Читај ми!

Србија, Аустрија и Мађарска на самиту у Бечу настављају сарадњу у заштити граница – "док не помогне ЕУ, помоћи ћемо себи"

Аустрија, Србија и Мађарска у Бечу настављају сарадњу у контроли миграционих токова и заустављању илегалне миграције. На мини-самит три државе канцелар Нехамер и његов тим позвали су српског председника Александра Вучића и мађарског премијера Виктора Орбана, заједно са ресорним министрима и шефовима полиције из Београда и Будимпеште. Ово је трећи састанак тог типа.

Панел Аустрије, Мађарске и Србије је успостављен у октобру прошле године у Будимпешти, након чега је уследио сусрет у Београду месец дана касније. У фокусу разговора је боља организација у заштити граница, уз пресецање рута илегалне миграције.

Шефови полиције три земље су позвани да евалуирају досадашњу кооперацију на том плану и ускладе даље планове.

Непосредан повод за оснивање међудржавног миграционог панела Аустрије, Мађарске и Србије било је стање на такозваној Балканској рути.

Као први резултат, Београд је укинуо безвизни режим за држављане Индије и Туниса, који су до тада преко Београда лако улазили у ЕУ, заобилазећи европске регулативе, ионако недоречене и пуне правних рупа.

Беч се више пута захваљивао Србији на таквом потезу, последњи пут од стране министра спољних послова Александра Шаленберга када је примао у госте српског колегу Ивицу Дачића прошлог марта.

Сада се сарадња Беча, Београда и Будимпеште са кризне кооперације шири на трајну и стабилизујућу.

"Резултати прошлих сусрета говоре за себе. Докле год не постоји нова смислена политика азила у ЕУ, морамо да помогнемо сами себи како можемо", рекао је канцелар Нехамер уочи почетка самита.

Зелени, социјалдемократе и невладине организације против панела

Многи у Аустрији су незадовољни постојањем панела за борбу против илегалне миграције, пре свега Зелени, коалициони партнер Нехамера, али и опозиционе социјалдемократе, након што је њихово вођство преузео заговорник слободне миграције Андреас Баблер.

У критичаре спадају и неке невладине организације, као Амнести интернешнал или Координација за азил. Оне се у јавним изјавама жале на "очигледне" пропусте Србије и Мађарске у заустављању нерегуларних миграција.

"Апсурдно је да Аустрија шаље милионе евра и властиту полицију у Мађарску и Србију, с обзиром на то да већина азиланата ипак стигне до Аустрије", каже Лукас Галајтнер-Герз из Координације за азил.

Ипак, од успостављања трилатералног панела прошлог октобра мигранти не стижу, или барем не у истом броју и не тако једноставно као пре.

Већина аустријске јавности је по свим испитивањима јавног мњења за строгу контролу миграција, па с те стране нема критика самита. Задовољна је опозициона Слободарска партија, поново у успону, чији шеф Херберт Кикл позива Нехамера да "не само разговара с Орбаном, већ и сарађује".

За канцелара Нехамера је ствар једноставна. "Ко своје границе штити, а Београд и Будимпешта то чине, мора да добије подршку. Док ЕУ на овом подручју не почне заиста да помаже, помоћи ћемо себи", истиче Нехамер.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње