Читај ми!

Зашто је важан избор Србије на место несталне чланице Савета безбедности

Уколико Генерална скупштина УН усвоји резолуцију о геноциду у Сребреници, Србија би могла да се кандидује за место несталне чланице СБ. Тиме би Србија добила глас, али не и право на вето у том телу.

У случају кандидатуре, министар спољних послова Ивица Дачић је оптимиста - посебно у односу на две НАТО земље из источне Европе које су своје кандидатуре већ најавиле.

"Председник је рекао да ћемо сачекати да видимо шта ће се дешавати са нелегалном резолуцијом о Сребреници. Кажем нелегалној, јер је донета без одлуке државних органа БиХ, на основу става амбасадора. Не може држава да утврђује своје ставове на основу тога које националности је амбасадор у појединој земљи и то значи да БиХ није донела ту одлуку", рекао је Дачић.

С друге стране, како каже, то је супротно Повељи УН јер не може питање које је на дневном реду у Савету безбедности да се разматра у Генералној скупштини - а БиХ је, као и Косово и Метохија, питање које се на СБ разматра два пута годишње.

Смисао резолуције аналитичари виде као покушај да се српски народ дисквалификује у будућности. Недавне дипломатске активности у Њујорку оцењују као покушај да се утврде односи са низом земаља и да се утиче на циљну групу, односно колективни југ, где три четвртине држава има разумевања за српске ставове.

"Прва ствар која се прокламује као циљ са овом резолуцијом већ пада у воду, овде се продубљује подела кад је реч о БиХ и оно што се искључује то је дијалог, и могућност функционисања институција БиХ, који би подразумевао не само помирење већ и политичку стабилност. Ово директно доводи у питање њено нормално функциконисање", каже дипломата Зоран Миливојевић.

Избор за несталну чланицу Савета безбедности, које се бирају за наредне две године, Србију сврстава у источну групу земаља. Та група простире се од Прибалтика до Црног и Егејског мора. Осим Србије, од бивших југословенских република у СБ УН још нису биле Северна Македонија и Црна Гора.

"Избор иде у односу на то колико земаља придобијете за себе у тој групи, па онда иде на Генералну скупштину УН тако да нико унапред не може гарантовати да ли ћемо добити подршку, тим пре што је у нашој групи доста земаља које су скоро све чланице ЕУ или НАТО и нормално је да је солидарност између њих већа него у односу на земље које нису чланице тих међународних организација", рекао је некадашњи дипломата Срећко Ђукић.

Сматра да иако не прођемо - не треба да одустанемо, јер је Србији, истиче, потребно чланство у СБ УН ради стицања реномеа, ради повећања угледа у свету и преузимања одговарајућег места у међународним организацијама.

Бивша Југославија је за 45 година била четири или пет пута нестална чланица Савета безбедности УН. СРЈ, Заједница Србије и Црне Горе, а затим и Србија нису биле ниједном.

Савет безбедности има 15 чланица. Сједињене Државе, Кина, Русија, Француска и Велика Британија су сталне чланице и имају право вета на било коју резолуцију или одлуку. Десет места припада несталним чланицама, а пет места се обнавља сваке године.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње