је прецизирано да се сарадња успоставља у областима културе, туризма, образовања, информационих технологија, заштите и очувања животне средине, као и у другим областима.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње