Читај ми!

Дачић о пријему Приштине у Савет Европе: Овде се неће гледати по правди и праву, већ ће се наметати силом

За 11 дана Парламентарна скупштина Савета Европе изјашњаваће се о иницијативи за пријем Приштине у ту организацију. Шеф српске дипломатије у техничком мандату Ивица Дачић рекао је да се о пријему Приштине неће изјашњавати по правди и праву, већ по сили. Као председавајући Владe за данас је заказао седницу, а биће формиран и тим на чијем ће челу бити он и директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, а који ће се борити против пријема Приштине.

Ванредна седница Владе одржана је у четвртак у Палати "Србија", а председник Александар Вучић је, током дела седнице који је био отворен за јавност, замолио све чланове Владе да свој посао обављају озбиљно и одговорно, и позвао да се формирају тимови за садејство свих наших снага.

Затражио је и да се формира посебан тим који ће се борити за Србију поводом иницијативе о пријему Приштине у Савет Европе, која ће се разматрати на заседању Парламентарне скупштине СЕ 16. априла.

Министар спољних послова у техничком мандату Ивица Дачић, који се од избора Ане Брнабић за председницу Скупштине налази на челу Владе, рекао је за РТС да је за данас заказао седницу Владе на којој ће бити именован тим који ће се борити против пријема Приштине у Савет Европе.

Указује да ће се на челу тог тима налазити он и директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић.

“Највећи број људи ће бити из Министарства спољних послова, али ту су и људи из Народне скупштине, из кабинета председника Републике, из других министарстава, неки други министри – Тања Мишчевић која је за европске интеграције, министар Момировић који има доста контаката у вези са спољном трговином“, навео је Дачић.

Дачић упозорава да ће се у Савету Европе одлучивати не по праву и правди, већ по сили.

“Ми немамо никакве дилеме. Овде се неће гледати по правди и по праву. Овде ће се гледати по сили – односно, да ли неко хоће да то силом наметне или не“, рекао је Дачић.

Истакао је да, иако се говори да је Приштина под притисцима и санкцијама јер не испуњава оно што је договорено, она заправо бива награђивана – најпре визном либерализацијом, а онда и препоруком за пријем у Савет Европе.

Напомиње и да је Савет Европе једина организација где они имају шансе да уђу, за разлику од УН о чему, каже, могу само да сањају.

"Крше се основни принципи на којима почива Савет Европе"

Савет Европе је организација која је матично требало да се бави пре свега људским правима и слободама.

“Не може се рећи да од самог почетка Савет Европе није био и политичка организација и он је био политички обојен и свих ових година. Али сада већ долазимо на поље које излази из правних оквира самог Савета Европе, где се крше основни принципи на којима он функционише“, рекао је Дачић.

Напомиње да су чланице Савета Европе државе, као и да би ово био први пут да у чланство буде примљен ентитет који није држава. Дачић је упитао и зашто онда у Савет Европе не би били примљени и други ентитети попут Републике Српске, турског дела Кипра, Крим.

“Према томе, одавно се ви опростите од међународне правде. Од тога нема ништа. Ми само да гледамо како ћемо да сачувамо наше интересе у свему овоме“, навео је Дачић.

Испуњен само један од три услова

Подсетио је на три услова за пријем Приштине о којима је говорила и Дора Бакојани, известилац за пријем Приштине у Савет Европе – упис земље која припада манастиру Високи Дечани у катастар, престанак експропријације у српским општинама и формирање Заједнице српских општина.

“Наравно да од тога нема ништа, јер је Заједница српских општина Приштини обавеза већ 11 година. И управо ће и сада на годишњицу, у дане када се на неки начин представља и годишњица Бриселског споразума, сада ће Парламентарна скупштина да расправља о препоруци за пријем Косова у Савет Европе. Значи, одустала је Дора Бакојани од та два услова, али неке друге земље нису одустале“, рекао је Дачић.

Говорећи о Високим Дечанима, Дачић је рекао да је реч о манастиру који постоји већ седам векова.

"И сада ће неко да одлучује да ли ће земљиште да буде уписано Дечанима или не. И то је као показатељ демократије, људских права, правне државе. Био је код мене председник комитета из Француске и ја му кажем: Па да ли ви знате да су Дечани и Нотр Дам вршњаци? Па замислите да ви имате сада проблема и да сте задовољни да Нотр Дам може да упише земљиште око цркве. То је иронија. То је, да тако кажем, зафркавање са основним принципима“, поручио је Дачић.

Ко неће гласати за пријем Приштине

Дачић очекује да ће против пријема Приштине свакако гласати они који не признају независност Косова, али и ту има оних који не желе да се “замерају људима са Запада“.

"Тих првих неколико година 110 земаља је признало Косово. Ми као држава смо се том питању озбиљно посветили и 28 земаља је повукло признање. Данас 109 држава не признаје, а 84 признаје Косово. Али, нажалост, тај број у Европи је на нашу штету и у том смислу. Зато је ту ситуација у Савету Европе најгора. Иначе би ту требало да буде најчистија ситуација, зато што Косово не испуњава ниједан могући критеријум за чланство у Савету Европе“, рекао је Дачић.

Борба ће, каже, бити тешка, а Немачка притиска за пријем Приштине.

“И прошли пут су многе земље биле управо оптерећене тим притисцима који су долазили од Немачке највише, али и, наравно, од Велике Британије, да се по сваку цену и што пре изгласа тај пријем Косова“, указао је Ивица Дачић гостујући у Дневнику РТС-а.

уторак, 21. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара