Вучић на пословном форуму у Каиру: Отварамо нову еру у односима Србије и Египта
Председник Александар Вучић се, данас, током другог дана посете Египту, састао са поглаваром Коптске цркве и патријархом александријским Тавадросом II. Са председником Владе Египта Мустафом Мадбулијем је разговарао о новим пројектима на којима би две земље могле да сарађују. Обратиo се учесницима пословног форума, где је поручио да се отвара нова ера у односима Србије и Египта.
Вучић: Одлична посета и изузетно добри разговори са домаћинима
Председник Србије Александар Вучић изјавио је на крају посете Египту да ће споразуми који су потписани у Каиру донети добробит за грађане Србије.
"Одлична посета и изузетно добри разговори са домаћинима. Споразуми које смо потписали донеће огромну добробит за наше грађане, а од посебног је значаја то што смо учврстили нашу билатералну и економску сарадњу", навео је Вучић на Инстаграм налогу buducnostsrbijeav.
Истакао је да је важно што су створени услови за привреднике, који сада могу много боље да пласирају своје производе.
Разговарали смо и о свим другим битним глобалним и регионалним питањима, а ја сам захвалан председнику Абделфатаху Ал Сисију на личној посвећености унапређењу наших односа. Осетили смо велико поштовање наших домаћина и уверен сам да ћемо моћи заједно да градимо добру будућност, казао је Вучић.
Председник Србије са Гебалијем о парламентарној сарадњи двеју земаља
Вучић: Радимо што можемо да пријатељима из Египта омогућимо лакши улазак у Србију
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Србија ради шта може да пријатељима из Египта омогући лакши улазак у нашу земљу.
На питање како Србија може да привуче велики број гостију из Египта, Вучић је рекао да ту постоји проблем и подсетио да се Србија сваки пут суочавала са њим када би доносила одлуку да дозволи безвизни режим према неким земљама, јер би се тада из Брисела сетили "да нас ударе по глави".
Он је приметио и да би то једва дочекало пола њих у српским медијима да кажу како се "не знам чега Србија не придржава".
"Онда тражите да имамо више новца, тражите да имамо веће плате и да имамо више туриста. Радимо шта год можемо по том питању, да пријатељима омогућимо лакши улазак у нашу земљу. А шта је нама било потребно - попунимо неко папирче да уђемо у Египат и то је то. А они не могу да уђу док се сви паметњаковићи овог света не договоре да нам дозволе да можемо да имамо своју политику", рекао је Вучић новинарима у Египту.
Он је додао да ће се борити за то, па ће се проналазити нека решења.
"У сваком случају имају шта и они да виде. Видели сте да је то била једина примедба премијера Мостафе Мадбулија коју је на фин и рекао бих лепо упакован начин изнео", рекао је Вучић.
Вучић је подсетио да је са председником Ел Сисијем разговарао о политичким темама и да очекује само позитивне вести од Египта.
Председник Србије: Добри разговори с премијером Египта, брзо ћемо дуплирати трговинску размену
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је имао веома добре разговоре са египатским премијером Мостафам Абдулијем и да врло брзо очекује да се трговинска размена две земље повећа са 100 милиона евра на 200 милиона.
"Видели сте сарадњу привредних комора две земље које раде већ на конкретним примерима и већ су сагледали да су огромне количине свежих јабука пре у Египату плаћали по цени од 1.250 долара, а да је просечна цена по којој смо ми извозили у свет била 776 долара по тони. Дакле, тако да тражимо простор свуда, да и наши људи могу да обезбеде сигурно тржиште за своје производе, а да Египћани не само да не изгубе на цени, већ да омогуће по истом квалитета робу по нешто нижим ценама", рекао је Вучић новинарима после египатско-српског пословног форума
Додао је да је важно успостављање авио линије између Београда и Каира.
"А покушаћемо и Ниш да спојимо са Александријом, за то ће нам бити потребо нешто мало више времена, али Београд са Каиром морамо хитно", рекао је Вучић.
Каже да су разговарали и о учешћу њихових компанија на Експу и самом учешћу Египта на Експу.
"Договарали састанке, учешће, састанке чланова владе и на експертском нивоу различитих група које треба да разговарају о пословима о којима смо говорили. И то је све у свему велика огромна земља, не само просторно-територијално већи и по броју становника и верујем истински пријатељска са којом ћемо у будућности још ближе да развијамо сарадњу. И да направимо простор за даљи успех наших компанија и за даљи раст наше економије", навео је Вучић.
Вучић: Отварамо нову еру у односима Србије и Египта
Председник Србије Александар Вучић изјавио је на египатско-српском пословном форуму у Каиру да две земље отварају нову еру у односима, као и у економској сарадњи и позвао египатске компаније да учествују у специјализованој изложби Експо 2027. у Београду.
Он је захвалио председнику Владе Мостафи Мадбулију што га их је угостио како би две земље додатно оснажиле међусобну сарадњу, као и између компанија и подстакле економску и трговинску размену, затим у области туризма и слично.
"Хвала вам много председниче владе што сте ме угостили овде у овом дивном здању, која се налази у вашој новој административној представници, што је доказ да се снови остварују. И ја то знам зато што сам имао исти пример у својој земљи, јер људи не виде неопходност ових ствари већ од првог тренутка, али не брините, они ће у потпуности разумети све за неколико година", навео је Вучић.
Истакао је да се то исто догодило и у Београду и у Србији са неким од наших пројеката.
"Ми видимо нову еру наших односа са пријатељском земљом Египат. Доста тога тек предостоји да се уради и доста је и пред вама, а и пред Србијом и надам се да ћемо и ми то на прикладан начин моћи да испунимо. Позивамо вас као државу, позивамо вас као ваше компаније да учествујете на специјализованој изложби Експо 2027. у Београду што значи да смо заиста и те како заинтересовани да видимо неке од ваших компанија да учествују, који су учествовали у изградњи ових свих зграда и просторија овде. Надамо се да ће они моћи да дођу у Београд и да виде шта ми можемо заједно да урадимо на територији Србије", рекао је Вучић.
Он је нагласио да је срећан што чује да су неке од тих компанија већ показале интересовање.
"Истовремено не могу да се отргнем чињеници да су се неки људи жалили на недостатак саобраћајних веза између Србије и Египта. И да кажем да ће 'Ер Србија' што је могуће пре да поново крене са својим летовима између Београда и Каира, кад кажем што је могуће то значи у наредним недељама или за два месеца, не више од тога. И још једном ћемо поново успоставити још бољу конекцију између Египта и Србије и на тај начин", навео је Вучић.
Вучић је навео да је Србија остварила стопу раста већу од четири осто, коју је потврдио и ММФ и додао да је то када је реч о Европи велика стопа раста.
"Ми морамо да створимо пословно окружење у коме ћемо моћи да остварујемо још и боље резултате у будућности. Није лако привући директна страна улагања под оваквим околностима широм света. Велики проблеми су у данашњој Европи, зато што је стопа раста у земљама ЕУ, веома мала и значајно мања него што је била", истакао је председник Србије.
Он је оценио да отварање нових пословних тржишта чини посао председника влада и држава.
"Заиста ценим људе са египатске и са наше стране који су вредно радили да бисмо пословали овај споразум о Слободној трговини што је веома снажан темељ за повећање наше трговинске размене, а и свега остало што са тим иде", рекао је Вучић.
Председник је истакао да верује да би независне и суверене земље требало да се повезују и нагласио да се од великих сила не може добити.
"Оно што ми можемо да добијемо из наше сарадње, неће бити условљено ничим, нити од стране неког другог. Ово је чисто пријатељство. И једни и други имамо интересовање да сарађујемо због добробити људи. Ја у ову сарадњу верујем као и у визију председника Ал Сисија", рекао је Вучић.
Председник је оценио да је у протекле две године мир постала готово забрањена реч.
"Морамо да се залажимо за мир, да заговарамо мир. Ми хоћемо да видимо одговорност и стабилност и не тражимо ништа друго. Не желимо да видимо да се политички противници убијају било где у свету", рекао је Вучић.
Мадбули: Египатско-српски привредни форум - нова ера у развоју односа две земље
Председник Владе Арапске Републике Египат Мостафа Мадбули оценио је на египатско-српском привредном форуму у Каиру да организовање тог форума означава нову еру у развоју економских односа две земље, која иде у корак са изузетним политичким односима двеју земаља.
"Овај форум осликава плодну сарадњу и снажне везе које повезују наше две земље, нарочито од историјске посете његове екселенције председника Египта Абдел Фатах ел Сисија Србији у јулу 2022. То осликава нашу заједничку посвећеност да оснажимо наше економске везе и да проширимо инвестициону сарадњу између Египта и Србије", рекао је Мадбули.
Он је похвалио напоре Србије да достигне економски просперитет.
"Ово је заиста довело до импресивних резултата, на пример да постигнете једну од највиших стопа раста у Европи током пандемије ковида 19, упркос економским изазовима који су то све пратили", рекао је Мадбули.
Према нејговим речима, више од сто година Египат и Србија уживају уважене политичке односе, који су чврсто зацементирани снажним партнерством и заједничким погледом да се постигне праведан светски поредак.
Мадбули је поздравио потписивање Споразума о слободној трговини између Египта и Србије, јуче у присуству председника Вучића и Сисија и оценио да ће споразум вишеструко увећати трговину између две земаље у наредних пет година.
"Као једна од највећих нација на Западном Балкану, Србија представља капију за улаз европске робе у регион, поред тога што омогућава друге бенефите кроз иницијативу Отворени Балкан, које ће омогућити египатској роби да без неких царинских ограничења уђе на тржиште. Такође, Египат јесте капија за улаз српских производа у Африку. Кроз споразум о слободној трговини који ми имамо са афричким континентом", рекао је Мадбули.
Он је пожелео добродошлицу председнику Вучићу, како је рекао, председнику пријатељске земље Србије, као и српској делегацији у "њихову другу домовину Египат".
Мадбули је изјавио да је овај пословни форум први корак ка учвршћивању, развоју и постицању веза између пословних заједница на обе стране у бројним областима.
"Форум ће заиста проширити комуникацију преко информационо- комуникационих технологија, повећаће консултације у бројним областима. Он ће повећати и економску сарадњу на локалном и на општинском нивоу, тако што ће се отворити канали за комуникацију између египатске привредне коморе и на нивоу провинција, са српским градовима. Пример такве сарадње јесте посета и размена коју имају египатска привредна комора и привредна комора Александрије са привредном комором Војводине", указао је Мадбули и додао да би сарадња могла обухватити и друге привредне коморе у другим градовима.
Поручио је да се Србија и Египат морају фокусирати да изаберу области сарадње које ће да осликају заједничке интересе две наше земље.
"Ове области обухватају пољопривреду, комуникацију, информационо-комуникационе технологије, инфраструктуру и становање, нарочито када је реч о недавном пројекту Египта да покрене нове паметне градове, а најупечатљивији јесте ова (нова) административна престоница. Ми желимо да повећамо број српских туриста у Египту и да превазиђемо ту препреку у вези са посетом египатских туриста Србији", закључио је Мадбули.
Ел Хатиб: Позитивне економске пројекције Србије и Египта омогућавају јачање односа
Министар за инвестиције и спољну трговину Египта Хасан ел Хатиб рекао је да позитивне економске пројекције Србије и Египта указују на велике могућности да се појачају и прошире економски и трговински односи.
Ел Хатиб је на египатско-српском пословном форуму у Каиру, коме присуствује председник Србије Александар Вучић, рекао да су у временима глобалних неизвесности и Египат и Србија показали изузетну отпорност.
Он је навео да се стопа раста српске економије убрзала у другој половини 2023. године, а да је и економија Египта показала да је отпорна и да имају прилив великих спољних инвестиција.
Ел Хатиб је рекао и да се форум одвија док Србија и Египат прослављају 115 година билатералних односа, током којих је партнерство само јачало о чему сведоче недавне посете шефова држава.
Он је навео да форум показује заједничку посвећеност економским интеграцијама и инвестиционој сарадња, а служи и као платформа да отвори комуникационе канале између две владе и представника приватног сектора, са циљем да направи економске односе до нових хоризоната.
"Ми делимо циљ Србије да игра већу улогу на глобалним тржиштима", навео је он.
"Циљеви су јасни - да се додатно ојача економско окружење, да се оснажи приватни сектор снажним инструментима за заштиту инвестиција, да се ојача позиција Египта као водеће нације са потенцијалом људских ресурса и да се Египат успостави као дестинација на нивоу светских инвестирања", рекао је он.
Вучић са Мадбулијем о новим пројектима на којима би Србија и Египат могли да сарађују
Председник Републике Србије Александар Вучић, који борави у посету Египту, састао се са председником Владе Арапске Републике Египат Мостафом Мадбулијем и са њим разговарао о новим пројектима на којима би две земље могле да сарађују.
"Сумирали смо јуче потписане споразуме и разговарали о новим пројектима на којима би Србија и Египат могли да сарађују", написао је Вучић на Инстаграму будућностсрбије након састанка са Мадбулијем у новој административној престоници Египта.
Председник је посебно нагласио значај интензивних контаката на нивоу министарстава и пословних удружења, чиме ће се створити још повољнији услови за размену од обостраног интереса.
"Одличан састанак са премијером Египта Мадбулијем у новој административној престоници Египта, која својим опсегом и структуром надмашује бројне велике инвестиционе и грађевинске подухвате у свету", навео је Вучић.
Он је истакао да је овакав капитални пројекат уједно и показатељ економске моћи и визије једне државе и подсетио да је и пројекат Београд на води на сличан начин променио лице главног града Србије.
Ел Вакил: Позивам српске предузетнике да послују са Египтом, земљом великих могућности
Председник Федерације египатских привредних комора Ахмед ел Вакил позвао је српске предузетнике да послују са египатским и нагласио да две земље могу заједно да повећају извоз на трећа тржишта и на тај начин остваре додатне бенефите од потписаног Споразума о слободној трговини.
"Поносан што могу да кажем да је Египат земља могућности и прилика, а политичка и економска стабилност је заправо нешто што је данас прека потреба. Ми се крећемо ка привлачењу нових инвестиција и прављењу још привлачније пословне климе", рекао је Вакил на Египатско-српском пословном форуму на коме учествује и председник Србије Александар Вучић.
Он је нагласио да је Египат највеће тржиште у региону са популацијом и БДП-ом који се стално повећава.
"Још важнија је позиција Египта. Смештени смо на раскрсници трговинских путева и повезујемо више од три милијарде потрошача. Ми са њима сарађујемо са стопостотним изузећем од царине. Имамо и локалне производе које извозимо у ЕУ, Уједињено Краљевство у Турску, Африку... Улажемо у трговину, индустрију, а у инфраструктуру и још више", рекао је Вакил.
Председник Федерације египатских привредних комора је поручио да је сада тренутак да се Египат и Србија удруже и додатно унапреде своје економске потенцијале.
"Заједно ми можемо да повећамо извоз у треће земље, кроз подуговоре које нам пружају додатну вредност, али такође можемо да имамо велика улагања и бенефите од Споразума о слободној трговини", рекао је Вакил.
Он је додао да ће Србија и Египат Споразумом о слободној трговини повећати међусобну размену и позвао српске компаније да послују са Египтом.
Чадеж позвао привреднике Египта да сарађују са ПКС и послују у Србији
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж је на египатско-српском пословном форуму у Каиру позвао привреднике из те земље да сарађују са ПКС и користе њен алат вештачке интелигенције - дигиталног асистента ако желе да послују у нашој земљи или пронађу партнере.
Чадеж је истакао да је захваљући изузетним односима Вучића и председника Египта Eл Сисија јуче потписан Споразум о слободној трговини који ће донети суштинску промену у односу две земље.
Чадеж је рекао да је одрастао у Немачкој али да је имао доброг пријатеља из Египта и да је на ручном зглобу истетовирао арапску реч која значи - река снова.
Поручио је приведницима да је управо важно да имају снове и да их остварују и да је управо први део тог сна када је реч о Србији потписани Споразум о слободној трговини између две земље.
"Али нису само важни споразуми о ССТ, они нам праве оквир, али да видимо како да вам пружимо више подршке, да сачувате време и новац и да будете ефикаснији", нагласио је Чадеж.
Каже да је ПКС пре неколико месеци започела пројекат заснован на АИ - дигитални пословни асистент.
И већ смо направили велики број база подата како да се послује у Србији, додао је Чадеж и навео да приведници из Египта могу већ у наредних десетак дана да оду на сајт ПКС - на енглеском и виде царинске стопе, на пример, да је за јабуку нула, затим колико је извезено јабука из Србије и по којој цени по тони, да пронађу партнере, сазнају како да отворе рачун и све друго, а не да то траже на гуглу.
Чадеж је истакао да ће све то моћи да нађу на свом језику, као и да ту сазнају на пример да је Србија извезла јабуке у свету прошле године у вредности од 98,6 милиона долара и слично.
"Ово је први пут да користимо несто овако, зато вас позивамо да будете наши партнери и користите ову платформу, да вам помогнемо да имате додатну врендост и ширите своје пословање. И укрцајте се у ову реку снова", поручио је Чадеж.
Отварању Форума присуствују и председник Србије Александар Вучић и председник Владе Египта Мостафа Мадбули.
Почео египатско-српски пословни форум у Каиру, присуствују Вучић и премијер Египта
Египатско-српски пословни форум почео је у Каиру, у присуству председника Србије Александра Вучића и председника Владе Египта Мостафа Мадбулија.
На форуму учествује 87 компанија, од чега је 39 наших, а 48 египатских.
Поздравне говоре одржаће председник Федерације египатских привредних комора Ахмед Ал Вакил и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
Планирана су и обраћања министра за инвестиције и спољну трговину Арапске Републике Египат Хасан ел Хатиб, министра унутрашње и спољне трговине Републике Србије Томислава Момировића, председника Владе Арапске Републике Египта Мостафа Мадбула и председника Србије Александра Вучића.
Србија и Египат су у суботу, у присуству председника Вучића и Абдела Фатаха ел Сисија потписали Споразум о слободној трговини између две земље.
Према подацима Републичког завода за статистику (РЗС), лане је укупна спољнотрговинска размена са Египтом износила 88,3 милиона долара.
Србија је током 2023. године у Египат извезла робу у вредности од 41,7 милиона долара, што је смањење од близу 17 одсто, у поређењу са претходном годином, кажу у ПКС.
Смањен је и увоз из Египта и то за 27,4 одсто и износио је 46,6 милиона а покривеност увоза извозом износила је 78,3 одсто.
У структури извоза главне ставке су биле дуван и цигарете, затим флуориди алуминијума, гориво за млазне моторе, машине за дизање, утовар-истовар, трактори.
Када је реч о увозу предњачила је уреа, калцијум фосфати и со, који су представљали близу 50 одсто укупног увоза из Египта.
У Привредној комори Србије наводе да је Египат друга најјача привреда у арапском свету после Саудијске Арабије, да има склопљен нови аранжман са Међународним монетарним фондом (ММФ) који ће Египту обезбедити три милијарде долара током 46 месеци, након усвајања реформи које подразумевају прелазак на режим флексибилног девизног курса, ревизију плана приватизације, повећање улоге приватног сектора, пооштравање монетарне политике.
Највећи део египатске економије ослања се на туризам и извоз нафте и гаса, као и на приходе од Суецког канала.
Када је реч о потенцијалима за сарадњу, из ПКС наводе да су потенцијали за повећање размене уочени у неким групама производа у којима већ постоји размена, али и у другим које Египат увози, а Србија извози у значајним вредностима.
Додају да се сарадња може остварити у области пољопривреде и производње хране, које су међу носећим привредним гранама у обе земље и које, традиционално, запошљавају велики број људи.
У извозу у Египат, постоји проблем са високим царинским оптерећењима и то код свежег воћа, јабука, крушака, кајсија, трешања, вишања, брескви, нектарина, шљива и сувих шљива.
Царине се крећу од 30 одсто за суве шљиве до 60 одсто за кајсије, а најнижа царина од 10 одсто се примењује на увоз трешања и вишања.
Са увозом од 10 до 12 милиона тона жита годишње, што је највише у свету, Египат представља шансу за извоз српског жита.
У сектору енергетике, египатски партнери су заинтересовани да остваре сарадњу са нашим произвођачима материјала и опреме за нафтну и рударску индустрију, а посебно са произвођачима металних и пластичних цеви, делова опреме за нафтну индустрију, рударске опреме за површинске копове и слично.
Сарадња са фирмама из Србије обухватала би испоруке и стратешко партнерство на реализацији пројеката у Египту и трећим земљама, за шта је египатска страна посебно заинтересована. У оквиру своје стратегије ''ИКТ 2030'', египатска влада предузима низ активности у погледу подстицања инвестиционих улагања, изградње капацитета и програма обуке, реформи дигиталних државних услуга и унапређење неопходних инфраструктурних капацитета.
У сектору здравства, египатска влада је усмерена на развој превентивне медицине, што подразумева набавку одређених медицинских уређаја а у складу са напорима земље да унапреди укупни здравствени систем, очекује се да ће дугорочно постојати могућности сарадње у областима медицинских апарата и лабораторијске опреме, изградњи, управљању и реконструкцији болница и сеоских здравствених установа, програмима обуке за лекаре, медицинске сестре и лабораторијске техничаре те оснивању биолошких и лабораторијских центара.
Када је реч о правно-регулаторном оквиру између Србије и Египта 2005. године је потписано неколико споразума, који представљају основ за унапређење сарадње у економској сфери, као што су Споразум о подстицању и заштити инвестиција, о избегавању двоструког опорезивања, о културно-просветној и спортској сарадњи те о сукцесији билатералних споразума.
Председник Србије у обиласку нове административне престонице Египта, следи састанак с премијером
Председник Србије Александар Вучић стигао је у нову административну престоницу Египта, Нови Каиро и састаће се са председником Владе Египта Мостафом Мадбулијем.
Након тога, председник Србије разговараће са председником Парламента Арапске Републике Египат Ханафијем Али Гебелијем.
Потом ће се обратити на Египатско-српском пословном форуму, на којем ће учествовати 87 компанија, од чега је 39 српских, а 48 египатских.
Вучић: Леп разговор са патријархом Коптске православне цркве о сарадњи са СПЦ
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је у Каиру имао леп разговор са поглаваром Коптске православне цркве и патријархом Александријским Тавадросом II о односу и сарадњи са СПЦ, као и сарадњи између свих православних цркава и о томе да би требало да постоји јединствен православни позив на мир у свету.
Вучић је рекао новинарима да има 15 милиона православних верника у Египту, који живе у миру и слози са 90 милиона муслимана.
"Разговарали смо о сарадњи и односу између свих православних цркава и о томе како би требало да постоји један, јединствени, православни напор и позив за мир. Ја сам указао на активности српског патријарха Порфирија и Српске цркве. Видели сте како су се они сетили Светог Саве и његове улоге", рекао је Вучић.
Каже да је сваком случају има леп разговор у којем смо могли да научимо више о историји Коптске православне цркве и правимо ново пријатељство.
Вучић, који борави у дводневној посети Египту, посетио је данас саборну цркву Светог Марка у Каиру.
"Посебан осећај мира у прелепом храму једне од најстаријих хришћанских заједница на свету. Захвалан сам Његовој светости Тавадросу ИИ на топлом дочеку и искреном интересовању за живот људи у Србији и могућностима за приближавање наших култура, о чему смо дуго разговарали", навео је Вучић на Инстаграму будућностсрбијеав.
Председник је истакао да је Коптска црква вековима окупљала верни народ, чувајући њихов идентитет и традицију и у најтежим временима, баш као што је то одувек чинила, а чини и данас, наша Српска православна црква, као средиште и чувар саборности без обзира на историјске и друштвене околности.
Председник Србије са поглаваром Коптске православне цркве
Председник Вучић састао се у Каиру са поглаваром Коптске православне цркве и патријархом Александријским Тавадросом II.
Том приликом, Вучић се уписао и у књигу почасних гостију.
Вучић ће потом посетити Нову административну престоницу и састаће се са председником Владе Египта Мостафом Мадбулијем, као и са председником Парламента Арапске Републике Египат Ханафијем Али Гебелијем.
Затим ће се обратити на Египатско-српском пословном форуму, на којем ће учествовати 87 компанија, од чега је 39 наших, а 48 египатских.
Извештај Николине Ракић
Други дан званичне посете Египту, председник Александар Вучић почео је обиласком Коптске православне катедрале Светог Марка, где се састао и са поглаваром Коптске православне цркве и патријархом Александријским Тавадросом II.
Вучић ће се састати и са председником египатске владе, а у фокусу разговора јесте, као и током јучерашњег дана, продубљивање односа две земље како на политичком, тако и на економском плану.
Након тога председник Србије придружиће се привредницима на Египатско-српском пословном форуму, који је окупио 81 компанију из обе земље.
Циљ је да се подстакне боља сарадња, што је била и једна од главних тема посете.
Потписано је 11 споразума и меморандума, међу којима је, као најзначајнији, означен Споразум о слободној трговини.
Коментари